sobhe-no.ir
1156
یکشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
15
آیا مجری «مثل ماه» به مهمان معلول برنامه توهین کرد؟

کات روی واقعیت

«توهین بی‌شرمانه مجری تلویزیون به یک معلول». این تیتر بسیاری از رسانه‌های مجازی در 24ساعت گذشته بود. رسالت بوذری، مجری برنامه افطار شبکه سه یا همان «مثل ماه»، در روز جمعه مهمانی داشت که دارای معلولیت جسمی بود. در بخشی از گفت‌وگوی بوذری و مهمان برنامه، جملاتی مطرح شد که بلافاصله در فضای مجازی چرخید. بسیاری از کاربران فضای مجازی، خبرنگاران و رسانه‌ها نسبت به آن واکنش تندی نشان دادند.

اخبار کوتاه

صبح نو

آیا مجری «مثل ماه» به مهمان معلول برنامه توهین کرد؟

کات روی واقعیت

«توهین بی‌شرمانه مجری تلویزیون به یک معلول». این تیتر بسیاری از رسانه‌های مجازی در 24ساعت گذشته بود. رسالت بوذری، مجری برنامه افطار شبکه سه یا همان «مثل ماه»، در روز جمعه مهمانی داشت که دارای معلولیت جسمی بود. در بخشی از گفت‌وگوی بوذری و مهمان برنامه، جملاتی مطرح شد که بلافاصله در فضای مجازی چرخید. بسیاری از کاربران فضای مجازی، خبرنگاران و رسانه‌ها نسبت به آن واکنش تندی نشان دادند.

در ویدیویی که منتشر شد، رسالت بوذری مجری برنامه «مثل ماه» در مقابل یک فرد معلول از واژه «متراژ» برای پرسیدن از وضعیت جسمی خانواده‌اش استفاده می‌کند و کاربرد همین واژه در مقابل فردی که از نظر ابعاد دست و پا دچار معلولیت است، با واکنش‌هایی تند در فضای مجازی همراه شد.
 
اجرای هتاکانه و پرده‌دری نداشته‌ام
اما روز گذشته با انتشار ویدیوی کامل‌تری از برنامه، تقریبا مشخص شد که گویا نقدها و توهین‌ها روا نبوده است. همزمان با انتشار ویدیوی کامل، رسالت بوذری هم توضیحاتی در این زمینه ارائه داد. رسالت بوذری، مجری «مثل ماه» که طی شبانه‌روز اخیر گفت‌وگوی وی با یک فرد معلول و استفاده از واژه «متراژ» در این برنامه مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفت در توضیحی به «مهر» درباره آگاهانه بودن یا تصادفی بودن عبارتی که به‌کار برده است، گفت: فیلمی که جدید منتشر شده گویای همه چیز است و سوال من کاملا آگاهانه بود. وقتی من می‌بینم روبه‌روی من کسی نشسته است که دوست دارد این معلولیت دیده نشود و یک تفاوت دیده شود و حتی این تفاوت را با چنین الفاظی بیان می‌کند من هم دوست دارم او را خوشحال کنم و جمله‌ای به کار می‌برم که خودش می‌گوید.
وی اضافه کرد: به نظرم توضیحات مصطفی شریعتی، مهمان برنامه نشان داد که نباید بدون توجه به همه وجوه یک ماجرا قضاوت کرد. بوذری درباره اینکه چقدر باید نگران بازتاب‌های سخنان در هر لحظه از اجرا بود به‌ویژه برای مخاطبی که در جریان کامل یک برنامه، فیلم، ویدیو و گفت‌وگو نیست، بیان کرد: اگر بخواهیم این‌جوری نگاه کنیم اصلا نباید اجرا کنیم. به‌هرحال من به‌عنوان مجری باید در کلیت و توالی یک اتفاق دیده شوم.
این مجری باسابقه تلویزیون درباره واکنش‌ها به شوخی بودن این عبارت نیز تصریح کرد: به نظر می‌آید آن‌ها که فضای حرفه‌ای را درک می‌کنند متوجه می‌شوند که خیلی بعید است که آدم روبه‌روی معلول باشد، از چنین جمله‌ای استفاده کند و قصدش شوخی و طنازی یا مطایبه باشد. فردی که اندکی بویی از رسانه برده باشد می‌داند روبه‌روی معلول نباید چنین شوخی‌ای انجام داد.
وی در بخش دیگری گفت: حتی اصلا لازم نیست شما مجری باشید و یک آدم کاملا معمولی و غیررسانه‌ای هم می‌داند باید چگونه با هر فردی رفتار کرد. شما به‌عنوان یک فرد عادی وقتی به یک معلول می‌رسید سعی می‌کنید حواس‌تان به نحوی به او باشد و حتی قدتان را کوتاه کنید تا به‌نوعی او آزرده نشود. به‌ویژه که ادب، ویژگی اجرای من است و اگر هم نقدی داشته‌ام آن را گفته‌ام با صدای بلند هم گفته‌ام اما اجرای هتاکانه و پرده‌دری نداشته‌ام. مرز من در گفت‌وگو همیشه ادب بوده است پس ممکن نیست این عبارت ناخواسته باشد و خوشحالم که با ادبیاتی که خود مهمان دوست داشت این حرف را بیان کردم.
بوذری درباره اینکه چقدر انتظار داشت با این حجم از انتقادها مواجه شود؟ گفت: انتظار نداشتم اما الان روزگاری است که باید انتظار همه چیز را در فضای مجازی داشت. البته یکسری حرف‌ها، کنایه‌ها و نقدها باعث می‌شود عده‌ای به آن‌ها واکنش داشته باشند. من یک نکته می‌گویم چرا این وایرال شب برنامه اتفاق نیفتاد؟ به نظرم این خیلی عجیب است. بعد از این برنامه، ما برنامه‌ای پربازدید داشتیم که یک دختر سوری روی آنتن شبکه، پدر و مادرش را می‌بیند و بازخورد فوق‌العاده‌ای داشت اما حس می‌کنم تیغ نقد من در این چند شب و پربازدید شدن برنامه دختر سوری به مذاق عده‌ای خوش نیامده است.
 اتفاقاتی مسبوق به سابقه
اما آیا این حادثه یک استثناست؟ برداشت‌های نادرست در رسانه -خصوصا فضای مجازی- به‌دفعات مسبوق به سابقه است. این موضوع در دو قالب بیشتر رخ داده است. با یک سرچ ساده در گوگل با ده‌ها مصاحبه روبه‌رو می‌شوید که در آن فرد گفته: «مصاحبه‌ام تقطیع شده بود». جدای از مواردی که فرد برای فرار از پاسخ‌گویی حرف‌های خودش را تکذیب کرده و اصطلاحا زیر حرف‌هایش زده، در فضای رسانه‌ای بارها رخ داده که یک شخصیت سیاسی، اجتماعی و... مصاحبه‌ای کرده اما رسانه مذکور با تقطیع صحبت‌هایش، آنچه را دوست داشته بازتاب داده و درواقع مصاحبه به‌صورت مهندسی‌شده منتشر شده است. اما قالب بعدی که کمی پیچیده‌تر است و به آگاهی مخاطب نیاز دارد، چیزی است که درمورد اخیر برنامه «مثل ماه» رخ داد. یعنی تنها بخشی از یک گفت‌وگو منتشر می‌شود. اما آن صحبت‌های مقدمات و عقبه‌ای داشته که اگر آن‌ها بیان نشود، مصاحبه منتشرشده مخرب و عجیب به نظر می‌رسد. اصطلاح سواد رسانه‌ای در سال‌های اخیر و با گسترش استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای بارها مطرح شده است. تم اصلی این اصطلاح، آگاهی‌بخشی به مخاطبان است که از ساده‌اندیشی و ظاهربینی فاصله یابند. 
برای بررسی صحت و اصالت یک خبر باید تمام جوانب آن را درنظر داشت. خبر درباره کیست؟ درباره چیست؟ از کدام بستر منتشر شده؟ آیا قبل یا بعدی دارد؟ و ده‌ها مولفه دیگر که باید درنظر داشت. هرچند که به‌واسطه فعالیت فیک‌نیوزها انتشار اخبار در سطح زیادی رخ می‌دهد و مخاطب در این طوفان اخبار کار سختی برای تفسیر و تفهیم صحت آن‌ها را دارد اما بااین‌حال با رعایت برخی از مواردی که گفته شد می‌تواند تا حد زیادی از اشتباه مصون باشد.

captcha
شماره‌های پیشین