sobhe-no.ir
1158
سه شنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
آيا فايل صوتی ظريف را بايد نقطه پايان او در سياست رسمی دانست؟ ، وزیر خارجه با فرافکنی در باره اقدامات در سوریه و رابطه با روسیه به دنبال چیست؟

غروب ظريف

جواد بخشی / «میدان»؛ مفهومی شده است برای فرافکنی و لغزگویی یک وزیر خارجه مستقر در قدرت! ظریف حالا دوباره میدان دار حاشیه‌سازی در آستانه انتخابات شده است. اگرچه حرف‌هایش درباره «موشک» و «قدرت نظامی» در گذشته پوشالی بودن مواضعش را نشان داده بود اما این‌بار ادعاهای متناقض درباره منطقه و سیاست خارجی، او را دوباره به میدان سنجش ادعا آورده است.مفهوم «میدان» اگرچه بخشی از ادبیات سیاسی ایران است اما در کلام دکتر ظریف علیه سردار سلیمانی مدحی شبیه به ذم را شاهدیم که میدان و میدان‌دار را توامان نشانه گرفته است. مصاحبه عریض و طویل وزیر خارجه با سعید لیلاز و انتشار آن در آستانه انتخابات، مسأله‌ای بود که اذهان را متوجه خود کرده و تحلیل‌هایی را در داخل و خارج به همراه داشت. مصاحبه‌ای که تحت عنوان مصاحبه تاریخ شفاهی در تاریخ ۶‌اسفند‌۱۳۹۹ انجام شده حالا در سطح گسترده در تمام رسانه‌ها منتشر شده است.

متقی در گفت‌وگو با « صبح نو»:

ظریف مرد «میدان» نبود

ابراهیم متقی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: فکر می‌کنم که مفهوم دیپلماسی و سیاست خارجی در تحلیل آقای ظریف با یکدیگر تداخل پیدا کرده است.وی افزود: وقتی ما می‌گوییم دیپلماسی یعنی اینکه دیپلماسی ابزار سیاست خارجی است و وقتی صحبت از سیاست خارجی می‌کنیم، سیاست خارجی محور تلاش یک‌State برای تأمین منافع ملی و حداکثر سازی قدرت ملی محسوب می‌شود.

چه کسانی از افشای فایل ظریف سود می برند؟

قربانی اعتدالیون

صوت اخیرا منتشرشده از وزیر امور خارجه کشورمان، فارغ از اینکه چه تبعاتی روی سیاست خارجی کشورمان داشته باشد، ناظر بر نوعی دو قطبی‌سازی در ساحت سیاست داخلی کشورمان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است؛ دو قطبی‌ای که پیشتر اصلاح‌طلبان آن را در قالب دوگانه دولت «نظامی-غیرنظامی» صورت‌بندی کرده بودند. ادامه این گزارش را بخوانید.

چرا شبه‌انقلابیون تندرو و اصلاح‌طلبان به‌طور همزمان به رییس‌مجلس حمله می‌کنند ؟

اعتراض نمایندگان به استفاده ابزاری از یک نامه

هرچه به ایام انتخابات نزدیک می‌شویم، ائتلاف‌ها و اتحادهای عجیب میان جریان‌های سیاسی به‌ظاهر نامتجانس را می‌بینیم. در آخرین مورد از این همنشینی‌های عجیب، طیف تمامیت‌خواه جبهه پایداری با جریان اصلاحات علیه مجلس و رییس مجلس دست به شورش زده‌اند. نامه 100نفر از نمایندگان مجلس به قالیباف که امری کارشناسی و درون‌سازمانی بود، چندی پیش ازسوی علی خضریان، نماینده وابسته به طیف تمامیت‌خواه پایداری، باعث شد تا این جبهه و اصلاح‌طلبان در زدن قالیباف، همدست و همداستان شوند.

سرمقاله

سیاست داخلی، گروگان سیاست خارجی

اسکار نودوسوم پس از دوماه تاخیر برگزار شد

جولان «عشایر آمریکایی» در لس‌آنجلس

بالاخره و پس از دو ماه تاخیر به‌دلیل شیوع گسترده کرونا، نودوسومین دوره اسکار برگزار شد. این مراسم به‌دلیل وضعیت خاص کرونا، با شکلی متفاوت از هرسال برگزار شد.

گزارش «صبح‌نو» از آغاز فاز سوم تست انسانی واکسن ایرانی کوورازی انستیتو پاستور را بخوانید

تحول عظیم در واکسن‌سازی ایران

صبح دیروز یک گام بزرگ دیگر به سمت ایمن‌سازی کشور در برابر کرونا برداشته شد. آغاز فاز سوم تست انسانی واکسن ایرانی _ کوبایی رازی حرکتی است که می‌تواند در آسودگی خاطر ایرانیان نقش بزرگی ایفا کند. این مراسم روز گذشته با حضور وزیر بهداشت و درمان، رییس موسسه انستیتو پاستور ایران و جمعی از پزشکان و کادر درمانی کشور در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد. واکسن کرونای نوترکیب «کنژوکه» که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران تولید شده، پس از گذراندن موفق فازهای یک و دو بالینی، وارد فاز سوم شد تا پس از تایید نهایی در انستیتو پاستور ایران نیز تولید و واکسیناسیون عمومی با آن آغاز شود. این در حالی است که نخستین تزریق واکسن ایرانی _ کوبایی کرونا بر روی دکتر محمد‌مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت انجام شد و دومین تزریق هم به دکتر علیرضا بیگلری، رییس انستیتو پاستور ایران انجام شد. دکتر حیدری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکتر نجیبی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز از جمله دریافت کنندگان این واکسن در مراسم دیروز بودند. خانم دکتر مینو محرز هم روز یکشنبه در مراسم تست فاز سوم واکسن کووبرکت این واکسن را دریافت کرده بود.

شماره‌های پیشین