sobhe-no.ir
1156
یکشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
خبر

توافق کارگزاران بر حمایت از ظریف در انتخابات

علی‌رغم هجمه‌ها به جریان انقلابی، تلاش‌ها برای «وحدت» ادامه دارد

«وحدت» برای ملت

جواد بخشی / «تفرقه» راهبردی شده است برای نکوهش جریان انقلابی. اگرچه «تشتت» بخشی از رفتار اصلاح‌طلبان در ماه‌های گذشته بوده است؛ آن هم به‌واسطه عملکرد فردی که با تکیه بر پاستور قرار بود خیال سردار سازندگی را از آینده کشور راحت کند. آینده‌ای که حالا در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. اما نباید از این حقیقت هم گذشت که «وحدت» مؤلفه‌ای است که امروز ضرورت آن برای پیروزی در انتخابات پیش رو بیش از 92 و 96‌خودنمایی می‌کند؛ وحدتی برای مردم. گمانه‌زنی‌های پی‌در‌پی به‌ویژه به‌واسطه شکل‌گیری، شکل جدیدی از کنش سیاسی نخبگانی و مردمی در بستر «کلاب هاوس»، ضرورت رسیدن به اجماع در بازه زمانی مشخص را بیش از پیش به رخ می‌کشد. اهمیت وحدت و نشستن در یک قایق در انتخابات پیش رو مؤلفه‌ای است که جریان انقلابی باید نسبت به آن حساس بوده و تمام تلاش خود را برای تحقق آن به‌کار گیرد. در این خصوص با حجت‌الاسلام احمد سالک، عضو جامعه روحانیت مبارز و حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی که از کاندیداتوری انصراف داده است به گفت‌وگو نشستیم.

گزارش

عذرخواهی از مردم برای روی کار آوردن روحانی

گزارش

استفاده انتخاباتی از مذاکرات خیانت است

صبح نو

گزارش

استفاده انتخاباتی از مذاکرات خیانت است

 دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: بهره‌برداری انتخاباتی از مذاکرات وین به حراج گذاشتن امنیت ملی است و هر کسی چنین هدفی داشته باشد، به امر غیرقابل بخششی فکر کرده و بهره‌برداری سیاسی انتزاعی از مقوله منافع ملی و امنیت ملی خیانت محسوب می‌گردد.
صادق خرازی که با خبرگزاری «فارس» گفت‌وگو می‌کرد، درباره برنامه صدروزه روحانی و این تعبیر او «که اگر بگذارند» برای تحقق این وعده گفت: باید عرض کنم چنانچه این «اگر» متوجه رقیب آن‌سوی میز مذاکره در خارج است که طبیعی است که طرف خارجی نگذارد و محکم بایستد تا اینکه حداکثر خواسته‌هایش را به نحو اتم و اکمل تامین کند. ولی اگر این «اگر بگذارند» معطوف به داخل است که من فکر نمی‌کنم که مانعی برای دولت وجود داشته باشد. مهم آن است که سقف و کف خواسته‌های نظام که تعریف و تبیین شده تامین و مراعات بشود.
وی تاکید کرد: من شخصا در این مورد خاص مفهوم واژه «موانع» آن هم در مقیاس بزرگ را خیلی درک نمی‌کنم. متاسفانه فرصت‌هایی در این دولت از دست رفته و حرف و حدیث‌های مختلف و بعضا متناقضی شنیده‌ایم که «امید» اندکی برای «تدبیر»ها باقی می‌گذارد تا به صد روز پایانی دولت که بخشی از آن هم سپری شده مستظهر بمانیم. خرازی این را هم اضافه کرد: من فکر نمی‌کنم که حیطه اقتدار ریاست‌جمهوری در ایران محدود باشد، بلکه جایگاه مقتدر و مهمی است و با اختیاراتی که قانون اساسی به رییس‌جمهوری در ایران داده، اگر هوشمندانه و مدبرانه عمل کند به شخصه، ضیقی در میدان عمل رییس‌جمهوری نمی‌بینم.
 ولی به لحاظ آنکه دخل و خرج کشور در دست او است؛ البته که «تدارکاتچی» هم هست، ولی نه اینکه فقط «تدارکاتچی» باشد. رییس‌جمهور لزوما نباید قدرقدرت باشد. رییس‌جمهوری باید اقتدار و اختیار داشته باشد که بحمدالله دارد.

captcha
شماره‌های پیشین