sobhe-no.ir
1159
چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
3
چرا اصلاح‌طلبان اظهارات ظریف را محکوم نمی‌کنند

پروژه انتخاباتی

سال‌ها بود که اصلاح‌طلبان پی‌درپی از روابط خاص و حسنه خود با سردار قاسم سلیمانی افسانه‌ها می‌گفتند اما در شرایط کنونی به‌جای نقد سخنان جنجالی وزیر امورخارجه در باب آن شهید، مشغول پرداختن به حواشی داستان فایل صوتی هستند. هدف اصلاح‌طلبان از آن افسانه‌بافی‌ها چه بود و چرا در شرایط فعلی حاضر نیستند از ساحت مرد اول مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا، دفاع کنند؟

یادداشت

خط قرمز نامرئی آمریکا در مذاکرات وین

دکتر حنیف غفاری

صبح نو

یادداشت

خط قرمز نامرئی آمریکا در مذاکرات وین

دکتر حنیف غفاری

نسبت میان «توافق مبنایی» و «پروسه‌ای که برای احیای  توافق اولیه طی می‌شود»، در حوزه روابط بین‌الملل کاملا مشخص است! این قاعده درخصوص «برجام» نیز صادق است.کشوری به نام ایالات متحده آمریکا، در سال‌2018 میلادی رسما از توافقی به نام «برجام» خارج شده و اکنون مدعی شده است که باید به این توافق بازگردد و اشتباه دولت ترامپ را جبران کند.بدیهی است که مکانیسم «بازگشت به برجام»، همان مکانیسم «بازگشت به توافق مبنایی» بوده و این روند، چندان پیچیده نیست!
در این میان، تیم مذاکره‌کننده برجامی کشورمان باید در استخدام کلمات و توصیف صحنه مذاکرات، به مراتب سنجیده‌تر از آنچه هست عمل کند. سخن گفتن از مواردی مانند «آغاز نگارش توافق» یا «توافق بر سر کلیات»، صرفا منجر به پیچیدگی صحنه مذاکرات می‌شود! بر خلاف آنچه طرفداران «احیای ظاهری برجام» سعی در القای آن به افکار عمومی دنیا دارند، اکنون در «ابتدای راه» قرار نداریم! این راه از ابتدای سال‌2016 میلادی و با اجرایی شدن برجام آغاز شد . پس از خروج رسمی ایالات متحده از برجام و بی‌تعهدی محض و عامدانه تروییکای اروپایی در تأمین حداقلی خواسته‌های بر حق کشورمان، شاهد کاهش تعهدات برجامی ایران در ذیل استراتژی «مقاومت فعال» بودیم. بنابراین، اکنون موضوع ما، «انعقاد یک توافق جدید» نیست، بلکه «بازگشت یک بازیگر طغیانگر ( آمریکا) به برجام» است!
در این میان، مقامات آمریکایی نیز با تقسیم‌بندی تحریم‌ها به سه دسته ، یعنی تحریم‌های قابل رفع، تحریم‌های غیر‌قابل رفع و تحریم‌هایی که به سختی قابل رفع هستند، سعی دارند به مکانیسم پیچیده‌سازی مذاکرات کمک کنند. «شفافیت در مذاکرات» خط قرمز پنهان دولت بایدن در مذاکرات اخیر وین محسوب می‌شود. بدیهی است؛ ما نباید در طی کردن این روند غیرحقوقی ، تبدیل به کاتالیزور طرف آمریکایی شویم! اکنون زمان آن است که خط قرمز نامریی آمریکا در مذاکرات وین را هدف قرار دهیم و عنصر«ابهام و پیچیده‌سازی» را از مذاکرات حذف کنیم. «جک سالیوان»،«آنتون بلینکن» ،«رابرت مالی» و دیگر دیپلمات‌ها و مقامات ارشد حوزه سیاست خارجی آمریکا بازی در فضای ابهام در مذاکرات وین را نسبت به هر گزینه دیگری ترجیح می‌دهند!
واشنگتن و تروییکای اروپایی به وضوح دریافته‌اند که در «صحنه حقوقی مذاکرات» تا چه اندازه‌ای دست آن‌ها خالی و محکوم به شکست هستند. آن‌ها طرف طغیانگر توافق محسوب می‌شوند و جهت احیای واقعی توافق هسته‌ای، چاره‌ای جز بازگشت کامل به همه تعهدات خود ندارند. قطعا در این آوردگاه نباید ذره‌ای از دو مطالبه حکیمانه و حقوقی مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ، یعنی «رفع تضمین شده تحریم‌ها» و «راستی‌آزمایی» آن  کوتاه آمد زیرا در صورتی که دوباره با رویکرد «تعهد محور» و نه «تضمین محور» پروسه بازگشت آمریکا به برجام تحقق یابد، قطعا دولت فعلی یا دولت بعدی آمریکا به راحتی می‌تواند ( به مانند دولت ترامپ) از برجام خارج شده و در همکاری مستقیم با تروییکای اروپایی، تحریم‌های یکجانبه و غیر‌قانونی  را علیه کشورمان اعمال کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین