sobhe-no.ir
1155
شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
اصابت یک موشک نزدیک تاسیسات دیمونا رژیم‌صهیونیستی را سرگردان کرد ، روح‌الله زاد، کارشناس مسائل فلسطین: مدیریت معادلات در دست مقاومت است و هر زمان بخواهد بازی را پایان می‌دهد

بزن در رو نداريم

روح‌الله فرقانی / موشکی که روزهای پایانی هفته، در نزدیکی نیروگاه اتمی دیمونا منفجر شد، به معنای تغییر قواعد درگیری است. اسرائیلی‌ها می‌گویند این موشک به‌طور سرگردان شلیک شد، اما خود آن‌ها بیشتر سرگردان شده‌اند همچنان که رییس پژوهشکده امنیت رژیم‌صهیونیستی گفته است: «مطمئن باشید حادثه دیمونا پاسخ ایران به حادثه مرکز غنی‌سازی نطنز نیست. شرایط بسیار بغرنجی را پشت سر می‌گذاریم، ایرانی‌ها هنوز با ما تسویه‌حساب نکرده‌اند.»روزهای پایانی هفته گذشته بود که رسانه‌های صهیونیستی خبر از انفجار در کارخانه موشکی «تومر» دادند. انفجاری که ۲۲ساعت بعد از وقوع آن رسانه‌ای شد. نزدیک ساعت ۱:۲۰بامداد پنجشنبه نیز خبر رسید که یک موشک به نزدیکی تاسیسات اتمی «دیمونا» اصابت کرده است؛ موشکی که در نزدیکی دیمونا منفجر شد، یعنی تغییر قواعد بازی. ماجرا بزرگ‌تر از یک تحلیل ساده است. هرچند رژیم‌صهیونیستی تلاش خواهد کرد تا از اهمیت این رویداد بکاهد یا اینکه برای بهبود شرایط داخلی و سیاسی ناهمگون از آن استفاده کند اما هرگز نمی‌تواند وحشت و نگرانی خود را پنهان کند؛ آن هم در شرایطی که ساختار سیاسی شکننده آن به‌سمت برگزاری پنجمین انتخابات می‌رود و اختلافات سیاسی در داخل این رژیم بیشتر از گذشته شده است.

روحانی همزمان با مذاکرات وین پرکشیدن مرغ از سفره‌های ایرانی را به تحریم‌ها گره زد

بازی با «تحریم»

جواد بخشی / تحریم اگرچه روحانی را به پاستور رساند اما مردم ایران را در بیش از یک دهه گذشته با چالش‌های عدیده‌ای روبه رو ساخته است. مشکلات در تأمین معیشت از قبیل «مسکن»، «پوشاک»، «خوراک» و نیازهای ضروری دیگر، حالا بیش از هر زمانی عرصه را بر ملتی بزرگ تنگ کرده است.

گزارش «صبح‌نو» درباره روند واردات واكسن و شایعات مربوط به فروش در بازار آزاد را بخوانید

كرونا، واكسن و كمی سود بیشتر

كرونا از ابتدای ظهور خود غیر از هزینه‌های عجیب درمانی و مشكلاتی كه برای جوامع به‌وجود آورده است موجب عیان شدن اختلاف طبقاتی در جوامع مختلف شده است. زمانی كه كرونا جهان‌گیر شد دسترسی برخی افراد به امكاناتی چون مواد‌ضدعفونی‌كننده و ماسك خبرساز شد. اما حالا بعد از حدود 15‌ماه از این بیماری كه ماجرای واكسیناسیون مطرح شده است یك بار دیگر مواردی چون فاصله طبقاتی در حال نمایان شدن است. این مساله به‌خصوص بعد از اظهارات مطرح شده درباره واكسن وارداتی كرونا و هزینه 200 تا 250‌هزار تومانی برای این واكسن بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. این در حالی است كه واكسیناسیون عمومی در كشورهای مختلف به صورت رایگان انجام می‌شود و در كشور ما نیز این مورد همانند دیگر كشورهای جهان است. اما اینكه برخی اعضای كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی درباره نرخ واكسن‌های وارداتی سخن گفتند واكنش‌های زیادی را به‌خصوص در فضای مجازی به دنبال داشت. این مساله واكنش دكتر علیرضا مرندی، مشاور رهبری را هم به‌دنبال داشت چه آنكه وی در نامه‌ای به وزیر بهداشت و درمان خواستار عدم ورود بخش خصوصی به مسأله تهیه و توزیع واکسن کرونا در کشور شد. دكتر مرندی در بخش دیگری از این نامه نوشته است: «قطعا واکسن و واکسیناسیون باید کاملا رایگان و فاقد هر‌گونه هزینه‌ای برای آحاد مردم باشد.»

اخبار منتشرشده حاكی از آن است كه واكسن‌های ایرانی كرونا مراحل نهایی را سپری می‌كنند

پایان خوش بهار

پایان بهار فصل خوبی برای تولید واكسن در كشور خواهد بود. آنچه مسوولان وزارت بهداشت و درمان كشور و نیز متخصصان دخیل در امر تولید واكسن ایرانی كرونا مطرح می‌كنند حكایت از آن دارد كه از اواخر خردادماه و همزمان با آغاز فصل تابستان، بازار واكسن‌های ایرانی كرونا هم داغ خواهد شد و باید منتظر استفاده عمومی از این واكسن‌ها بود. سخنگوی سازمان غذا و دارو خبر داده است كه روند تولید واكسن اسپوتنیك به‌طور مشترك بین ایران و روسیه تا اواخر خردادماه در كشور آغاز می‌شود. رییس انستیتوپاستور ایران هم از واكسیناسیون عمومی مردم با استفاده از واكسن رازی تا آخر خردادماه خبر داده است.

«صبح‌نو» از پشت صحنه برنامه افطار شبکه سه گزارش می‌دهد

آدم‌هایی «مثل ماه»

سمانه استاد / پنج‌شنبه، دوم اردبیهشت است. ساعت از پنج گذشته که به نمایشگاه بین‌المللی تهران و استودیو ضبط برنامه «مثل ماه» می‌رسم. برنامه را در این حد می‌شناسم که می‌دانم هر روز ساعت هفت عصر از شبکه سه پخش می‌شود. برنامه‌ای است که به نوعی جایگزین «ماه‌عسل» شده و با همان محوریت ساخته شده است. اجرای آن را «رسالت بوذری» بر عهده دارد، کارگردانش «محمدرضا خندان» و تهیه‌کننده‌اش «هادی آشتیانی»است. همزمان با من دوستان تدارک با خریدهایی که برای افطار کرده‌اند سر می‌رسند. وارد لابی استودیو می‌شوم و گپی کوتاه با مدیر تولید زده و خودم را معرفی می‌کنم. به همراه او به طبقه بالا و استودیو برنامه می‌رویم و او پس از معرفی فضا سراغ کارهای دیگرش می‌رود. هنوز استودیو به اندازه‌ای که فکر می‌کردم شلوغ نشده. از خلوتی فضا استفاده می‌کنم و روی یکی از صندلی‌ها می‌نشینم. دوستانی در حال تست کردن نورهای روی صحنه هستند. صندلی مهمان و مجری خالی است. با خودم فکر می‌کنم تا به حال چه قصه‌هایی روی این صحنه روایت شده است؟ چند نفر آمده‌اند و از زندگی‌شان گفته‌اند؟ چند نفر از این داستان‌ها تأثیر گرفته‌اند؟

گزارش «صبح‌نو» درباره وضعیت کنونی و پیشروی بازار مسکن را بخوانید

سردرگمی مستاجران و سكون مالكان

علی جواهری / فصل بازار مسکن فرارسیده است. دوباره دلال‌بازی‌ها، گرانی و هزار و یک مساله درباره معضلات این بازار مطرح می‌شود که گویا هیچ راه درمانی برایشان وجود ندارد. روزبه‌روز نخستین نیاز زندگی به گوهری نایاب و دست‌نیافتنی تبدیل می‌شود. توان مردم برای خرید و حتی اجاره مسکن به‌شدت کاهش پیدا کرده است. شبکه‌های دیجیتال بازار مسکن و مشاوران املاک شاهدان عینی این افزایش قیمت هستند. قیمت اجاره‌بها و خرید خانه سربه‌فلک کشیده است. مسوولان مربوطه اظهارنظرهای متعددی برای مهار قیمت‌ها در بازار مسکن می‌کنند. حتی اخیرا معاون وزیر راه‌وشهرسازی خبر از شکست حباب مسکن را با ریزش بازار مسکن داده است. اما هیچ‌یک از این صحبت‌ها در بستر واقعی بازار مسکن دیده نمی‌شود. درحالی‌که دولت افزایش 25درصدی اجاره‌بها در سال جدید را تصویب می‌کند، در بازار شاهد افزایش 100درصدی و حتی بیشتر هستیم. به این ترتیب، مستاجران از گرانی‌ها مستاصل هستند و متقاضیان خرید مسکن با چشمانی خیره صعود لحظه‌ای قیمت‌ها را می‌نگرند. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با مشاوران املاک و کارشناسان حوزه مسکن وضعیت کنونی و پیشروی بازار مسکن را بررسی کرده است.

سرمقاله

تضمین واقعی مذاکرات وین

شماره‌های پیشین