sobhe-no.ir
1159
چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
نگاه

رستم قاسمی، رسما اعلام کاندیداتوری کرد

اصلاح‌طلبان با ارائه نامزدهای پر سر و صدا نظیر تاجزاده و کرباسچی به‌دنبال برانگیختگی جامعه هدف منفعل خود هستند

ترقه‌بازی جای کارآمدی

بررسی نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات‌1400 نشان می‌دهد که جریان اصلاحات در معرفی چهره‌های خود از فاز محافظه‌کاری عبور کرده و بدون لحاظ شرایط، دست به معرفی نامزدهای خود می‌زند. افرادی از جریان اصلاح‌طلبی این روزها اعلام نامزدی کرده‌اند که پیشتر کمتر در ذهن می‌گنجیدند و اعلام کاندیداتوری امروزشان، نوعی خرق عادت به شمار می‌آید. این چهره‌های خارج از چارچوب و بعضا رادیکال چرا و با چه هدفی خود را در مظان نامزدی قرار داده‌اند؟

صبح نو

اصلاح‌طلبان با ارائه نامزدهای پر سر و صدا نظیر تاجزاده و کرباسچی به‌دنبال برانگیختگی جامعه هدف منفعل خود هستند

ترقه‌بازی جای کارآمدی

بررسی نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات‌1400 نشان می‌دهد که جریان اصلاحات در معرفی چهره‌های خود از فاز محافظه‌کاری عبور کرده و بدون لحاظ شرایط، دست به معرفی نامزدهای خود می‌زند. افرادی از جریان اصلاح‌طلبی این روزها اعلام نامزدی کرده‌اند که پیشتر کمتر در ذهن می‌گنجیدند و اعلام کاندیداتوری امروزشان، نوعی خرق عادت به شمار می‌آید. این چهره‌های خارج از چارچوب و بعضا رادیکال چرا و با چه هدفی خود را در مظان نامزدی قرار داده‌اند؟

طی روزهای سپری شده اخیر افرادی از جریان اصلاحات اعلام نامزدی کرده‌اند که در نوع عجیب می‌نماید؛ عجیب از این نظر که در دوره‌های قبلی ریاست جمهوری اصلا از آن‌ها به‌عنوان نامزد یاد نمی‌شد و ثانیا اینکه این تیپ افراد خود می‌دانند که احتمال رد صلاحیت‌شان بیشتر از تأیید صلاحیت است. یکی از این چهره‌ها مصطفی تاجزاده بود. 

دوقطبی تاجزاده 
مصطفی تاجزاده که عدم قرابت و حتی تعارضش با ساختار و چارچوب‌های نهادینه شده نظام بر کسی پوشیده نیست، چندی پیش با انتشار بیانیه‌ای رسما برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام نامزدی کرد. کاندیداتوری تاجزاده باعث ایجاد موجی از واکنش‌ها در میان نیروهای سیاسی به خصوص اصلاح‌طلبان شد. برخی اصلاح‌طلبان از جمله نیروهای متصل به راست(حزب کارگزاران) این نامزدی را برنتابیدند و تصریح داشتند که این کاندیداتوری در نوع خود اقدام علیه نهاد اجماع‌ساز اصلاحات است و به هیچ‌وجه توجیه بردار نیست. محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران چندی پیش در گفت‌وگویی درباره نامزدی تاجزاده، تاکید کرد: «جبهه اصلاحات این شیوه از طرح نامزدهای انتخاباتی را به صورت منفرد و مستقل و بدون توافق و تفاهم صورت می‌گیرد را نمی‌پسندد». نیروهای دیگر اصلاح‌طلب به‌خصوص طیف چپ(مثل حزب اتحاد ملت) اما از نامزدی تاجزاده استقبال کردند. برای نمونه؛ سعید حجاریان، تئوریسین نزدیک به طیف چپ اصلاحات روز گذشته در گفت‌وگویی کاندیداتوری تاجزاده را احیای اصلاح‌طلبی پیشرو ارزیابی کرد.    

شگفتانه کارگزاران  
حزب کارگزاران سازندگی یکی از احزاب فعال اصلاح‌طلبی است که به نظر، بیشترین فعالیت را میان نیروهای اصلاحات برای حضور در انتخابات دارد. ظریف، جهانگیری، محسن هاشمی و محمدرضا عارف گزینه‌های نهایی شده حزب کارگزاران برای معرفی به نهاد اجماع‌ساز اصلاحات هستند. در این میان حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران برای انحراف افکار تلاش می‌کند اصلاح‌طلبان و خصوص کارگزارانی‌ها را جویای یک چهره پشت پرده یا به قول خودش «شگفتانه» نشان بدهد. مرعشی در این باره با اشاره به برنامه‌های کارگزاران به برنا گفت: «امروز ما اسامی چهار کاندیدای پیشنهادی خود (کارگزاران) را به جبهه اصلاحات ارائه می‌کنیم و اسامی را در دقیقه‌۹۰ رو می‌کنیم؛ چون شاید در زمان نام‌نویسی، یکی از دوستان ما نام‌نویسی کند و از شگفتی‌های انتخابات باشد». درباره اینکه شگفتانه حزب کارگزاران برای انتخابات چه کسی است، گمانه‌زنی‌های زیادی به عمل آمد. برای مثال، روزنامه اعتماد روز 5‌‌اردیبهشت در گزارشی از دبیرکل حزب کارگزاران به‌عنوان شگفتانه این حزب برای انتخابات یاد کرد و نوشت: «فارغ از این سه گزینه که بارها از آن‌ها شنیده‌ایم اما اینکه گزینه چهارم و احتمالا همان شگفتی کارگزاران چه کسی است، محل تأمل است. گزینه‌ای که اگرچه برخی معتقدند فائزه هاشمی خواهد بود اما به نظر می‌رسد این شگفتانه کسی نباشد جز غلامحسین کرباسچی، دبیر کل کارگزاران سازندگی.»

رضا خاتمی، گزینه‌ای که هنوز نامزدی را قبول نکرده است
چهره نامتعارف دیگری که اصلاح‌طلبان به‌خصوص طیف رادیکال روی او نظر مثبت دارند، محمدرضا خاتمی است. او مدت‌هاست که در تیررس اصلاح‌طلبان قرار دارد اما خودش فعلا به این تقاضاها جواب مثبت نداده است. در همین باره، جواد امام، فعال اصلاح‌طلب و عضو نهاد اجماع‌ساز چندی پیش در گفت‌وگو با «برنا» درباره نامزدی رضا خاتمی گفت: «در حال حاضر محمدرضا خاتمی از ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان پس از گزینه‌های حذفی است.» 
اینکه چرا اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری‌1400 به سراغ گزینه‌های نامتعارفی مثل تاجزاده و کرباسچی و رضا خاتمی رفته‌اند، خود گویای آن است که جریان اصلاحات بیش از ارائه برنامه عملی برای اداره آینده کشور، بیشتر به‌دنبال ایجاد سر و صدا و جذب مخاطب برای صرفا رأی‌آوری و ماندگاری در قدرت است. اصلاح‌طلبان که با حمایت از دولت حسن روحانی، به شدت با ضعف پایگاه اجتماعی مواجه هستند، قصد دارند هر‌طور شده نگاه‌ها را به خود جلب کنند تا بتوانند برای سومین دوره پیاپی، پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوند. اصلاح‌طلبان خود نیز به خوبی می‌دانند که امثال تاجزاده، کرباسچی و خاتمی به‌دلیل مواضع سیاسی خارج از چارچوب و سوابق سوء سیاسی و اقتصادی، از کمترین شانس برای عبور از فیلتر نهاد نظارتی شورای نگهبان برخوردارند اما مطرح کردن این چهره‌ها صرفا برای سروصدای کاذب با هدف جلب مخاطب است. 
سیاست سروصدا و به اصطلاح «توپ درکردن»، خود نشان می‌دهد که جریان اصلاحات برخلاف ادعاهای رنگارنگ خود هیچ برنامه‌ای برای اداره کشور ندارد و بیشتر وجهه همت خود را روی برانگیخته کردن جامعه به‌خصوص اقشار منفعل با ارائه گزینه‌های نامتعارفی نظیر افراد یادشده، قرار داده است. اصلاح‌طلبان همانطور که در دولت روحانی برنامه‌ای برای اداره کشور نداشتند و سهم به سزایی در ایجاد وضعیت موجود دارند، زین پس هم قصد دارند بر همان پاشنه قبلی بچرخند و سیاست را به عرصه کارآمدی و حل مشکلات؛ نه بلکه هوچی‌گری و شامورتی بازی تبدیل کنند.

 اصلاح‌طلبان همانطور که در دولت روحانی برنامه‌ای برای اداره کشور نداشتند و سهم به سزایی در ایجاد وضعیت موجود دارند، زین پس هم قصد دارند بر همان پاشنه قبلی بچرخند و سیاست را به عرصه کارآمدی و حل مشکلات؛ نه بلکه هوچی‌گری و شامورتی بازی تبدیل کنند

captcha
شماره‌های پیشین