sobhe-no.ir
1160
شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
15
تحلیل گفتمانی بر کسی که به تئاتر اصالت داد

آوازهایی که با سکوت خوانده شد

افشین خورشید باختری / حالا می‌دانم، می‌فهمم که در کار ما- ما که بازی می‌کنیم یا می‌نویسیم- مهم شهرت و افتخار یا آن‌چه من روزی به دنبالش بودم نیست. مهم آن است بدانیم چطور بردبار باشیم، چطور صلیب خودمان را به دوش بکشیم و ایمان‌مان را از دست ندهیم. من ایمان دارم وکم‌تر آسیب می‌بینم وقتی به حرفه‌ام فکر می‌کنم دیگر از زندگی نمی‌ترسم. (نینا، پرده چهارم، مرغ دریایی)

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

«اتوبوس شهدا» به راه افتاد
رمان نوجوان «اتوبوس شهدا» نوشته محمدرضا شرفی‌خبوشان توسط انتشارات خط مقدم 
به زودی منتشر خواهد شد.
این رمان، داستانی شیوا و جذاب برای نوجوانان است که بر‌اساس زندگی سردار شهید محمدعلی الله‌دادی نوشته شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: «دزد توی روز روشن خیلی ترسناک‌تر از شب تاریک است، برعکسِ دزد شب که معلوم است خودش هم می‌ترسد که توی تاریکی هوا و وقتی که مردم خوابند، می‌رود دزدی. دزد روز معلوم است سر نترسی دارد و لازم نمی‌داند که خودش را قایم کند. حتما حساب همه جایش را هم کرده و خیلی زور دارد و زرنگ است. تازه دزدی که برود خانه یک سردار سپاه دزدی، معلوم است چقدر کله‌خر و خطرناک است. این‌ها هم خیلی بی‌خیال بودند. انگار خانه مال خودشان باشد، داشتند اثاثیه را می‌گذاشتند توی وانت و اصلا به دور و برشان هم نگاه نمی‌کردند. خیلی به خودشان مطمئن بودند. شاید هم من برایشان اهمیتی نداشتم. حق هم داشتند، از من ترسوتر و بدبخت‌تر هم مگر آن موقع روز توی آن کوچه خلوت پیدا می‌شد که مثل دیوانه‌ها با زیرشلواری راه‌راه و یک جفت دمپایی دخترانه سوار یک دوچرخه از خودش بزرگ‌تر شده باشد و پاهایش را به زور به رکاب بند کرده باشد.»
 
سینماهای فرانسه پس از ۶‌ماه بازگشایی می‌شوند
دولت فرانسه برای فعالیت مجدد سالن‌های سینما در این کشور پس از حدود 6ماه تعطیلی چراغ سبز نشان داد. به گزارش ایسنا به نقل از اسکرین، «امانوئل مکرون» رییس‌جمهوری فرانسه در جدیدترین نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و منطقه‌ای اعلام کرد که تمامی محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به تدریج رفع خواهد شد و از تاریخ ۱۹‌می (۲۹‌اردیبهشت) محدودیت تعطیلی کافه‌ها، رستوران‌ها و اماکن فرهنگی از جمله موزه‌ها، سینما و سالن‌های تئاتر برداشته خواهد شد. 
بر‌اساس طرحی که پیش از این و در اوایل سال‌۲۰۲۱ اعلام شده بود، قرار است سالن‌های سینما فعالیت خود را با ۳۵‌درصد از ظرفیت معمول خود آغاز کنند و سه هفته بعد این ظرفیت به ۶۵درصد افزایش خواهد یافت و تا ماه جولای سالن‌های سینما و تئاتر می‌توانند با ظرفیت کامل میزبان مخاطبان خود باشند. 
سینماهای فرانسه و به همراه دیگر اماکن فرهنگی و عمومی این کشور از اکتبر سال‌۲۰۲۰ و به‌عنوان بخشی از اقدامات برای کنترل موج دوم همه‌گیری کرونا در این کشور، درهای خود را به روی مخاطبان بستند. 
در حال حاضر حدود‌۴۰۰ فیلم سینمایی به سبب تعطیلی سینماها در صف اکران قرار دارند و توزیع‌کنندگان در حال تلاش برای ایجاد شرایط مناسب اکران آثار سینمایی هستند.
 
«جنایت‌های آینده» کلید می‌خورد
در فیلم جدید دیوید کراننبرگ، ویگو مورتنسن و کریستن استوارت نقش‌آفرینی می‌کنند. به گزارش مهر به نقل از ورایتی، ویگو مورتنسن و کریستن استوارت در فیلم جدید دیوید کراننبرگ با عنوان «جنایت‌های آینده» جلوی دوربین می‌روند.
لئا سیدو، اسکاد اسپیدمن، لیلی کورنوفسکی و دان مک‌کلار دیگر بازیگران این فیلم هستند که داستانش درباره یک هنرمند مشهور تئاتر است که ارگان‌های جدیدی را در بدنش رشد می‌دهد.
این تریلر علمی- تخیلی که نویسنده‌اش نیز کراننبرگ است در آینده‌ای دور اتفاق می‌افتد؛ در دورانی که انسان فراتر از طبیعت خود، مسخ شده و درصدد تغییر ساختار بیولوژیکی خود است. یک هنرمند نمایش، رشد این ارگان‌ها در بدن خود را به نوع جدید از تئاتر بدل می‌کند و این نمایش مورد توجه مردم و دولت قرار می‌گیرد.
این اولین فیلمنامه اوریجینال کراننبرگ از سال‌۱۹۹۹ است و ساخت آن از تابستان شروع می‌شود. مورتنسن یک دهه پس از بازی در «یک روش خطرناک» در «جنایت‌های آینده» با این کارگردان همکاری می‌کند. این دو با هم در فیلم‌های «سابقه خشونت» در سال‌۲۰۰۵ و «قول‌های شرقی» در سال‌۲۰۰۷ همکاری کرده بودند.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین