sobhe-no.ir
1159
چهارشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
10
صرفه‌جویی 110میلیارد تومانی با حذف دفترچه‌های کاغذی درمان

بقای مشکلات در همراهی با نسخه‌های الکترونیک

گزارش «صبح‌نو» درباره نگرانی از ورود ویروس‌های جدید کرونا از مرزهای کشور را بخوانید

در محاصره جهش یافته‌ها

علی جواهری / حکایت مرزها و ورود کرونای جهش یافته به کشور روایت تلخی از جان‌باختن هزاران نفر است. موضوعی که استان خوزستان با بیش از 5هزار نفر فوتی تاوانش را پرداخت کرد؛ این استان بعد از گذشت چند ماه همچنان درگیر هجوم کرونای انگلیسی است. آن زمان وزارت بهداشت و درمان مجلس مکرر درخواست مسدود کردن مرزهای غربی را داشتند اما اهمال‌کاری‌ها فاجعه موج چهارم کرونا را برای کشور در پی داشت. همچنان هجوم انواع ویروس‌های جهش یافته از سوی مرزها کشور را تهدید می‌کند. گویا برای متولیان امر این موضوع اهمیت کمی دارد و با ظهور ویروس جهش یافته هندی تمهیدات برای ورود و خروجی‌های کشور جدی گرفته نمی‌شود.

نامه به رییس‌جمهوری برای تدابیر شدید در مرزها

صبح نو

صرفه‌جویی 110میلیارد تومانی با حذف دفترچه‌های کاغذی درمان

بقای مشکلات در همراهی با نسخه‌های الکترونیک

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت با اشاره به فواید حذف تدریجی کاربرد دفترچه بیمه سلامت، جزئیات روند بهره‌مندی بیمه‌شدگان از خدمات الکترونیکی در مراکز درمانی را تشریح کرد.
آقای مهدی رضایی درخصوص فواید الکترونیکی شدن خدمات بیمه‌ای، به ایسنا گفت: بخشی از فواید همانند سایر خدمات عمومی دولت مانند افزایش بهره‌وری و اثربخشی خدمات ارائه‌شده، افزایش سرعت و دقت در انجام کارها، ثبت دقیق داده‌ها، امکان آنالیز داده‌ها و قدرت برنامه‌ریزی برای سازمان است. وی افزود: همچنین جلوگیری از اشتباهات رایج در نوشتن دارو، جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و قاچاق دارو، امکان نشان‌دار کردن برخی خدمات گران‌قیمت و رساندن دقیق آن به بیماران واقعی، کنترل هزینه‌های غیرضروری با اجرای راهنماهای بالینی، رعایت استانداردهای خدمتی وزارت بهداشت، برآورد دقیق نیازهای واقعی ازجمله فواید اختصاصی حذف کاربرد دفترچه بیمه است.
وی با بیان اینکه هرچند هدف اصلی فرایند الکترونیکی شدن، صرفه‌جویی‌های مستقیم ناشی از حذف دفترچه‌های کاغذی نیست، تصریح کرد: بااین‌حال سالانه حدود ۱۱۰میلیارد تومان هزینه کاغذ صرف چاپ دفترچه‌ها می‌شود که عمدتا وارداتی است؛ ضمن اینکه همین میزان هم هزینه کارمزد دفاتر پیشخوان است که این دفترچه‌ها را چاپ و در اختیار بیمه‌شدگان قرار می‌دهند. معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت افزود: حذف تدریجی دفترچه‌های کاغذی سازمان بیمه سلامت براساس تکالیف قانونی برنامه ششم توسعه کشور، قانون مدیریت خدمات کشوری و قوانین سنواتی بودجه مصوب مجلس است، لذا در این راستا سازمان بیمه سلامت راهبردهای کلیدی را تعریف کرده است؛ به‌عنوان‌مثال، در راهبرد اول توسعه خدمات الکترونیک شهروندمحور شامل خدمات صدور و تمدید بیمه‌نامه الکترونیک، خدمات اطلاع‌رسانی و دسترسی به خدمات دریافتی ازجمله آن است. وی گفت: همچنین راهبرد دوم یکپارچه‌سازی نحوه ارائه خدمات بیمه‌ای با محوریت پرونده الکترونیک که شامل تشکیل پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان، نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی است.
رضایی با اشاره به اینکه راهبرد سوم حذف کاربرد دفترچه کاغذی بیمه سلامت است، اظهار کرد: در این راهبرد امکان مراجعه و دریافت خدمات از عموم مراکز ارائه‌دهنده خدمات سلامت اعم از دولتی و خصوصی با کارت ملی و به‌صورت الکترونیکی  فراهم می‌شود. همچنین دریافت پیش‌تایید خدمات قبل از دریافت خدمات نیز امکان‌پذیر شده است؛ در ضمن در روش ارائه خدمات الکترونیکی، رویت تعهد هزینه‌کرد بیمه در خدمت ارائه‌شده نیز قابل دریافت است.
 به‌کارگیری نسخه‌های الکترونیک و حذف دفترچه‌های کاغذی با وجود تمام مزایا و فوایدی که روی کاغذ دارد اما در مقام عمل و اجرا با مشکلاتی مواجه بوده است که موجب بروز دردسر برای مردم، پزشکان و داروخانه‌ها شده است.

captcha
شماره‌های پیشین