sobhe-no.ir
1160
شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
10
مدیرعامل شرکت راه‌آهن به اظهار نظر حریرچی واکنش نشان داد

رعایت سختگیرانه پروتکل‌ها در قطارها

بانک مرکزی از کاهش قیمت مسکن در فروردین‌ماه خبر داده اما کارشناسان نظر دیگری دارند

با یک گل بهار نمی‌شود

فروردین‌1400، شاهد یک اتفاق عجیب اقتصادی بود و آن هم اینکه بعد از دو سال افزایش مداوم قیمت مسکن، برای نخستین‌بار متوسط قیمت خرید و فروش واحدهای مسکونی در تهران نسبت به ماه قبل از آن 3.1‌درصد کاهش یافت. این آمار را بانک مرکزی ارائه کرده است. اتفاقی که می‌تواند کورسوی امید را در دل مستاجران و متقاضیان خرید مسکن زنده کند. این کاهش قیمت در صورت ادامه‌دار بودن به‌خصوص در فصل جابه‌جایی‌ها که بعد از ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود، می‌تواند تا حدودی موجب کاهش فشار بر مردم شود.

صبح نو

بانک مرکزی از کاهش قیمت مسکن در فروردین‌ماه خبر داده اما کارشناسان نظر دیگری دارند

با یک گل بهار نمی‌شود

فروردین‌1400، شاهد یک اتفاق عجیب اقتصادی بود و آن هم اینکه بعد از دو سال افزایش مداوم قیمت مسکن، برای نخستین‌بار متوسط قیمت خرید و فروش واحدهای مسکونی در تهران نسبت به ماه قبل از آن 3.1‌درصد کاهش یافت. این آمار را بانک مرکزی ارائه کرده است. اتفاقی که می‌تواند کورسوی امید را در دل مستاجران و متقاضیان خرید مسکن زنده کند. این کاهش قیمت در صورت ادامه‌دار بودن به‌خصوص در فصل جابه‌جایی‌ها که بعد از ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود، می‌تواند تا حدودی موجب کاهش فشار بر مردم شود.

گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در فروردین‌1400 به ۲‌هزار و ۱۰۰‌واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل (اسفند99) 3‌/60درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 5‌/68درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که تعداد واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 1‌/35درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. 
همچنین در این دوره شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه قبل (اسفندماه)  و همچنین ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 3/32 و 1‌/36درصد رشد داشت. توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین سال‌۱۴۰۰ حاکی از این  است که از میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران، منطقه‌۵ با سهم 1‌/14درصدی از کل معاملات،  بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.
در مجموع8/71درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در فروردین امسال مربوط به ۱۰‌منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق‌۵، ۲، ۱۰، ۴، ۱۵، ۸، ۷، ۱۴، ۱ و ۱۱ ) بوده است.

بازار راکد در سراسر کشور
معاون وزیر راه و شهرسازی نیز درباره وضعیت بازار مسکن و چشم‌اندازهای ترسیم شده برای آن گفت: بازار مسکن در کل کشور دچار رکود شده اما علت رشد قیمت ماه‌های اخیر در تهران این است که پس از ثبات ارز و سکه، مقداری سرمایه از این حوزه‌ها وارد بازار مسکن پایتخت شد. آقای محمود محمودزاده افزود: از نظر فرهنگی و اقتصادی، مسکن در کشور ما به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود و هر چقدر هم که تولید داشته باشیم این نگاه سرمایه‌ای وجود دارد. تلاطمات بازارهای موازی نیز بر قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد. بنابراین باید ضمن انجام ساخت‌وساز، از ابزارهای دیگر مثل مالیات خانه‌های خالی نیز استفاده کرد. وی در ادامه به ایسنا گفت: با وجود آمار افزایش قیمت مسکن شهر تهران در ماه‌های اخیر، بازار مسکن سایر مناطق کشور در رکود قرار دارد و رشد قابل ملاحظه قیمت دیده نمی‌شود. دلیل رشد قیمت در تهران نیز سرریز سرمایه‌هایی است که از بازارهای طلا، ارز و بورس به بخش مسکن می‌آید.

کارشناسان چه می‌گویند؟
اگرچه مسوولان بر‌اساس برنامه‌ریزی‌های دولتی درباره بازار مسکن سخن می‌گویند اما در برخی مواقع کارشناسان نظرات تخصصی‌تری را  ارائه می‌کنند. آقای فخرالدین زاوه، پژوهشگر بازار مسکن با بیان اینکه قدرت خرید خانوارهای ایرانی به شدت کاهش یافته، به مهر گفت: علی‌رغم افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر، روند رشد درآمدها متناسب با افزایش قیمت مسکن نبوده است. وی ادامه داد: در کنار کاهش قدرت خرید خانوارها، جایگزینی برای تقویت قدرت خرید وجود نداشته و سیستم بانکی به‌عنوان تأمین کننده مالی خرید مسکن خانوارها (وام خرید مسکن) نیز نتوانسته این کاهش قدرت را با تسهیلات مناسب، تقویت کند. بنابراین عمده خریداران مصرفی مسکن از بازار خارج شده‌اند. وی با اشاره به گزارش اخیر بانک مرکزی از بازار مسکن، اظهار کرد: به نظر می‌رسد بهای «واقعی» مسکن در سال جاری کاهشی باشد؛ این کاهش بهای واقعی مسکن به دو شکل صورت می‌گیرد: سناریوی محتمل این است که قیمت اسمی مسکن در سال جاری ثابت بماند و بعد همزمان با افزایش قیمت‌ها در سایر بخش‌های کالا و خدمات و تورم عمومی، کاهش واقعی قیمت مسکن رقم بخورد.
این در حالی است که محمود اولاد، کارشناس اقتصاد مسکن نیز درباره چشم‌انداز بازار مسکن با توجه به کاهش نسبی میانگین قیمت در فروردین‌ماه، اساسا گزارش بانک مرکزی را غیرقابل اتکا می‌داند و می‌گوید: گزارش بانک مرکزی در فروردین‌ماه برحسب اطلاعات سامانه ثبت معاملات مسکن به ظاهر نشان از کاهش 1‌/3درصدی قیمت مسکن در تهران دارد. اما بسیاری از مردم این آمار را باور ندارند و به شرایط واقعی بازار ارجاع می‌دهند. وی در پاسخ به این پرسش که چرا این آمار خطا دارد، به مهر گفت: کافی است این گزارش (بازار مسکن فروردین‌ماه) را با گزارش بازار مسکن در اسفند‌ماه مقایسه کنید، می‌بینید که معاملات مسکن از نظر سطح زیربنا، متوسط قیمت واحدهای فروخته شده و نحوه توزیع آن‌ها در شهر تهران با هم متفاوت است. اولاد ادامه داد: وقتی کل معاملات انجام شده، کمی بیش از ۲‌هزار واحد است و از سوی دیگر، ترکیب معاملات هم از نظر منطقه، هم از نظر اندازه واحدهای معامله شده و به‌ویژه ترکیب برحسب متوسط قیمت هر متر مربع متفاوت است، واقعا چگونه می‌توان مقایسه میانگین کرد؟
بیت‌الله ستاریان، دیگر کارشناس اقتصاد مسکن درباره کاهش قیمت مسکن در تهران بر‌اساس گزارش بانک مرکزی و ادامه روند نزولی آن در ماه‌های آتی گفت: با اینکه بخواهیم گزارش یک ماهه را اساسی برای تحلیل یکی از مهم‌ترین بازارهای اقتصادی کشور که نیاز به بررسی نمودارها و بردارهای متعددی برای نتیجه‌گیری دارد، بدانیم مخالفم. وی ادامه داد: نمونه آن هم گزارشی است که بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در آذر‌ماه ارائه کرد که بر اساس آن، قیمت مسکن کاهش یافته بود و بسیاری از کارشناسان و مسوولان بخش مسکن اعلام کردند که آذر‌ماه‌۹۹، آغاز روند نزولی قیمت مسکن است؛ اما بلافاصله پس از آن دوباره قیمت‌ها رشد کرد. ستاریان با بیان اینکه ظرف ۴۰‌سال اخیر (به جز یکی دو سال)، همواره بازار مسکن در فروردین‌ماه به‌دلیل کاهش معاملات و تعطیلی دفاتر مشاوران املاک، نزولی بوده افزود: امسال هم بلافاصله پس از تعطیلی نوروز، شاهد تعطیل شدن مشاوران املاک به‌دلیل محدودیت‌های کرونایی در فروردین‌ماه بودیم. وی یادآور شد: به‌دلیل انتخابات ریاست جمهوری که معمولا تردیدهایی میان فروشندگان و خریداران مسکن ایجاد می‌کند، احتمالا اردیبهشت و خرداد هم با رکود بازار و توقف معاملات مواجه باشیم؛ اما بر‌اساس مطالعات، تا میانه‌های سال جاری، شاهد بازگشت رشد قیمت ماهانه مسکن خواهیم بود.

captcha
شماره‌های پیشین