sobhe-no.ir
1159
چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
13
بسته شعری «صبح‌نو» به مناسبت ولادت امام حسن(ع)

از نیمه ماه رمضان ماه برآمد

نیمه ماه مبارک رمضان همزمان با سالروز ولادت کریم اهل‌بیت؟عهم؟، امام‌حسن مجتبی(ع)نورباران می‌شود. مولود رمضان در چنین روزی از سال سوم هجری، خانه علی و فاطمه(عهم) را گلباران کرد. بنا به نقل‌قول‌های مکتوب و استناد به روایات و سخن بزرگان، پانزدهم ماه مبارک رمضان مصادف با خجسته میلاد حضرت حسن‌مجتبی (ع)کریم اهل‌بیت(ع) است. حالا و در سالروز فرخنده میلاد پسر ارشد علی(ع)می‌خواهیم چکیده‌ای از عرض ارادت شعرا به این امام همام را مرور کنیم.

خبر

جایزه‌ای متبرک به نام مدافعان حرم

صبح نو

خبر

جایزه‌ای متبرک به نام مدافعان حرم

دبیر اجرایی «جایزه شهید حاج حسین همدانی» از برگزاری دومین دوره این دوسالانه در انتخاب آثار مربوط به 
مدافعان حرم تحت عنوان «جایزه شهید حاج حسین همدانی» در ششمین سالگرد شهادت ایشان خبر داد.
حسن علایی، دبیر اجرایی دومین دوره دوسالانه «جایزه شهید حاج حسین همدانی» در ابتدا با اشاره به برگزاری اولین دوره دوسالانه «جایزه شهید حاج حسین همدانی» اظهار کرد: در سال‌۱۳۹۸ اولین دوره این جایزه برگزار شد که البته با فراز و فرودهایی همراه بود و دست‌اندرکاران درصدد هستند در دومین دوره دوسالانه با کمیت و کیفیت بهتری مراسم را برگزار کنند.
وی با اشاره به شخصیت متعالی و ماندگار سردار شهید حاج حسین همدانی بیان کرد: شهید همدانی از فرماندهان ارشد و مؤثر دوران 
هشت سال دفاع مقدس بودند که ملت شریف ایران در خاطرات خودشان حماسه‌آفرینی‌های ایشان را در کسوت فرماندهی جنگ به خاطر دارند. این شهید بزرگوار در سال‌های اخیر در سوریه و در مقابل نیروهای معارض داعش با جانفشانی و فداکاری در جبهه مقاومت حضور پیدا کردند و نقش تأثیرگذاری را از خود به یادگار گذاشتند. در ادامه علایی فعال به شرایط برگزاری دومین دوره دوسالانه «جایزه شهید حاج حسین همدانی» اشاره و عنوان کرد: برنامه دوسالانه، همانطوری که در فراخوان قید شده، شامل کتاب‌های منتشر شده در سال‌های‌۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ خواهد بود. با این توضیح که همه آثاری که به‌نوعی مرتبط با مدافعان حرم است، چه مدافعان حرمی که در حال حاضر زنده هستند و دارند انجام‌وظیفه می‌کنند، چه مدافعان حرمی که به فیض عظمای شهادت نائل شدند و چه مدافعان حرمی که به مقام جانبازی و ایثارگری نائل شدند موضوع این برنامه و فراخوان هستند.
وی متذکر شد: همانطوری که تأکید کردم همه آثاری که به موضوع مدافعان حرم برمی‌گردد موردتوجه خواهد بود و ما از ناشران و نویسندگان محترم می‌خواهیم که آثار خود را در فرصت و بازه زمانی که در نظر گرفته‌شده ارسال کنند. علایی فعال به سبک و گونه کتاب‌ها اشاره و عنوان کرد: کتاب‌های ارسالی باید در قالب زندگینامه، خاطره، کارهای مستند، کارهای پژوهشی، داستان، رمان و حتی کارهای هنری مانند شعر باشد و موضوعات آثار هم باید ادبی، تاریخی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، سیاسی، بین‌الملل و نظامی باشند.

گلعلی‌بابایی؛ دبیر علمی شد
وی با بیان اینکه دبیر علمی دومین دوره دوسالانه «جایزه شهید حاج حسین همدانی» گلعلی‌بابایی است، افزود: آقای بابایی از نویسندگان مطرح حوزه دفاع مقدس هستند و آثار بسیار قابل‌توجهی ارائه داده‌اند. ایشان در شورای راهبردی دوسالانه به‌عنوان دبیر علمی انتخاب شدند. آقای بابایی علی‌رغم مشغله زیادی که دارند قبول زحمت کردند تا این مسوولیت را به انجام برسانند. البته سایر اعضا و کمیته‌ها به ایشان در این امر کمک خواهند کرد تا بتوانیم در بحث داوری و ارزیابی آثار رسیده با کمال دقت و کیفیت لازم کار را دنبال کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین