sobhe-no.ir
1158
سه شنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
چرا شبه‌انقلابیون تندرو و اصلاح‌طلبان به‌طور همزمان به رییس‌مجلس حمله می‌کنند ؟

اعتراض نمایندگان به استفاده ابزاری از یک نامه

هرچه به ایام انتخابات نزدیک می‌شویم، ائتلاف‌ها و اتحادهای عجیب میان جریان‌های سیاسی به‌ظاهر نامتجانس را می‌بینیم. در آخرین مورد از این همنشینی‌های عجیب، طیف تمامیت‌خواه جبهه پایداری با جریان اصلاحات علیه مجلس و رییس مجلس دست به شورش زده‌اند. نامه 100نفر از نمایندگان مجلس به قالیباف که امری کارشناسی و درون‌سازمانی بود، چندی پیش ازسوی علی خضریان، نماینده وابسته به طیف تمامیت‌خواه پایداری، باعث شد تا این جبهه و اصلاح‌طلبان در زدن قالیباف، همدست و همداستان شوند.

نمایندگان 21 پیشنهاد بورسی به جلسه سران قوا ارائه کردند

نشست فوق‌العاده برای بازار سرمایه

صبح نو

نمایندگان 21 پیشنهاد بورسی به جلسه سران قوا ارائه کردند

نشست فوق‌العاده برای بازار سرمایه

در روزهایی که اکثر نمادها در بازار سرمایه قرمزپوش هستند، هیچ حمایتی از بورس صورت نمی‌گیرد و این مساله سبب شده برخی گره خوردن بورس به توافق احتمالی در مذاکرات وین را دلیل این عدم حمایت دولت از بورس بدانند. به همین منظور، روز گذشته کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نشست فوق‌العاده‌ای با حضور معاونان و مدیران ارکان بازار سرمایه، برای بررسی مشکلات و مسائل بازار سرمایه و بورس تشکیل داد.
  محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی پس از پایان نشست فوق‌العاده این کمیسیون، گفت: در نشست دیروز پیشنهادات مربوط به ساماندهی بازار بورس که قرار است در جلسه رییس مجلس شورای اسلامی با وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس کل بانک مرکزی و همچنین نشست سران قوا مطرح شود، مورد بررسی قرار گرفت.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این جلسه محورهایی که باید در سه سطح تصمیم‌گیری سازمان بورس و اوراق بهادار، شورای عالی بورس و سران سه قوه مانند قیمت‌گذاری دستوری، اصلاح و تعدیل نرخ تسعیر ارز، تامین منابع مالی صندوق تثبیت بازار از محل یک درصد منابع صندوق توسعه ملی که متاسفانه تاکنون بخش کمی از آن اختصاص یافته، تصمیم‌گیری درباره نحوه استفاده از مالیات‌های بازار سرمایه جهت حمایت از این بازار، تغییر در دامنه مجاز نوسان، حجم مبنا و شفاف‌سازی صورت‌های مالی مدنظر قرار گیرد، به بحث و بررسی گذاشته شد.
وی اضافه کرد: براساس گزارش‌های ارائه‌شده سودآوری شرکت‌های بورس و فرابورس نسبت‌به سال مالی گذشته حدود 135درصد رشد داشته است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه برای جبران خسارت صاحبان سهام صندوق‌های پالایشی که دچار زیان شده‌اند، پیشنهاداتی ارائه شد، بیان کرد: باید مجموعه اقدامات در راستای ساماندهی بورس در دو سطح در دستورکار قرار گیرد؛ نخست آنکه موضوعات مربوط به این حوزه در سازمان بورس، شورای عالی بورس و سران قوا بررسی و درخصوص آن‌ها تصمیم‌گیری شود.
پورابراهیمی اظهار کرد: دومین دستورکار اصلاح قانون بازار سرمایه است که با تحقق این مهم جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور ارتقا می‌یابد. همچنین رییس سازمان بورس، عضو هیات دولت خواهد شد و اختیارات و مسوولیت‌های وی گسترده‌تر می‌شود.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم با بیان اینکه اصلاحات قانون بازار سرمایه به‌زودی در کمیسیون اقتصادی نهایی شده و گزارش آن در صحن علنی مجلس ارائه می‌شود، افزود: پیش‌بینی می‌شود با مجموعه اقداماتی که قرار است انجام شود و همکاری مجلس و دولت، مسیر برای بهبود شرایط بازار فراهم شود.
همچنین حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو هیات‌رییسه مجلس، از ارائه 21پیشنهاد به رییس مجلس برای طرح و بررسی در جلسه شورای اقتصادی سران سه قوه خبر داد. وی گفت:  نشست سران سه قوه باید ششم اردیبهشت‌ماه۱۴۰۰ برگزار شود و  طبق اعلام قبلی، تنها دستور این نشست، بررسی موضوع بورس و ضرر و زیان ناشی از افت شاخص در ماه‌های اخیر است. حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: در نشست اخیر هیات‌رییسه مجلس بنا شد، همه نمایندگان پیشنهادات خود را درباره بورس تا پایان هفته گذشته به هیات‌رییسه ارائه کنند تا در جلسه شورای اقتصادی سران سه قوه مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین