sobhe-no.ir
1159
چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
خبر

تشکر رهبر انقلاب از پیام تسلیت سید حسن نصرالله و اسماعیل هنیه به‌مناسبت درگذشت سردار حجازی

حسام‌الدین آشنا چه هدفی از گفت‌وگوی لیلاز و فاضلی با وزرا دارد

آن‌سوی دولت

مصاحبه برای تاریخ، موضوعی شده است برای حاشیه‌سازی و فرافکنی؛ اگرچه ادعاهای بی‌اساس پای جان کری و کنگره آمریکا را نیز به میان کشید اما بازتاب آن در داخل زوایای گوناگونی به خود گرفت. تیم آشنا با فضای رسانه‌ای دولت حالا بر سر دوراهی پذیرش یا عدم پذیرش ماجرا قرار گرفته است. هرچند شاید مواضع طلبکارانه مسیر بهتری برای روشن نشدن ابعاد ماجرا باشد اما در نهایت این دولت است که باید نسبت به این اقدام، پاسخگو باشد.

گزارش

تکذیب ادعای ظریف درباره قالیباف

صبح نو

گزارش

تکذیب ادعای ظریف درباره قالیباف

انتشار فایل صوتی از محمدجواد ظریف که در آن اظهارات جنجالی درباره سیاست خارجی ایران و همچنین بازیگران متعدد آن را بیان می‌کند، بازتاب‌ها و واکنش‌های گسترده‌ای داشته است. ظریف در این فایل صوتی به مقامات و چهره‌های زیادی اشاره کرده که این موضوع حواشی زیاد ایجاد کرده است.
در هفته‌های اخیر، بحث‌های مفصلی درباره وجود گاندو و جاسوسان در عرصه سیاست خارجی کشور مطرح شده بود، اما حالا با انتشار فایل صوتی ظریف، روشن شد که وجود این گاندوها چطور می‌تواند با اعتبار وزیر امورخارجه کشور بازی کرده و عرصه دیپلماسی کشور را اسیر بازی‌های سیاسی یک جناح خاص کند.
آقای وزیر اما در بخشی از این گفت‌وگو مدعی است که در تابستان91 از سوی ستاد انتخاباتی قالیباف پیشنهادی دریافت کرده است؛ ادعایی که ازسوی سیدمحمود رضوی، مشاور فرهنگی رییس مجلس تکذیب می‌شود. او در صفحه توییتر خود و در پاسخ به ادعای ظریف در فایل صوتی جنجالی نوشته است: «در سال92 در ستاد دکتر قالیباف بودم، هیچ پیشنهادی ازسمت آقای قالیباف برای دعوت آقای ظریف به حضور در کارگروه بین‌الملل ستاد یا وزارت امورخارجه صورت نگرفت. ما اصلا در تابستان ستادی نداشتیم و اصولا معتقدیم ایشان در اداره وزارت امورخارجه دچار ضعف‌های جدی هستند.»
قالیباف نیز بعد از انتشار فایل صوتی ظریف، اولین مقام رسمی کشور بود که نسبت‌به آن واکنش نشان داد.
 رییس مجلس در توییتی نوشت: «تدبیر و شجاعت حاج‌قاسم میدان‌ها را فتح و معابر دیپلماسی را باز می‌کرد؛ چیزی جز سیاست‌بازی یا ساده‌لوحی نمی‌تواند این حقیقت روشن را کتمان کند.» قالیباف در ادامه تاکید کرد: «حالا که حاج‌قاسم نیست، نخواهیم گذاشت با فرصت‌طلبی برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود به او جفا کنند و نقش تاریخی شهید سلیمانی را وارونه جلوه دهند.»
در پی افشای فایل ظریف و اظهارات خلاف واقعی که او در مصاحبه با سعید لیلاز، عضو حزب کارگزاران، بیان کرده است، این مطالبه در فضای مجلس شورای اسلامی شکل گرفته که ظریف را به مجلس فرابخوانند. در همین زمینه، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم در مجلس اظهارات اخیر وزیر امورخارجه را برخلاف مصالح و منافع ملی کشور دانست و گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارات آقای ظریف را با حضور شخص آقای وزیر در کمیسیون مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

captcha
شماره‌های پیشین