sobhe-no.ir
1160
شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
چرا بن سلمان لحن خود را در مقابل ایران تغییر داده است؟

ترمزکشی بعد از ترامپ

روح‌الله فرقانی / ولیعهد سعودی درحالی تغییر لحن می‌دهد و توسعه روابط با ایران و یمن در سخنانش موج می‌زند که پیش از این رفتارهای ضد و نقیضی در برابر ایران و یمن از خود نشان داده است؛ کمااینکه 6 سال است به حملات علیه مردم مظلوم یمن همچنان ادامه می‌دهد و با اعمال برخی رفتارهای منافقانه به تضعیف جایگاه ایران در منطقه می‌پردازد؛ البته تغییر در رویکرد تنها به اعلام موضع نیست و عربستان باید در عمل نیز گام‌هایی به‌منظور حسن‌نیت خود بردارد. همچنانکه حسن عابدینی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید: بن‌سلمان برای اثبات سخنان و تغییر رویکردش، اول باید محاصره و بمباران یمن را قطع کند، دیگر اینکه نیروهای خودش را از بحرین عقب بکشد و همچنین سیاست منافقانه و ضدایرانی‌ای را که سال‌ها در منطقه دنبال می‌کند، کاهش دهد و از بین ببرد. شبکه اینترنشنال را که علیه ایران و مقاومت از سوی آل‌سعود حمایت می‌شود نیز تعطیل کند. اگر بن‌سلمان بخشی از این‌ها را به مرحله اجرا درآورد، شاید بتوان گفت که صحبت‌های او ریشه در واقعیت دارد.

اصلاح طلبان به جز دوقطبی مذاكره ابزاری برای انتخابات 1400 ندارند

تلاش برای احیای ظریف

بیراه نیست اگر بگوییم انتشار فایل صوتی ظریف، یکی از نقاط کانونی تاثیرش بر اردوگاه اصلاح‌طلبان بوده است؛ اصلاح‌طلبانی که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کنند و قرار است پیش از تاریخ ثبت‌نام‌ها، نامزدهای خود را نهایی و اسامی آن‌ها را منتشر کنند. با این حال این فایل صوتی، نه تنها اردوگاه اصلاحات را به اهداف از پیش طراحی شده خود نمی‌رساند بلکه هجمه علیه قهرمان ایران و منطقه، آن‌ها را دچار تضعیف بیش از پیش جایگاه اجتماعی می‌کند.

اعضای شورای شهر از شهرداری برای وجود نداشتن سامانه شفافیت، انتقاد کردند

رسوایی واکسن

دستبرد به واکسن کرونای پاکبانان تمامی ندارد. پس از انتشار اخبار سوءاستفاده از واکسن کرونا در استان‌های گلستان و خوزستان، این‌بار اخباری مربوط به سوءاستفاده از سهمیه واکسن پاکبانان در تهران منتشر شد. براساس این اخبار، «بیش از ۷۰کارمند و کارگر زن و مرد شهرداری منطقه۶ تهران سهمیه واکسن پاکبان‌ها را به خود تزریق کرده‌اند؛ موضوعی که موجی از اعتراض و گلایه‌مندی از مدیریت شهری تهران را دربرداشت و شهروندان در فضای مجازی به‌ویژه توییتر، به این موضوع واکنش نشان دادند. حتی شهرداری تهران نسبت‌به این موضوع واکنش نشان داد و دستور بررسی موضوع و انتشار اسامی دریافت‌کنندگان در سایت شفاف را داد. این واکنش توییتری شهردار تهران شائبه‌ها را به واقعیت نزدیک‌تر کرد و واکنش اعضای شورای اسلامی شهر تهران را در پی داشت. اما همه این‌ها توجیه رخداد نیست، بلکه قبل‌تر باید درباره اسامی و راستی آزمایی آن صورت می‌گرفت. درحالی شهرداری و اعضای شورای شهر درباره قانون و حق صحبت می‌کنند که حتی عزل و هرگونه برخورد قانونی جای حق ناحق‌شده پاکبانان را نمی‌گیرند؛ پاکبانانی که حتی قدرت دفاع از حق‌شان را ندارند و هر روز خطر ابتلا به ویروس کرونا در شهر تهدیدشان می‌کند. درحالی‌که واکسيناسیون اقشار آسیب‌دیده رویداد امیدوارکننده‌ای در مبارزه با این ویروس منحوس محسوب می‌شود، اینگونه اهمال‌کاری‌ها کاهش اعتماد عمومی را به همراه خواهد داشت.

با عذرخواهی ایرنا بابت انتشار جدول جعلی بودجه، حامیان اصلاحات و اعتدال آچمز شدند

کودتا علیه بهارستان شکست خورد

سیاه‌نمایی‌ها و فرافکنی‌ها از یک مرکز دولتی حالا به مرکز دیگری رسیده است. باوجود بداخلاقی‌ها و نشانه رفتن خودی و غیرخودی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، که چند روزی فضای رسانه‌ای و افکار عمومی ‌را تحت‌تاثیر قرار داده بود، این‌بار نوبت به خبرگزاری دولتی «ایرنا» رسیده است. هنوز مواضع هیجانی ظریف در مصاحبه با لیلاز نقل محافل است و از زوایای مختلف به آن پرداخته می‌شود که ایرنا، نوک پیکان را به سمت مجلس شورای اسلامی ‌می‌گیرد. اگرچه هنوز ابهامات زیادی درباره چرایی و چگونگی حمله به سردار دل‌ها وجود دارد اما رییس‌جمهوری تنها به یک جابه‌جایی امنیتی بسنده کرده و کودتایی علیه مجلس طرح‌ریزی می‌شود.

حسام الدین آشنا چه نقشی در دولت داشت و چرا از مرکز بررسی های استراتژیک کنار گذاشته شد؟

غریبه رفت

درز فایل صوتی محرمانه وزیر امور خارجه عواقب منفی زیادی برای کشورمان در حوزه داخلی و خارجی داشت. در این بین، استعفای رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری که نقشی پر رنگ در جهت گیری‌های سیاسی و راهبردی دولت اعتدال داشت، تحلیل‌های زیادی را به‌دنبال آورد.

سرمقاله

«آشنا» نماد چه تفکری بود؟

صبح نو

سرمقاله

«آشنا» نماد چه تفکری بود؟

حسام‌الدین آشنا را باید نماد تفکر امنیتی- سیاسی دولت یازدهم و دوازدهم دانست که به‌نوعی به‌دنبال بازتولید ایده عملیات روانی تئوریسین‌های عصر دوم خرداد و دولت‌های محمد خاتمی بود. همان‌طورکه حلقه امنیتی اطراف دولت خاتمی چون سعید حجاریان و خسرو تهرانی و دیگرانی از این دست با تبدیل کردن رسانه به ابزار جنگ روانی زمینه‌ساز پدید آمدن فضایی جدید در اتمسفر سیاست ایران شدند و از دل این عملیات‌ها، ناآرامی‌هایی چون کوی دانشگاه78 بیرون آمد، این‌بار حسام‌الدین آشنا که خود سابقه طولانی امنیتی دارد با جرح و تعدیل آن رفتارها شکلی اعتدالی به آن عملیات‌ها داد و با تاکتیک جدید و نرم به مصاف جناح مقابل رفت. برنامه «آن سوی دولت» را باید بازتولید عملیات روانی اصلاح‌طلبان در زبان و بیان اعتدالی دانست که در نمونه مصاحبه ظریف مشخص است که به‌دنبال بی‌اختیار نشان دادن قوه مجریه در ایران است. این رویه البته منحصر به آقای آشنا نیست و برخی وزارتخانه‌ها هم به‌مثابه فرماندهان این میدان این رویکرد را ترویج و بسط می‌دهند. این نوع نگاه ابزاری و چریکی به رسانه که آن را به‌جای ابزار آگاهی‌بخشی به توپخانه و آتش‌افزار تبدیل می‌کند، از زمان دوم خرداد و ازسوی افرادی چون حجاریان و عبدالله نوری شروع شد و متاسفانه در این دولت هم مشاهده شده و امیدواریم که کنار گذاشته شدن آقای آشنا خود مبتنی بر طرد این روش‌ها در سطح سیاست کلان دولت باشد و عبرتی برای آغازکنندگان این رویه‌ها.

captcha
شماره‌های پیشین