sobhe-no.ir
1160
شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
16

صبح نو

روز گرام

 وقتی میدانی در پشت سر نداری، باید به تماشای تئاتر بروی!  
قریب به صد و دو سال پیش هیاتی از ایران در کنفرانس صلح پاریس که به مناسبت پایان جنگ جهانی اول برگزار شده است، شرکت می‌کند. آن‌ها در پاریس قرار بود تلاش کنند بخشی از مظالمی که در طی جنگ جهانی اول توسط قدرت‌های بزرگ بر ایران رفته است را اثبات کنند و بتوانند از حقوق پادشاهی قاجار و مردم ایران دفاع کنند؛ ظلم‌هایی چون #قحطی_بزرگ که تعداد کشته‌های آن را در خوش‌بینانه‌ترین برآورد 2‌میلیون نفر (و در بدبینانه‌ترین حالت 10‌میلیون نفر) تخمین می‌زنند، تا اثبات دعاوی حقوقی مرزی و حمایت از بسیاری اقوام و اتباعش که تمایل دارند به دامان حکومت و ملت ایران باز گردند؛ (به‌ویژه سرزمین‌های شمال رود ارس که می‌توانست دوباره به ایران ملحق شود) اما پاسخ سران و قدرت‌های بزرگ جهانی (آمریکا، انگلیس، فرانسه و ...) به ایران یک چیز بود: هیات ایرانی حق ورود به کنفرانس صلح را ندارد و تنها می‌تواند در همایش نمادین «جامعه ملل» حضور به هم رساند. اینگونه بود که رجال برجسته ایرانی چون محمد‌علی فروغی گهگاه به تصحیح کتاب و عمدتا به گشت‌وگذار در جاذبه‌های پاریس می‌پرداختند، تا آن‌جایی که به اعتراف خود فروغی «تماشای تئاتر» از مهم‌ترین دل مشغولی‌های او در پاریس بوده است و وی حتی اخبار ایران را جدی پیگیری نمی‌کرده است.
و عجیب است که امروز با رجال سیاسی سروکار داریم که قدرتی را در پشت سرخود حس می‌کنند و تلاش دارند آن‌را انکار کنند و یا آن را مانعی برای خود معرفی نمایند.
mohammad_niyazi_ir

 محبت همیشه تازه است 
وقتی عاشق به معشوق نگاه می‌کند، دو نگاهش یکسان نیست زیرا اگر یکسان بود، سیر می‌شد. اصلا یکنواختی سیرکننده است. چرا ما گاهی از چیزی خسته و دل زده می‌شویم؟ چون تکرار می‌بینیم. در فکر تکرار نیست.
عارف تکرار نمی‌بیند زیرا در معرفت تکرار نیست. بعضی فکر می‌کنند معرفت یک چیز ثابت است و تمام شد. اصلا معرفت تمام نمی‌شود. چقدر ما بد می‌فهمیم معرفت را؛ بعضی فکر می‌کنند آخرین حرف را گرفتند و بعد از این هم هیچی نمی‌خواهند بفهمند. این معرفت است؟ شاید این عده معنی دین را هم خوب نفهمیده باشند! دین، تعالی است و هر لحظه باید برات تازه داشته باشی.
 
dr.ebrahimi.dinani
 

captcha
شماره‌های پیشین