sobhe-no.ir
1159
چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
9
85 درصد واكسن ها به كشورهای توسعه يافته اختصاص پيدا كرده است

بی عدالتی در توزیع واکسن

فاطمه میرزاجعفری / کشف واکسن قطعی کووید19 و تضمین دستیابی به آن برای مقابله با این بیماری به مارتن رقابتی برای کشورها در عرصه بین‌الملل تبدیل شده است، تاکنون در 161 کشور و با مدیریت بیش از 649میلیون دوز روند انجام واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند و بقیه کشورها در تلاش برای انجام واکسیناسیون هستند اما توزیع نابرابر واکسن کرونا در کشورهای ثروتمند و کم‌درآمد به مساله‌ای تبدیل شده که نگرانی‌های بین‌المللی را به دنبال داشته است؛ چراکه این مساله علاوه‌بر دشوار کردن مهار ویروس کرونا به اقتصاد جهانی نیز زیان‌های بی شماری را وارد کرده است که کشورهای ثروتمند از آن بی‌نصیب نخواهند بود.

گزارش «صبح‌نو» درباره آغاز فاز دوم واکسیناسیون کرونا در کشور را بخوانید

نوبت واکسن به 80‌ساله‌ها رسید

۴۶۲‌هموطن در یک روز فوت کردند

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره آغاز فاز دوم واکسیناسیون کرونا در کشور را بخوانید

نوبت واکسن به 80‌ساله‌ها رسید

دیروز  نخستین گام عملی و اجرایی در واکسیناسیون عامه مردم ایران بود. چه آنکه واکسیناسیون با اولویت افراد بالای 80‌سال وارد فاز اجرایی شد. وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده است که این فاز تا تیرماه به طول خواهد انجامید. این مراسم روز گذشته در تبریز آغاز شد.
پیش از نیز علیرضا رئیسی، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان از آغاز واکسیناسیون فاز دوم کرونا برای افراد بالای 80‌سال خبر داده بود. او در این باره گفته بود: در اکثر شهرها و روستاهای ایران، پرونده الکترونیک این افراد در اختیار حوزه بهداشت قرار دارد و بنابراین از طریق تلفن و از مرکز بهداشت با آن‌ها تماس گرفته شده و در روز و ساعت مشخص برای تزریق واکسن کرونا دعوت می‌شوند. وی در عین حال گفت: افراد ۸۰‌سال به بالایی که پرونده الکترونیک سلامت ندارند، می‌توانند با شماره تلفن‌های که از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی هر استان اعلام می‌شود، تماس گرفته و اطلاعات‌شان را برای انجام واکسیناسیون علیه کرونا ثبت کنند.
حسام الدین علامه، رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور هم درباره این مرحله گفته است: شرایط اپیدمی کرونا موجب شد تا بسیاری از برنامه‌های آموزشی و مشارکتی سالمندان متوقف شود و اکنون اجرای این برنامه‌ها در گروی واکسیناسیون کرونای سالمندان است. وی در ادامه به ایرانا گفت: ارتقای سلامت جسمی سالخوردگان در هدف سوم سند سالمندان دیده شده است و به‌طورقطع وزارت بهداشت که تولیت سلامت این سند را برعهده دارد، اقدامات لازم را انجام خواهد داد و تاکنون نیز کارهای خوبی انجام داده و سالمندان را در اولویت‌بندی‌ها قرار داده است به‌طوری که واکسیناسیون اکنون برای اغلب سالمندان مقیم مراکز اقامتی بهزیستی انجام شده است. به گفته وی به محض اینکه کار ورود واکسن‌های جدید یا تولید واکسن بومی اتفاق افتد واکسیناسیون سالمندان طبق اولویت‌بندی انجام شده و با نقشه راه تنظیم‌شده، تزریق خواهد شد. رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: انتظار می‌رود واکسیناسیون سالمندان با سرعت بیشتری انجام شود چراکه این گروه با خطرپذیری بیشتری روبه‌رو هستند.
بر‌اساس آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت بهداشت و درمان، برای دستیابی به اهداف نهایی، باید نسبت به مصون کردن حداقل ۷۰‌درصد جامعه اقدام کرد و بر این اساس باید نزدیک به ۶۰‌میلیون نفر واکسینه شوند. در عین حال اگر مبنا دریافت حداقل ‌دو نوبت واکسن به ازای هر فرد باشد، نیازمند ۱۲۰‌میلیون دوز واکسن برای کشور خواهیم بود. از سوی دیگر فاز اول واکسیناسیون که قرار بود در زمستان‌۱۳۹۹ انجام شود به گفته وزیر بهداشت با حدود ۲۰ تا ۲۵روز تأخیر در اردیبهشت‌ماه‌۱۴۰۰ به پایان رسید. حالا هم فاز دوم آغاز شده است که همانطور که وزارت بهداشت پیش از این اعلام کرده بود، این فاز قرار بود در بهار آغاز شده و تا تیرماه‌۱۴۰۰ به پایان برسد. به گفته، دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این فاز که از دیروز آغاز شده است، به ترتیب از سنین ۸۰‌سال به بالا، ۷۵‌تا‌۸۰،‌‌۷۰‌تا‌۷۵، ۶۵‌تا‌۷۰ و بیماران زمینه‌ای و صعب‌العلاج، واکسن دریافت خواهند کرد.
رئیسی همچنین گفته بود: در این فاز افراد سالمند گروه هدف  ۷/۲‌میلیون نفر هستند و به همین میزان هم بیماران زمینه‌ای داریم و این یعنی این فاز سنگین خواهد بود. در فاز دو پیش‌بینی ما این است که شاید واکسیناسیون فاز دوم تا تیرماه طول بکشد. در این فاز باید از واکسن‌های داخلی هم کمک بگیریم. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از اظهارات خود نیز تاکید کرده بود: در اردیبهشت‌ماه واکسن خارجی به دست‌مان خواهد رسید و در خردادماه شاید واکسن پاستور به دست‌مان برسد. دولت و وزارتخانه تلاش می‌کند و یک قرارداد ۶۰‌میلیون دوزی با روسیه برای واکسن اسپوتنیک‌وی بستیم و از طریق کووکس هم ۱۶/۸‌میلیون دوز خریداری کردیم که باید به تدریج به دست‌مان برسد. بر‌اساس اعلام وزارت بهداشت، فاز سوم واکسیناسیون علیه کرونا نیز مرداد تا آذر‌۱۴۰۰ خواهد بود که شامل افراد ساکن در مراکز تجمعی که برآورد جمعیت آن‌ها دو میلیون نفر است، افراد ۵۵‌تا ۶۴‌سال بدون بیماری زمینه‌ای دارای برآورد جمعیتی پنج میلیون نفری و افراد در مشاغل و خدمات ضروری که شامل برآورد جمعیتی ۱۲میلیون نفری می‌شوند، است. 

captcha
شماره‌های پیشین