sobhe-no.ir
1156
یکشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
گزارش

شرط مجلس برای بازگشت شرکت‌های خارجی به بازار ایران

عباس آرگون در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تا زمانی که اعتماد به بازار سرمایه بازگردد، افت‌وخیز سهام را داریم ، بورس تهران این روزها به بازاری بدون مشتری تبدیل شده است

اعتماد بر بادرفته

بورس اوراق بهادار تهران این روزها روی دنده ریزش و کاهش شاخص قرار گرفته، روز گذشته هم این روند را ادامه داد؛ به‌گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل بورس با کاهش 7711واحد به رقم یک‌میلیون و 199هزار و 335واحد رسید. بورس تهران این روزها حال و روز خوبی ندارد. بسیاری از نمادها قفل در صف فروش هستند و هیچ خریداری برای این سهم‌ها وجود ندارد. تصمیمات جدید سازمان بورس درمورد دامنه نوسان مثبت6 و منفی3 نیز که از روز اول اردیبهشت اجرایی شده است، حداقل در این روز نتوانست بازار را با یک شوک مثبت مواجه کند.

صبح نو

عباس آرگون در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تا زمانی که اعتماد به بازار سرمایه بازگردد، افت‌وخیز سهام را داریم ، بورس تهران این روزها به بازاری بدون مشتری تبدیل شده است

اعتماد بر بادرفته

بورس اوراق بهادار تهران این روزها روی دنده ریزش و کاهش شاخص قرار گرفته، روز گذشته هم این روند را ادامه داد؛ به‌گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل بورس با کاهش 7711واحد به رقم یک‌میلیون و 199هزار و 335واحد رسید. بورس تهران این روزها حال و روز خوبی ندارد. بسیاری از نمادها قفل در صف فروش هستند و هیچ خریداری برای این سهم‌ها وجود ندارد. تصمیمات جدید سازمان بورس درمورد دامنه نوسان مثبت6 و منفی3 نیز که از روز اول اردیبهشت اجرایی شده است، حداقل در این روز نتوانست بازار را با یک شوک مثبت مواجه کند.

به نظر می‌رسد روند خروج سرمایه از بازار سرمایه هر روز بیشتر از روز قبل از سوی سهامداران خرد درحال اجراست و بی‌اعتمادی به بازار به یک وضعیت بغرنج رسیده است.
امروز به‌جای آنکه مردم پای تابلوی معاملات باشند تابلوبه‌دست هر روز جلوی یک نهاد یا سازمانی تجمع می‌کنند و شعار می‌دهند. هفته‌های اخیر تجمعات اعتراضی به روند شکل‌گرفته در بورس در تهران و برخی شهرهای دیگر برپا شده است. سهامداران معترض خواستار ورود نهادهای ذیربط به تخلفات احتمالی صورت‌گرفته در جریان معاملات ماه‌های گذشته بودند.
حال خروج پول سهامداران خرد از بازار سرمایه وارد یک فاز جدید شده و عرضه بر تقاضا فزونی یافته است که بی‌شک برای این موضوع دلایل اقتصادی وجود دارد، اما دلایل رفتاری آن بیشتر است. سرمایه‌گذاران ترسیده‌اند و احساس می‌کنند، در این وادی تنها و بی‌حامی هستند. احساس می‌کنند پشت‌شان خالی شده و تمام آن وعده‌های خوش صرفا جهت گذر از آن برهه خاص بود. بسیاری از کارشناسان این مساله را نشات‌گرفته از سیاست‌های اشتباه دولت و سازمان بورس می‌دانند. نامتقارن شدن دامنه نوسان علاوه‌بر ایجاد رکود در بازار سرمایه، خروج پول شدید از این بازار را نیز به همراه داشته است. در هفته گذشته حدود 2200میلیارد تومان پول از بورس خارج شده است.
 
قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه
با توجه به وضعیت بازار سرمایه 100نفر از فعالان و کارشناسان بازار سرمایه در نامه‌ای به سران سه قوه کشور،‌ ضمن درخواست برای رسیدگی به وضع زیان سهامداران خرد،‌ به ارائه هشت راهکار برای بهتر شدن شرایط بازار سرمایه پرداختند. در بخشی از این نامه خطاب به رییس‌جمهوری آمده است: «قانون را اجرا کنید؛ پرداخت ۱درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت قانون است. اگر شما بزرگواران برای اجرای قانون پیشقدم نشوید، چه کسی در این سرزمین ممکن است پیش‌قدم شود؟» کارشناسان بازار سرمایه همچنین خواستار پالایش قوانین موجود در این بازار شدند و تاکید کردند: «در همین شرایط کنونی افراد زیادی وجود دارند که حاضرند تسهیلات گرفته و در طرف تقاضا به خرید سهام بپردازند، ولی قوانین دست‌وپاگیر سازمان بورس و بانک مرکزی گاها مانع از این کار می‌شود. از کفایت سرمایه کارگزاری‌ها تا عدم پذیرش سهام به‌عنوان وثیقه نمونه‌هایی از این دست هستند. بازار سرمایه ایران قادر به تامین منابع از درون خویش است، ولی تحقق این امر نیاز به پالایش قوانین دارد.»
آن‌ها همچنین یکی از مشکلات بازار سرمایه را قیمت‌گذاری دستوری امری که همچنان در حال اجراست دانستند و در این زمینه گفتند: همانطور که در بند۱ نامه عرض شد، حمایت از بازار سرمایه نباید سبب تضییع حق از هیچ ایرانی شود، اکنون هم می‌گوییم حق سرمایه‌گذاران و صاحبان کسب‌وکار نباید به بهانه‌های واهی و سود عده قلیل ضایع شود؛ برای مثال، آیا می‌دانید بیش از 10سال است که شرکت‌های خودروسازی هیچ سودی به سهامداران‌شان پرداخت نکرده‌اند؟ به اعتقاد شما، بقیه بخش‌های صنعت خودرو هم این مشکل را نداشته‌اند؟
 
ارائه طرح تخصیص اعتبار برای کمک به بورس در مجلس
 حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی، نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز به فارس گفته است: دولت باید برای بهبود وضعیت بورس و خروج آن از وضعیت فعلی یک ردیف اعتباری از بانک مرکزی برای این منظور تخصیص دهد. موسوی ادامه داد: البته این تخصیص اعتبار نیازمند مصوبه مجلس است و دولت باید لایحه آن را به مجلس تقدیم کند و ما نیز همراهی کافی با دولت برای تصویب لایحه مربوط به این موضوع را خواهیم داشت.
وی افزود: چنانچه دولت برای تخصیص اعتبار از بانک مرکزی برای بهبود وضعیت بورس اقدامی نکند و به مجلس لایحه ندهد، ما خودمان در مجلس طرحی را در این باره تهیه خواهیم کرد و به تصویب خواهیم رساند.
 
آرگون: دولت از استقبال عمومی در بازار سهام به‌خوبی حمایت نکرد
 در همین زمینه، «عباس آرگون» عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به کاهش برخی شاخص‌های بازار سرمایه، عنوان کرد: دلیل کاهش یا افزایش برخی شاخص‌ها در بازار سهام و بورس را باید در یک بازه زمانی یک‌ساله بررسی کرد؛ چراکه سال گذشته این روزها به بازار سرمایه یک اقبال خاصی شده بود و سرمایه به بازار سرازیر شده بود و در بازارهای موازی دلار و طلا رونق خود را داشت و همچنین افزایش نرخ ارز و تورم انفجاری بود.
این فعال اقتصادی، تصریح کرد: دولت در آن برهه زمانی باید از سرمایه حمایت درستی می‌کرد. به نوعی تقاضا برای خرید سهام بود ولی عرضه برای آن کمتر بود و باعث رشد 300درصدی در پنج‌ماهه اول به همراه داشت. موضوعی که بی‌سابقه بود و باعث شد تا این رشد با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی نداشته باشد .
آرگون با اشاره به اینکه در ادامه هر فرازی یک فرودی هست، یادآور شد: با این استقبالی که از سوی مردم شده بود دولت می‌توانست بهترین حمایت یا استفاده را داشته باشد اما از این فرصت استفاده خوبی نشد و شرکت‌های جدیدی برای ارائه خدمات یا واگذاری سرمایه، عرضه نشد و منجر به این شد تا  شاهد حبابی شدن برخی سهام‌ها باشیم؛ موضوعی که فرایند افت‌وخیز بازار را به دنبال داشت.
عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در نیمه دوم سال شاهد ریزش سهام‌ها بودیم که پیش از آن رشد 300درصدی داشت. هرچند به بازدهی 140درصدی در سال99 ختم شد اما آن حمایت‌ها به نوعی از بازار سرمایه نشد و اعتماد مردمی از اینگونه بازار سرمایه از بین رفت. یعنی سیستماتیک انتظارات تورمی کاهش یافت و کاهش نرخ ارز هم در این اوضاع و فراز و فرودها بی‌تاثیر نبود. این دامنه نوسان در بازار دلار یا طلا چه در زمان سود یا نزول تاثیر خود را بر بازار سرمایه داشته است؛ البته، صف‌کشی در زمان خرید یا صف‌کشی در زمان فروش و دامنه نامتقارنی را هم که این موضوع نسبت به هم داشت می‌توان از دیگر عوامل افت شاخص سهام بازار سرمایه در نیمه دوم سال گذشته دانست.
وی ادامه داد: تا زمانی که اعتماد به بازار سرمایه بازگردد و دامنه کار اصلاح نشود می‌توان گفت این روند افت‌وخیز را شاهد هستیم. بهتر است اجازه دهیم تا بازار خودش، خودش را تنظیم کند. با قرار دادن اینگونه دامنه محدود، باعث می‌شود تا جنبه تاثیرگذاری از بازار گرفته شود. همچنین نباید از قیمت‌های دستوری کالاها چشم‌پوشی کرد که در سودآوری شرکت‌ها و بنگاه‌ها تاثیرگذار است. البته، کماکان کمبود بودجه را هم داریم و ظروف اقتصادی به هم مرتبط هستند.
 آرگون با اشاره به اینکه روند مذاکرات برجامی ایران و غرب بر بازار سرمایه بی‌تاثیر نیست، تاکید کرد: به نوعی تعیین تکلیف مذاکرات یا بازگشت کاخ سفید به برجام می‌تواند افت نرخ ارز را هم به همراه داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین