sobhe-no.ir
1158
سه شنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
5
آيا فايل صوتی ظريف را بايد نقطه پايان او در سياست رسمی دانست؟ ، وزیر خارجه با فرافکنی در باره اقدامات در سوریه و رابطه با روسیه به دنبال چیست؟

غروب ظريف

جواد بخشی / «میدان»؛ مفهومی شده است برای فرافکنی و لغزگویی یک وزیر خارجه مستقر در قدرت! ظریف حالا دوباره میدان دار حاشیه‌سازی در آستانه انتخابات شده است. اگرچه حرف‌هایش درباره «موشک» و «قدرت نظامی» در گذشته پوشالی بودن مواضعش را نشان داده بود اما این‌بار ادعاهای متناقض درباره منطقه و سیاست خارجی، او را دوباره به میدان سنجش ادعا آورده است.مفهوم «میدان» اگرچه بخشی از ادبیات سیاسی ایران است اما در کلام دکتر ظریف علیه سردار سلیمانی مدحی شبیه به ذم را شاهدیم که میدان و میدان‌دار را توامان نشانه گرفته است. مصاحبه عریض و طویل وزیر خارجه با سعید لیلاز و انتشار آن در آستانه انتخابات، مسأله‌ای بود که اذهان را متوجه خود کرده و تحلیل‌هایی را در داخل و خارج به همراه داشت. مصاحبه‌ای که تحت عنوان مصاحبه تاریخ شفاهی در تاریخ ۶‌اسفند‌۱۳۹۹ انجام شده حالا در سطح گسترده در تمام رسانه‌ها منتشر شده است.

متقی در گفت‌وگو با « صبح نو»:

ظریف مرد «میدان» نبود

ابراهیم متقی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: فکر می‌کنم که مفهوم دیپلماسی و سیاست خارجی در تحلیل آقای ظریف با یکدیگر تداخل پیدا کرده است.وی افزود: وقتی ما می‌گوییم دیپلماسی یعنی اینکه دیپلماسی ابزار سیاست خارجی است و وقتی صحبت از سیاست خارجی می‌کنیم، سیاست خارجی محور تلاش یک‌State برای تأمین منافع ملی و حداکثر سازی قدرت ملی محسوب می‌شود.

شماره‌های پیشین