sobhe-no.ir
1159
چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
نگاه

رستم قاسمی، رسما اعلام کاندیداتوری کرد

اصلاح‌طلبان با ارائه نامزدهای پر سر و صدا نظیر تاجزاده و کرباسچی به‌دنبال برانگیختگی جامعه هدف منفعل خود هستند

ترقه‌بازی جای کارآمدی

بررسی نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات‌1400 نشان می‌دهد که جریان اصلاحات در معرفی چهره‌های خود از فاز محافظه‌کاری عبور کرده و بدون لحاظ شرایط، دست به معرفی نامزدهای خود می‌زند. افرادی از جریان اصلاح‌طلبی این روزها اعلام نامزدی کرده‌اند که پیشتر کمتر در ذهن می‌گنجیدند و اعلام کاندیداتوری امروزشان، نوعی خرق عادت به شمار می‌آید. این چهره‌های خارج از چارچوب و بعضا رادیکال چرا و با چه هدفی خود را در مظان نامزدی قرار داده‌اند؟

صبح نو

نگاه

رستم قاسمی، رسما اعلام کاندیداتوری کرد

رستم قاسمی، وزیر پیشین نفت روز گذشته در یک نشست خبری در محل یادمان شهدای انقلاب اسلامی در مجموعه فرهنگی سرچشمه، برای انتخابات ریاست‌جمهوری‌1400 اعلام کاندیداتوری کرد. در این نشست خبری مسعود زریبافان، رییس اسبق بنیاد شهید و امور ایثارگران و مهدی غضنفری، وزیر صنعت دولت دهم هم وی را همراهی می‌کردند. 
قاسمی علاوه بر عهده‌داری سکان وزارت نفت، فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء ؟صل؟را نیز در کارنامه دارد.
همچنین او چهارمین وزیر دولت احمدی‌نژاد است که تاکنون اعلام کاندیداتوری کرده است. ناظمی اردکانی، محمد عباسی و صادق خلیلیان دیگر وزرای دولت‌های احمدی‌نژاد هستند که در روزهای گذشته اعلام حضور کردند.
او همچنین دومین فردی است که با سابقه وزارت نفت کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. محمد غرضی دیگر کاندیدایی است که وزیر نفت بوده است. او که سرویس جاسوسی موساد نتوانست در لبنان ترورش کند به سردار دور زدن تحریم‌ها معروف است. قاسمی در این زمینه گفته بود که «در سال‌های‌۹۰ و ۹۱ علی‌رغم تحریم سه جانبه ۱۶۰‌میلیارد دلار نفت فروختیم.» او همچنین گفته بود که در فروش نفت به زنگنه وزیر نفت دولت روحانی کمک می‌کند.
قاسمی که در گفت‌وگویی خود را رستم کاندیدای همه مردم ایران نامیده، همچنین جزء 10کاندیدای شورای وحدت اصول‌گرایان است. او در واکنش به کاندیداتوری افراد مختلف برای انتخابات ریاست جمهوری گفته است: 
« برخی نامزدها قایق هم ندیده‌اند ولی می‌خواهند کشتی اقتصاد را مدیریت کنند! »
رستم قاسمی در نشست خبری روز گذشته خود با بیان اینکه ما در پیچ تاریخی قرار گرفته‌ایم که با این فرمان قادر به عبور از این شرایط نیستیم، اظهار کرد: دو اقدام طراحی کرده‌ام که برنامه اول برای بهبود معیشت پنجاه میلیون ایرانی است که به زیر خط فقر کوچ کرده‌اند که در ادامه این برنامه را تقدیم مردم می‌کنیم. گام دوم تغییر ریل‌گذاری کشور در زمینه اقتصاد و اصلاحات بانکی است.
وی در ادامه اظهار کرد: اقتدار دولت در حوزه اقتصادی، اجتماعی و اقتدار در مقابله با مخالفان تغییر لازم است. اگر بخواهیم از مشکلات کشور از جمله فساد عبور کنیم باید سازوکاری در زمینه بهره‌وری و تولید، آموزش  و شفافیت تهیه کنیم.
وزیر نفت دولت دهم در پاسخ به پرسشی درباره عملیاتی‌ترین برنامه خود برای ریل‌گذاری اقتصادی، تصریح کرد: امروز کیک اقتصادی ایران در رده صدم در دنیا هستیم. درآمد سرانه ما تناسبی با امکانات کشور ندارد. قاسمی 
گفت :فاصله عرضه و تقاضا در عرصه مسکن خیلی زیاد شده است ولی ساخت یک میلیون مسکن در سال می‌تواند اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد کند. باید نظام بانکداری را تغییر دهیم. متاسفانه بورس که می‌توانست امید در بازار سرمایه باشد، به ناامیدی مردم تبدیل شده است. احیای بورس می‌تواند موجب رونق اقتصادی شود.
وی درباره برنامه خود برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی، خاطرنشان کرد: ریشه اصلی آسیب‌های اجتماعی‌، مسائل اقتصادی است که با حل مشکلات اقتصادی می‌توان بخش قابل توجهی از آسیب‌های اجتماعی را حل کرد. 
این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به  انتقادی درباره حضور نظامیان در انتخابات، گفت: به لحاظ قانونی نظامیان می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.
 

captcha
شماره‌های پیشین