sobhe-no.ir
1157
دوشنبه، ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
امید به مذاکرات، دولت و اصلاح‌طلبان را برای «تعویق انتخابات» به میدان آورده است

فرار از صندوق؟

جواد بخشی / اظهارات حاشیه‌ای یکی از راهبردهای روحانی برای انحراف در «افکار عمومی» در سال‌های گذشته به‌حساب می‌آید؛ الگوی «تعویق انتخابات» هم شاید مانند «رفراندوم» استراتژی رییس‌جمهوری برای لگام زدن بر مطالباتی باشد که زمان پاسخگویی به آن مدت‌هاست فرارسیده است. اما نگاه کوته‌بینانه به اتفاقات مهم و بزرگ ملی می‌تواند زمینه‌ساز حوادثی باشد که کشور و مردم را دچار خسران کند.

اعلام نامزدی مصطفی تاجزاده ‌برای انتخابات ریاست جمهوری موجب چند دستگی در میان اصلاح‌طلبان شده است

شکاف یا فریب

نامزدی کسی که التزام عملی و کلامی به ساختار قانونی انتخابات در ایران ندارد، در نوع خودش باید جالب و طنزآمیز باشد. این طنز روز گذشته اتفاق افتاد و مصطفی تاجزاده، فعال رادیکال اصلاح‌طلب رسما کاندیداتوری خود در انتخابات را اعلام کرد. این نامزدی هر چند سعی شد توسط طیف چپ اصلاحات توجیه و در راستای ایجاد شور انتخاباتی تفسیر شود، لیکن طیف راست اصلاحات علیه آن موضع گرفت و صراحتا این اقدام را انشعاب از اصلاحات و حرکتی علیه ساختار نهاد اجماع‌ساز در این جبهه، دانست. اولین‌بار الیاس حضرتی، دبیرکل حزب اعتماد ملی بود که در توییتی که بیشتر شبیه به شوخی بود، احتمال نامزدی تاجزاده در انتخابات را مطرح کرد. او نوشت: «احتمال کاندیداشدن مصطفی تاجزاده در انتخابات ریاست جمهوری جدی‌تر شده است». پس از این، تاجزاده شخصا احتمال کاندیداتوری‌اش را تأیید کرد تا اینکه روز گذشته در توییتی رسما اعلام کرد: «پس از مشورت با دوستان و شنیدن سخن موافقان و مخالفان، سرانجام به‌دلیل آن‌که مزایای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری‌1400 را بیشتر از زیان‌های آن دیدم، تصمیم به انتشار بیانیه اعلام حضور گرفتم. به یاری خداوند مهربان به‌زودی برنامه اجرایی‌ام را منتشر خواهم کرد». این اعلام نامزدی باعث ایجاد شکاف و دو دستگی در جبهه اصلاح‌طلبی شد. طیف چپ در له تاجزاده و طیف راست علیه او موضع‌گیری کردند.

رییس شورای شهر تهران: بودجه تهران در چهار سال قبل دو برابر بودجه لندن بوده است

عذرخواهی می‌کنم

جاماندگی در عملکرد انتقادی است که به شهرداری تهران وارد می‌شود. مواردی که در این روزهای پایانی دوره فعالیت، نخست گریبان شورای شهر و شهرداری را می‌گیرد و در ادامه حتی گستره‌اش به معاونت و سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری تهران هم می‌رسد. فعالیت‌های شهرداری در حوزه فرهنگی در حالی عملکرد نزدیک به صفر را نشان می‌دهد که حذف حاجی فیروز از روزهای نوروز می‌تواند نماد عجیب و تازه تمام اهمال‌کاری‌ها در این زمینه باشد، حتی اگر توجیهات جامعه‌شناسانه برای آن ردیف شود. البته دامنه کم‌کاری‌های مدیریت شهرداری به حوزه‌های دیگر چون ایمنی و توسعه شهرسازی و حتی حمل‌ونقل عمومی هم می‌رسد.

سرمقاله

نتایج یک انتخاب

ادعای دستکاری در جداول بودجه با هدف بازی در مقاصد سیاسی احزاب بیرونی مجلس

مسیر پاستور از تخریب بهارستان نمی‌گذرد

بودجه‌۱۴۰۰ کل کشور که به اعتقاد کارشناسان از ابتدا تله دولت برای مجلس بود، حالا پس از اصلاحات مکرر هنوز برای پارلمان ایجاد حاشیه می‌کند. هفته گذشته بود که علی خضریان، نماینده جبهه پایداری در مجلس، مدعی شد که نمایندگان مجلس به لایحه بودجه رأی دادند و کار تمام شده اما بعدا رییس مجلس و نادران، رییس کمیسیون تلفیق اعداد و ارقام جداول بودجه را دستکاری کرده‌اند!

واکسن ایرانی کووبرکت وارد فاز سوم تست انسانی خود شد

«برکت» برای سلامت ایرانیا

در سخت‌ترین روزهای جهانی کرونا، یکی از بزرگ‌ترین گام‌های تولید واکسن ایرانی کرونا روز گذشته در کشور برداشته شد. کار ساخت واکسن که از سوی برخی شرکت‌های ایرانی با جدیدت در حال پیگیری است روز گذشته با آغاز فاز سوم تست انسانی واکسن کووبرکت وارد مرحله جدیدی شد. رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ از تحویل 30‌میلیون دوز واکسن کرونا به وزارت بهداشت تا پایان مردادماه خبر داد. خانم دکتر مینو محرز، سرپرست تیم مطالعاتی و تحقیقاتی واکسن کووبرکت نیز به همراه حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در فاز سوم تزریق واکسن کووبرکت شرکت کردند. این اتفاقات خوب در شرایطی روی داده است که کشور در موج چهارم کرونا به سر می‌برد و به گفته مسوولان وزارتخانه بهداشت و درمان بسیاری از شهرهای کشور در وضعیت قرمز و خطرناک هستند. از سوی دیگر نوع هندی ویروس کرونا که شبه قاره هند را به هم ریخته است تصاویر ترسناکی از این نوع بیماری به سراسر جهان مخابره می‌کند. در چنین شرایطی که وزیر بهداشت نیز هشدار داده در صورت ورود ویروس کرونای هندی به کشور می‌تواند موج چهارم کرونا را ترسناک‌تر کند باید دید واکسن‌های ایرانی کی به صورت عمومی در دسترس مردم قرار می‌گیرند تا نگرانی‌ها به حداقل ممکن برسد.

وزارت بهداشت آغاز ثبت‌نام عمومی برای واکسیناسیون در مراکز و خانه‌های بهداشت را تکذیب کرد

نام‌نویسی واکسن فقط از سایت وزارت بهداشت

انتشار خبر ثبت‌نام واکسن کرونا برای افراد بالای 60سال در یکی از رسانه‌ها که روز گذشته صورت گرفت موجب شد بسیاری از افراد واجد شرایط به سمت مراکز بهداشت یا نشانی‌های اعلام‌شده راهی شده و برای ثبت‌نام واکسن اقدام کنند. این در حالی است که به‌صورت رسمی خبری از سوی وزارت بهداشت در این‌باره منتشر نشده بود. اما ساعتی بعد از انتشار گسترده این خبر در رسانه‌ها و فضای مجازی، وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کرد.

شماره‌های پیشین