sobhe-no.ir
1159
چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
14

خبر

«صبح‌نو» همزمان با سالروز تولد حمید سمندریان بررسی کرد

نبض تماشاگر در دستان استاد

استاد حمید سمندریان، کارگردان و مترجم ایرانی و از جمله کسانی است که تئاتر ایران بی‌شک به او مدیون است. وی شاگردان زیادی را تعلیم داده که این روزها از مهم‌ترین چهره‌های تئاتر کشور هستند. نهم اردیبهشت‌ماه، نودمین سالروز تولد این استاد یگانه است و بدین مناسبت مروری می‌کنیم بر کتاب «با طرح خنده‌ای» که بیست‌و‌پنج گفتار درباره حمید سمندریان را شامل شده و به کوشش و ویرایش «روزبه حسینی» و توسط انتشارات افراز روانه کتاب فروشی‌ها شده است.

صبح نو

خبر

«نبردتیله‌ها»ی نویسنده پاکستانی در تهران
«نبرد تیله‌ها» روایتی داستانی از شکل‌گیری تروریسم به قلم یک نویسنده پاکستانی برای نوجوانان منتشر شد. به گزارش فارس، این کتاب از اتفاقات تلخ و شیرین سخن می‌گوید که گاهی مخاطب را می‌خنداند و گاهی می‌گریاند و گاهی هم وحشت‌زده می‌کند. در قسمتی از کتاب می‌خوانیم: روزها می‌گذشت. مردم ترور می‌شدند و خانواده‌ها عزادار.  بهشت‌زینب آبادتر از کل منطقه به نظر می‌رسید. در طول روز تعداد افرادی که سر مزار عزیزان‌شان می‌آمدند بیشتر از افراد موجود در محل بود. دیگر اوضاع طوری شده بود که خبر انفجار و انتحار ازجمله خبرهای معمول بود و مردم با شنیدن چنین خبرهایی تنها سعی‌شان این بود که بفهمند کسی از فامیل‌شان شهید شده یا نه. یک بی‌حسی عجیبی در بین مردم به وجود آمده بود. «نبرد تیله‌ها»؛ روایتی داستانی و جذاب از شکل‌گیری تروریسم تا ترور افراد در قالب زندگی یک نوجوان پاکستانی در قطع رقعی و ۱۹۶صفحه به قلم سیدعلی‌اکبر حسینی به رشته تحریر درآمده و ازسوی انتشارات شهیدکاظمی منتشر شده است.
  
انتشار «صد سال عکاسی مناظر شهری در تهران»
کتاب «صد سال عکاسی مناظر شهری در تهران» از مجموعه کتاب‌های سده با گردآوری مهدی وثوق‌نیا منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۰۹صفحه با شمارگان ۵۰۰نسخه و قیمت ۱۳۶هزار تومان ازسوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است. در معرفی کتاب «صد سال عکاسی مناظر شهری در تهران» عنوان شده است: مجموعه کتاب‌های سده، کتاب‌هایی است که به تهران از دریچه‌های گوناگون می‌پردازد. چندی پیش، از این مجموعه کتاب‌های «صد سال نویسندگی در تهران» و «صد سال نقاشی در تهران» منتشر شده بود و به‌تازگی کتاب جدید این مجموعه یعنی «صدسال عکاسی مناظر شهری در تهرانة منتشر شده است. این کتاب را که مهدی وثوق‌نیا گردآوری کرده، شامل صد عکس دیدنی از مناظر شهری تهران از صد عکاس است که معرفی مختصری از آن‌ها و فعالیت‌های‌شان نیز در کتاب آمده است. در میان عکاسانی که در این کتاب حاضر هستند نام‌های آشنایی همچون سیف‌الله صمدیان، کاوه گلستان، عباس کوثری و پیمان هوشمندزاده دیده می‌شود.
 
«گورکن» در آمریکا دیده شد
فیلم سینمایی «گورکن» به کارگردانی کاظم ملایی نامزد بهترین فیلم جشنواره ریورساید آمریکا شد. به گزارش روابط‌عمومی پروژه، فیلم سینمایی «گورکن» به کارگردانی کاظم ملایی و تهیه‌کنندگی سینا سعیدیان در جدیدترین حضور جهانی خود، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم سینمایی در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی ریورساید آمریکا شد. جشنواره فیلم ریورساید که از سال۲۰۰۲ در کالیفرنیای آمریکا آغاز به کار کرده است، هرساله در بخش‌های آثار سینمایی، فیلم کوتاه، انیمیشن، مستند و دانشجویی برگزار شده و بیشترین تمرکزش، نمایش آثار متفاوت و چالش‌برانگیز اجتماعی است. نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم ریورساید از ۲۷آوریل تا اول ماه می مصادف با ۷ تا ۱۱اردیبهشت‌ماه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و جلسات پرسش و پاسخ آنلاین، در ریورساید ایالت کالیفرنیا برگزار می‌شود. «گورکن» ماه آینده نیز در بخش اصلی بیست‌وسومین جشنواره فیلم مریلند آمریکا به نمایش درمی‌آید. «گورکن» روایت زنی به نام سوده شریف‌زادگان با بازی ویشکا آسایش است که درست قبل از ازدواج مجددش دچار یک چالش سخت در زندگی شخصی‌اش می‌شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین