sobhe-no.ir
1158
سه شنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
14
اسکار نودوسوم پس از دوماه تاخیر برگزار شد

جولان «عشایر آمریکایی» در لس‌آنجلس

بالاخره و پس از دو ماه تاخیر به‌دلیل شیوع گسترده کرونا، نودوسومین دوره اسکار برگزار شد. این مراسم به‌دلیل وضعیت خاص کرونا، با شکلی متفاوت از هرسال برگزار شد.

صبح نو

اسکار نودوسوم پس از دوماه تاخیر برگزار شد

جولان «عشایر آمریکایی» در لس‌آنجلس

بالاخره و پس از دو ماه تاخیر به‌دلیل شیوع گسترده کرونا، نودوسومین دوره اسکار برگزار شد. این مراسم به‌دلیل وضعیت خاص کرونا، با شکلی متفاوت از هرسال برگزار شد.

مراسم پایانی نودوسومین دوره جوایز سینمایی اسکار با اعطای سه جایزه از جمله بهترین فیلم و کارگردانی به فیلم «سرزمین آواره‌ها» ساخته «کلوئی ژائو» برگزار شد. به گزارش ایسنا، مراسم اسکار۲۰۲۱ امسال به‌دلیل بحران جهانی کرونا با تاخیر دوماهه و با شرایط خاص و متفاوت از سال‌های گذشته در دو سالن یونیون استیشن و دالبی تئاتر در لس‌آنجلس برگزار شد و در نهایت دو جایزه اصلی بهترین فیلم و کارگردانی جوایز امسال طبق پیش‌بینی‌ها به فیلم «سرزمین آواره‌ها» ساخته «کلوئی ژائو»، کارگردان زن چینی‌تبار رسید و «فرانسیس مک‌دورمند» هم برای بازی در این فیلم بهترین بازیگر زن شناخته شد.
«آنتونی هاپکینز» نیز برای بازی درخشان در فیلم «پدر» توانست دومین جایزه اسکار بازیگری خود را کسب کند.
فیلم «منک» به کارگردانی «دیوید فینچر» که با حضور در ۱۰شاخه، بیشترین تعداد نامزدی را به خود اختصاص داده بود، تنها به کسب دو جایزه بهترین فیلمبرداری و طراحی تولید بسنده کرد.
 فهرست نامزدها و برندگان نودوسومین دوره جوایز سینمایی اسکار بدین شرح است:
بهترین فیلم؛ نامزدها: پدر، منک، میناری، یهودا و مسیح سیاه، سرزمین آواره‌ها، زن جوان خوش‌آتیه، صدای متال، دادگاه شیکاگو ۷. برنده: سرزمین آواره‌ها
بهترین کارگردانی؛ نامزدها: کلوئی ژائو (سرزمین آواره‌ها)، دیوید فینچر (منک)، لی ایزاک چانگ (میناری)، امرالد فنل (زن جوان خوش‌آتیه)، توماس وینتربرگ (راند دیگر). برنده: کلوئی ژائو (سرزمین آواره‌ها)
بهترین بازیگر نقش اصلی مرد؛ نامزدها: ریز احمد (صای متال)، چادویک بوزمن (بلک باتم ما رینی)، گری اولدمن (منک)، آنتونی هاپکینز (پدر)، استیون یون (میناری). برنده: آنتونی هاپکینز (پدر)
بهترین بازیگر زن نقش اصلی زن؛ نامزدها: ویولا دیویس (بلک باتم ما رینی)، آندرا دی (ایالات‌متحده علیه بیلی هالیدی)، ونسا کربی (تکه‌های یک زن)، فرانسیس مک‌دورمند (سرزمین آواره‌ها)، کری مولیگان (زن جوان خوش‌آتیه). برنده: فرانسیس مک‌دورمند (سرزمین آواره‌ها)
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد؛ نامزدها: ساشا بارون کوهن (بورات ۲)، دنیل کالویا (یهودا و مسیح سیاه)، لسلی اودوم جونیور (یک شب در میامی)، پاول ریسی (صدای متال)، کیت استنفیلد (یهودا و مسیح سیاه). برنده: دنیل کالویا (یهودا و مسیح سیاه)
 بهترین بازیگر نقش مکمل زن؛ نامزدها: ماریا باکالوا (بورات ۲)، گلن کلوز (مرثیه هیل بیلی)، اولویا کلمن (پدر)، آماندار سایفرد (منک)، یو-جونگ یون (میناری). برنده: یو-جونگ یون (میناری)
بهترین فیلمنامه اصلی؛ نامزدها: یهودا و مسیح سیاه، میناری، زن جوان خوش‌آتیه، صدای متال، دادگاه شیکاگو ۷. برنده: امرالد فنل (زن جوان خوش‌آتیه)
بهترین فیلمنامه اقتباسی؛ نامزدها: بورات ۲، پدر، سرزمین آواره‌ها، یک شب در میامی، ببر سفید. برنده: فلورین زلر و کریستوفر همپتون (پدر)
بهترین انیمیشن بلند؛ نامزدها: به پیش، روی ماه، شان گوسفنده: فارماگدون، روح، وولف واکرز. برنده: روح
بهترین مستند بلند؛ نامزدها: کالکتیو، کمپ معلولان، عامل جاسوس، معلم اختاپوس من، زمان. برنده: معلم اختاپوس من
بهترین فیلم (غیرانگلیسی‌زبان)؛ نامزدها: راند دیگر (دانمارک)، روزهای بهتر (هنگ‌کنگ)، کالکتیو (رومانی)، مردی که پوست خود را فروخت (تونس)، کجا رفتی آیدا؟ (بوسنی‌وهرزگوین). برنده: راند دیگر (دانمارک)
بهترین فیلمبرداری؛ نامزدها: یهودا و مسیح سیاه، منک، اخبار جهان، سرزمین آواره‌ها، دادگاه شیکاگو ۷. برنده: منک
بهترین تدوین؛ نامزدها: پدر، سرزمین آواره‌ها، زن جوان خوش‌آتیه، صدای متال، دادگاه شیکاگو ۷. برنده: صدای متال
بهترین طراحی لباس؛ نامزدها: اِما، ما رینی بلک باتم، منک، مولان، پینوکیو. برنده: بلک باتم ما رینی
بهترین طراحی تولید؛ نامزدها: پدر، بلک باتم ما رینی، منک، اخبار جهان، تنت. برنده: منک
بهترین صدا؛ نامزدها: سگ تازی، منک، اخبار جهان، روح، صدای متال. برنده: صدا متال
بهترین مستند کوتاه؛ نامزدها: کولت، کنسرتو یک مکالمه است، جدا نشوید، بخش گرسنگی، یک آهنگ عاشقانه برای لاتاشا. برنده: کولت
بهترین فیلم کوتاه؛ نامزدها: اتاق نامه، هدیه، احساس کردن، دو غریبه دور، چشم سفید. برنده: دو غریبه دور
بهترین انیمیشن کوتاه؛ نامزدها: تونل، نبوغ محلی، اگر اتفاقی بیفتد دوستت دارم، اوپرا، مردم بله‌گو. برنده: اگر اتفاقی بیفتد دوستت دارم
بهترین موسیقی متن؛ نامزدها: پنج همخون، منک، میناری، اخبار جهان، روح. برنده: روح
بهترین چهره‌پردازی؛ نامزدها: اِما، مرثیه هیلبیلی، بلک باتم ما رینی، منک، پینوکیو. برنده: بلک باتم ما رینی
بهترین طراحی لباس؛ نامزدها: اِما، بلک باتم ما رینی، منک، مولان، پینوکیو. برنده: بلک باتم ما رینی
بهترین جلوه‌های ویژه؛ نامزدها: عشق و هیولاها، آسمان نیمه‌شب، مولان، ایوان منحصربه‌فرد، تِنت. برنده: تنت.
 
سه حاشیه دوره نودوسوم
 اسکار۲۰۲۱ که از ساعت ۲صبح به وقت ایران با رفتن پل ریسی، یکی از نامزدهای بازیگری امسال روی فرش قرمز کارش را شروع کرد، ساعت 4:30 با حضور رجینا کینگ روی صحنه و تاکید وی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی شروع شد و تا ساعت 7:30 (به وقت ایران) ادامه داشت.
اول- به گزارش مهر، دنیل کالویا که برای بازی در «یهودا و مسیح سیاه» برنده اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شد، در سخنان دریافت جایزه از فرد همپتون، رییس حزب پلنگ سیاه تشکر کرد. وی در این فیلم در نقش این شخصیت بازی کرده است. وی گفت: چه مردی! ما چقدر خوشبختیم که در عصری زندگی کردیم که او حضور داشت. برای نوری که او پراکند از وی متشکرم. او ۲۱سال روی زمین زندگی کرد و راهی برای صبحانه دادن به بچه‌ها پیدا کرد. به آن‌ها آموزش داد، مراقبت رایگان پزشکی انجام داد و در برابر همه مشکلات این کارها را کرد. او به من راه را نشان داد، به من آموخت، همه بچه‌های حزب پلنگ سیاه به من نشان دادند چطور خودم را دوست داشته باشم و آن‌ها عشق را به جامعه سیاه و دیگر جوامع سرریز کردند.
دوم- اسکار امسال، شب بزرگی برای نتفلیکس بود که درمجموع هفت جایزه به خانه برد و از همه استودیوهای دیگر موفق‌تر ظاهر شد. بااین‌حال این استودیو از بردن جایزه بهترین فیلم بازماند و در بخش بازیگری نیز جایزه‌ای نصیبش نشد. این استودیو در مجموع ۳۶نامزدی کسب کرده بود که آن هم بیشتر از هر استودیوی دیگر حاضر در فهرست نامزدها بود. «منک»، «بلک باتم ما رینی»، مستند بلند «معلم اختاپوس من»، فیلم کوتاه «دو غریبه دور» و انیمیشن کوتاه «هر اتفاقی بیفتد هم دوستت دارم» فیلم‌های برنده نتفلیکس بودند. درمجموع نتفلیکس در ۲۲بخش از ۲۳بخش اسکار حداقل یک نامزد داشت. این کمپانی سال۲۰۲۰ تنها دو جایزه از ۲۴نامزدی‌اش برده بود.
سوم- از باورنکردنی‌ها این بود که «دادگاه شیکاگو7» که در ۶بخش نامزد بود، هیچ جایزه‌ای نبرد، درحالی‌که در جوایز انجمن بازیگران، جایزه گروه بازیگران را از آن خود کرده بود. بااین‌حال آرون سروکین، کارگردان فیلم به‌زودی با فیلم جدیدی برمی‌گردد. وی در حال فیلمبرداری «بودن در ریکاردوز» با بازی نیکول کیدمن، خاویر باردم و جی.کی. سیمونز است.
 
قصه عشایر آمریکایی
اما کمی درباره فیلم بی‌رقیب امسال بگوییم. سرزمین آواره‌ها (Nomadland) براساس رمانی به همین نام به قلم جسیکا برودر ساخته شده است. به گزارش مووی ‌مگ، «سرزمین آواره‌ها» برخلاف رویه رایج هالیوود در چند سال اخیر که تلفیقی از زرق و برق و اکشن بوده، مجموعه‌ای از پیچیدگی‌های گوناگون زندگی را در قالب قصه‌ای کوتاه که حتی می‌تواند در دو خط روایت شود به تصویر کشیده است. «سرزمین آواره‌ها» تنها یک ستاره دارد و آن هم شخصیت فرن است؛ زنی که پس از مشکلات اقتصادی ناشی از تعطیلی کارخانه و از دست دادن همسرش، زندگی عشایری را پیش گرفته و داخل ون زندگی می‌کند. جدیدترین ساخته کلوئی ژائو، از حیث شخصیت‌پردازی یکی از بی‌نقص‌ترین آثار سال به شمار می‌رود که در دام کلیشه‌ها گرفتار نشده و درعین‌حال، با زبان سکوت پیامش را به مخاطب انتقال می‌دهد. «سرزمین آواره‌ها» در بخش‌های فنی نیز اثری ستایش برانگیز است که توانسته روح زندگی عشایری را در طول قصه زنده نگه دارد. از فیلمبرداری فوق‌العاده اثر که به‌خوبی حق مطلب را درباره جاذبه‌های طبیعی آمریکا به تصویر کشیده، گرفته تا نورپردازی سرد و موسیقی متن، لذت تجربه تماشای زندگی عشایری در «سرزمین آواره‌ها» را به بالاترین حد ممکن می‌رساند و تماشاگر را در خود غرق می‌کند. لانگ‌شات‌های تماشایی فیلم و ترکیب شدن آن‌ها با موسیقی شنیدنی لودویکو اناودی که روح تماشاگر را به تسخیر خود درمی‌آورد، یکی از بهترین تجربه‌های سینمایی چند سال اخیر برای تماشاگران محسوب می‌شود. «سرزمین آواره‌ها» هیجان‌انگیز نیست و قرار هم نیست قصه‌ای برای سرگرم شدن تماشاگر روایت کند. ژائو با ساخت فیلم جدیدش می‌خواسته گوشه‌ای از سبک زندگی عشایر آمریکایی را روایت کند که در تضاد با آمریکای رویایی به‌تصویر‌کشیده‌شده ازسوی استودیوهای هالیوودی است. برای لذت بردن از «سرزمین آواره‌ها» باید با حوصله به تماشای اثر نشسته و از زیبایی‌های بصری اثر لذت ببرید. «سرزمین آواره‌ها» خط بطلانی بر افکار مردمی است که زندگی عشایری را پوچ توصیف می‌کنند.
 مانند نوجوانی که فرن را «بی‌خانمان» خطاب می‌کند اما فرن به او می‌گوید: «من بی‌خانمان نیستم، فقط خانه ندارم!». «سرزمین آواره‌ها» در میان مجموعه آثار استودیویی که سینما و سرویس‌های استریمینگ را اشغال کرده‌اند، یک دستاورد بزرگ سینمایی به شمار می‌رود. این فیلم تحسین منتقدان را همراه با تحسین جهانی برای کارگردانی، فیلمنامه، تدوین، فیلمبرداری و بازیگری آن به‌ویژه مک‌دورمند به همراه داشت و به سومین رتبه برتر سال۲۰۲۰ در متاکریتیک تبدیل شد. فیلم «سرزمین آواره‌ها» ساخته کلوئی ژائو پیش از این پس از کسب جوایز اصلی گلدن‌گلوب، در جوایز سالانه انتخاب منتقدان هم گوی سبقت را از رقبا ربود و جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به خود اختصاص داده بود.

captcha
شماره‌های پیشین