sobhe-no.ir
1156
یکشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
4
«صبح نو » دلایل تردید‌های رییس سابق مجلس برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرده است

لاریجانی می‌آید؟

با اینکه این روزها کمتر از علی لاریجانی می‌شنویم و جریان‌های سیاسی هم لااقل در ظاهر اقبالی به او نشان نمی‌دهند، اما مگر می‌شود از کنار نام او به‌عنوان یکی از گزینه‌های محتمل کاندیداتوری در انتخابات‌1400‌، به راحتی گذشت. هر چند تا کمتر از سه هفته دیگر تکلیف ثبت نامی‌های ریاست جمهوری مشخص می‌شود، لیکن بررسی مصائب و فرصت‌های رییس پیشین مجلس برای حضور در کورس رقابت‌های انتخاباتی مهم به نظر می‌رسد. اگر تا پیش از ایام عید و به‌خصوص پیش از تشکیل نهاد اجماع‌ساز اصلاحات از لاریجانی سخن به میان می‌آمد، اصلاح‌طلبان سعی می‌کردند با قید اما و اگر، احتمال استمرار سیاست ائتلاف و حمایت جبهه اصلاحات از او در انتخابات ریاست جمهوری را هر‌چند پایین اما ممکن ارزیابی کنند. با تشکیل نهاد اجماع‌ساز اما روند به کلی تغییر کرد و جز طیفی معدود، مابقی اصلاح‌طلبان لزوم‌ گذار از سیاست ائتلافی و تمرکز روی یک گزینه ناب و خالص را تبیین کردند.

صبح نو

«صبح نو » دلایل تردید‌های رییس سابق مجلس برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرده است

لاریجانی می‌آید؟

با اینکه این روزها کمتر از علی لاریجانی می‌شنویم و جریان‌های سیاسی هم لااقل در ظاهر اقبالی به او نشان نمی‌دهند، اما مگر می‌شود از کنار نام او به‌عنوان یکی از گزینه‌های محتمل کاندیداتوری در انتخابات‌1400‌، به راحتی گذشت. هر چند تا کمتر از سه هفته دیگر تکلیف ثبت نامی‌های ریاست جمهوری مشخص می‌شود، لیکن بررسی مصائب و فرصت‌های رییس پیشین مجلس برای حضور در کورس رقابت‌های انتخاباتی مهم به نظر می‌رسد. اگر تا پیش از ایام عید و به‌خصوص پیش از تشکیل نهاد اجماع‌ساز اصلاحات از لاریجانی سخن به میان می‌آمد، اصلاح‌طلبان سعی می‌کردند با قید اما و اگر، احتمال استمرار سیاست ائتلاف و حمایت جبهه اصلاحات از او در انتخابات ریاست جمهوری را هر‌چند پایین اما ممکن ارزیابی کنند. با تشکیل نهاد اجماع‌ساز اما روند به کلی تغییر کرد و جز طیفی معدود، مابقی اصلاح‌طلبان لزوم‌ گذار از سیاست ائتلافی و تمرکز روی یک گزینه ناب و خالص را تبیین کردند.

 هر چه به اسفند و ایام عید نوروز نزدیک‌تر می‌شدیم، سید‌حسن خمینی در میان اصلاح‌طلبان از وجاهت بیشتری برخوردار می‌شد و به همان نسبت علی لاریجانی در چشم‌انداز ایشان، کم نور‌تر می‌نمود. این روند پس از ایام عید شدت و حدت بیشتری نیز به خود گرفت لیکن پس از کناره‌گیری نواده امام از رقابت‌های انتخاباتی، اصلاح‌طلبان جای خرج غرورشان به پای گزینه ائتلافی به سراغ محمدجواد ظریف رفتند. هر‌چند احتمال نامزدی ظریف و اجماع اصلاح‌طلبان روی او بالا ارزیابی می‌شود اما باز هم نمی‌توان از کنار نام علی لاریجانی به سادگی گذشت. بسیاری بر این باورند که در صورت بروز    بن‌بست مطلق برای اصلاحات از جمله در حوزه صلاحیت نامزدها، لاریجانی می‌تواند همان مفر امیدافزای ایشان برای تنفس در فضای انتخابات باشد. لاریجانی اما فعلا قرار را بر سکوت نهاده و رصد شرایط را نسبت به هرگونه اظهارنظر عجولانه انتخاباتی، اولی می‌داند. رییس پیشین مجلس اما خوب می‌داند که برای اجماع‌آفرینی کار سختی در پیش دارد. در ادامه این گزارش، به پاره‌ای از این مشقات پرداخته‌ایم.       

مشکلات  لاریجانی
ورانداز وجنات لاریجانی و بررسی سابقه مدیریتی‌اش نشان می‌دهد که اودر بخش مقبولیت اجتماعی چالش دارد و همین ویژگی می‌تواند برای او در عرصه انتخابات ریاست جمهوری نمره منفی تلقی شود. لاریجانی در سفرهایی هم که تاکنون به استان‌ها و شهرستان‌ها داشته، هیچ‌گاه با توده مردم هم‌قاب نشده و عمدتا به سخنرانی در جمعی معدود در حاشیه افتتاح فرضا یک پروژه، بسنده کرده است. ویژگی خاص لاریجانی در دوری از توده‌ها، قطعا برای او که در پس ذهنش کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را می‌پروراند، نمی‌تواند راهگشا باشد و حتی مانعی بزرگ به حساب می‌آید. این مساله‌ای است که اصلاح‌طلبان نیز به آن واقف اند و شاید از این منظر است که او را برای نامزدی انتخابات از طرف جبهه اصلاحات نامناسب می‌دانند. صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان روز پنج ‌فروردین در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به جایگاه اجتماعی ضعیف لاریجانی، تاکید کرد: معتقدم که لاریجانی یکی از افراد مفید کشور است اما در جایگاه ریاست جمهوری نیست و از مشروعیت عام هم برخوردار نیست. 

تردید  اصلاح‌طلبان در حمایت از لاریجانی
همانطور که گفتیم اصلاح‌طلبان استمرار سیاست ائتلاف و حمایت مجدد از گزینه‌ای غیراصلاح‌طلب در انتخابات را دیگر به صلاح نمی‌دانند. عملکرد ناجور و ناپسند دولت ائتلافی حسن روحانی و مجلس ائتلافی دهم، اصلاح‌طلبان را بر آن داشته تا این بار و برای انتخابات‌1400 روی گزینه‌ای تماما اصلاح‌طلب یا حداقل با ویژگی‌های مشخص اصلاح‌طلبی، سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین آن فردی که دیگر نمی‌تواند روی حمایت اصلاح‌طلبان چندان حسابی باز کند، علی لاریجانی خواهد بود چراکه او سابقه‌ای پررنگ در حوزه اصول‌گرایی دارد و ثانیا، او در نوع خود «روحانی ثانی» محسوب می‌شود؛ مساله‌ای که هم نخبگان اصلاح‌طلبی به آن واقف اند و هم توده‌های مردم. پس اصلاح‌طلبان برای کتمان حمایت از دولت روحانی و متعاقبا افزایش شانس پیروزی خود در انتخابات آتی لاجرم باید هر آنچه رنگ و بویی از روحانی دارد را کنار بگذارند.  
در همین باره؛ حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی 9‌فروردین در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه هیچ‌کدام از ما اکنون در پی حمایت از آقای لاریجانی نیستیم، اظهار کرد: تصمیمی که ما تا امروز گرفتیم حمایت از یک نامزد اصلاح‌طلب است و به اندازه کافی هم ظرفیت داریم. 


بهتر است آقای لاریجانی نامزد جناح اصول‌گرا باشد. محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز روز 14‌فروردین در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به این سؤال که «می‌توان نتیجه گرفت حمایت اصلاحات از علی لاریجانی و یا هر گزینه‌ای که از سوی اعتدال‌گرایان مطرح شود منتفی است» تصریح کرد: بخش اعظم جریان اصلاحات؛ نهاد اجماع‌ساز نمی‌تواند بدنه خود را نادیده بگیرد. بدنه‌ای که به شدت معترض است و حتی به حضور در انتخابات راضی نیست و اگر می‌خواهد راضی باشد باید از انتخابات رقابتی مطمئن شود پس اگر می‌خواهیم بین گزینه بد و بدتر قرار بگیریم و سراغ گزینه بد برویم قطعا این‌بار جواب نخواهد داد.
از طرفی محمدرضا عارف، رییس بنیاد امید ایرانیان روز 20‌فروردین در کنگره انجمن روزنامه‌نگاران زن، سخنانی به زبان آورد که بسیاری آن را خط و نشان او برای جریان حامی علی لاریجانی در جبهه اصلاحات ارزیابی کردند. عارف تاکید کرد: اصلاح‌طلبان در دام عملیات روانی رقیب قرار نمی‌گیرند. اجازه نمی‌دهیم خارج از مجموعه اصلاح‌طلبی برای اصلاح‌طلبان تصمیم گرفته شود.
با وجود اینکه همنوازی «نه به لاریجانی» یکدستی خوبی در میان اصلاح‌طلبان پیدا کرده، لیکن برخی تک‌نوازی‌های، هارمونی مزبور را با اغتشاش مواجه کرده است. برای نمونه محمدعلی وکیلی، نماینده مجلس دهم روز 22‌فروردین در گفت‌وگو با مهر ضمن حمایت از سیاست ائتلاف تصریح کرد که اصلاح‌طلبان راهی جز حمایت از لاریجانی ندارند و دیر یا زود همه نامزدهای خود را به پای او کنار می‌گذارند. وکیلی در این گفت‌وگو، با بیان اینکه حضور لاریجانی در انتخابات مشخص نیست اما آقای لاریجانی می‌تواند موضوع ائتلاف باشد، اعلام کرد: وقتی شرایط به‌گونه‌ای است که بدنه اصلاح‌طلبی حتی به‌دنبال انتخاب گزینه از میان اصول‌گرایان شناسنامه‌دار است، رفتن به سمت گزینه نیمه اصلاح‌طلب، نیمه اعتدالی مثل لاریجانی جواب روشنی دارد.

مسیر باز اصلاح‌طلبی به سمت لاریجانی
برخی گمانه‌زنی‌ها در درون جبهه اصلاحات مبنی بر احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری، به این دلیل مطرح می‌شود که مسیر روشن و همواری برای احراز صلاحیت نامزدهای ناب ایشان وجود ندارد و ممکن است این وضعیت، آن‌ها را جبرا به سوی لاریجانی بکشاند. یکی از گروه‌های اصلاح‌طلبی که سودای حمایت از لاریجانی را دارد، حزب کارگزاران سازندگی و به‌خصوص دبیرکل آن است. غلامحسین کرباسچی روز 26‌فروردین در گفت‌وگوی لایو با صفحه اینستاگرام انصاف نیوز با اشاره به احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی در انتخابات پیش رو، گفت: طبیعتا اگر در شرایط آینده نیروی سیاسی اصلاح‌طلبی که مورد اجماع اصلاح‌طلبان باشد و توانمندی اداره کشور را نیز داشته باشد، همه ما به‌عنوان اصلاح‌طلب باید از او حمایت کنیم. اما اگر شرایط به‌گونه‌ای باشید کسی که در مقابل آقای لاریجانی قرار می‌گیرد از او توانایی کمتری داشته باشد، بسیاری از نیروهای اصلاح‌طلب اگر بخواهند در انتخابات حضور داشته باشند از این مسأله عبور نخواهند کرد. تلاش‌های آقای لاریجانی در پیشبرد اهداف دولت آقای روحانی تأثیر زیادی داشته است.

رویگردانی راست سنتی از لاریجانی
لاریجانی علاوه بر اصلاح‌طلبان، وضعیت خوبی در میان اصول‌گرایان نیز ندارد. اخیرا در لیست نامزدهای مورد نظر شورای وحدت(لیست 9‌نفره) که در مواردی با لیست مدنظر شورای ائتلاف نیز همپوشانی دارد، نامی از علی لاریجانی نبود. این در شرایطی است که انتظار می‌رفت شورای وحدت که قاطبه اعضای آن را گروه‌های راست سنتی تشکیل می‌دهند، اقبال خوبی به لاریجانی داشته باشند اما غیبت نام لاریجانی در لیست مزبور، خود حاکی از آن است که راست سنتی نیز مانند جبهه اصلاحات، تا حد زیادی از رییس پیشین مجلس عبور کرده و نمی‌خواهد در انتخابات، روی نام لاریجانی ریسک کند.

تیم سیاسی دولت، تنها حامی جدی لاریجانی
با وجود این مهجوریت سیاسی، لاریجانی به هواداری از سوی یک نهاد دلخوش است؛ دولت تدبیر و امید. دولت و مشخصا رییس‌جمهوری جزو معدود نیروهای سیاسی هوادار علی لاریجانی هستند که تاکنون هر کاری برای آمدن لاریجانی به صحنه انتخابات و راضی کردن اصلاح‌طلبان به حمایت از او، انجام داده‌اند. برای نمونه در دیدار میان خاتمی و روحانی در نیمه اول اسفند‌ماه‌99، یکی از موارد مورد بحث حمایت از لاریجانی در انتخابات‌1400 بوده و روحانی در این دیدار تلاش داشته تا خاتمی را به حمایت از او وادارد؛ تلاشی که ظاهر بی‌ثمره مانده است؛ لااقل تا الان.
باید دید مناسبات انتخابات چگونه شکل خواهد گرفت و آیا اصلاح‌طلبان مانند سال‌های‌92 و 96 حاضر می‌شوند برای سومین‌بار از گزینه‌ای غیراصلاح‌طلب در آوردگاه ریاست جمهوری حمایت کنند. برای بررسی بیشتر این موضوع به سراغ عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده پیشین مجلس و از چهره‌های نزدیک به علی لاریجانی رفتیم. او تصریح می‌دارد که لاریجانی برای حضور در انتخابات هنوز هیچ موضعی اتخاذ نکرده و برای این حضور هم دست کمک به سوی هیچ جریانی دراز نکرده است. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «صبح‌نو» با این نیروی سیاسی را از نظر خواهید گذراند.
یوسفیان‌ملا: اگر رئیسی بیاید، لاریجانی حمایت می‌کند
عزت‌الله یوسفیان ملا، فعال سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، درباره احتمال نامزدی علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری، تاکید کرد: آقای لاریجانی انسان عاقل و فهمیده و بصیری است. همین بصیرت هم باعث می‌شود که فرضا اگر آقای رئیسی بیایند، ایشان حمایت خواهند کرد. البته این مساله تا الان از سوی ایشان اعلام نشده است و صرفا برداشت شخصی بنده است.
وی با بیان اینکه آقای لاریجانی بین مدیران و مسوولان کشور جایگاه ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: با وجود این جایگاه ویژه، ایشان تا الان برای نامزدی در انتخابات، نه گفته می‌آید و نه گفته نمی‌آید.
 رئیسی هم همینطور است. یوسفیان‌ملا در پاسخ به این سؤال که چرا علی لاریجانی برای اعلام نامزدی تشکیک و طردید دارد، گفت: به هر حال باید شرایط کشور را سنجید. مگر آقایان دیگر تشکیک ندارند؟ آیا حاج آقای رئیسی یا آقای قالیباف صریح اعلام کرده‌اند؟ این فعال سیاسی اضافه کرد: عملکرد دولت‌های گذشته به حدی ناپسنده بوده که الان دیگر کسی جرات ندارد. باید دید معادلات چگونه پیش می‌روند و چه جوابی می‌دهند.
یوسفیان‌ملا افزود: شرایط هر چه برای آقای لاریجانی هست مثل شرایط اقتصادی مردم و وضعیت بد کرونا در کشور، برای آقای رئیسی و آقای قالیباف و آن‌هایی که به‌طور جدی مطرح‌اند هم هست. البته دیگرانی که چندان شناخته شده نیستند، مثل آقای سعید محمد، آقای دهقان و آقای قاضی‌زاده باید بیایند و خود را به مردم معرفی کنند.

لاریجانی به سوی هیچ جریانی دست دراز نکرده است
وی درباره نسبت میان اصلاح‌طلبان و علی لاریجانی، گفت: آقای لاریجانی چون تا الان هیچ دلیلی برای این مساله[آمدن یا نیامدن به انتخابات] اعلام نکرده‌اند، بنابراین هر کسی هر حرفی بزند، صرفا حدس و گمان است. یوسفیان‌ملا افزود: آقای لاریجانی از ابتدا هیچ امیدی به جریانات سیاسی نداشت که اگر امید داشت، با همین‌ها رایزنی می‌کرد. نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: ایشان کمتر از دیگران نبود که نخواهد برای جذب دیگران با آن‌ها رایزنی کند اما تا الان با هیچ جریان سیاسی برای حضور در انتخابات، مذاکره نداشته است اما از سمت جریان‌ها، بسیار به سمت ایشان آمدند. 
یوسفیان‌ملا در این باره افزود: آقای لاریجانی تا الان به سوی هیچ جریان سیاسی، دست دراز نکرده است.  
یوسفیان‌ملا درباره مصاحبه اخیر حمیدرضا ترقی(خبرآنلاین-22‌فروردین‌1400) که 
گفته بود لاریجانی در کنار قالیباف و محسن رضایی یکی از گزینه‌های مدنظر شورای وحدت و شورای ائتلاف است، گفت: آقای لاریجانی در طول 12‌سال ریاست مجلس، اصل کارشان بر اجرای قانون اساسی و ولایتمداری بود اما اگر آقای موحدی کرمانی لطف داشتند و به ایشان چیزی گفته‌اند، حتم بدانید که آقای لاریجانی چیزی از این جریان[شورای وحدت و شورای ائتلاف] نخواسته است.

captcha
شماره‌های پیشین