sobhe-no.ir
1154
چهارشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
گزارش

کابوس انتخابات فلسطینی‌ها برای تل‌‌آویو

ناوها و کشتی‌های جنگی مسکو و واشنگتن در دریای سیاه مستقر شدند

دوئل روسیه و آمریکا برسر اوکراین

روح‌الله فرقانی / سیاست ضدروسی، اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر موضوع اوکراین با اخراج دیپلمات‌های طرفین شدت یافت تا بار دیگر کاخ سفید با دمیدن به آتش زیرخاکستر، جنگ دیپلماتیک به راه بیندازد و از اعزام ناوهای جنگی خود به دریای مدیترانه سخن بگوید؛ تنش‌هایی که پس از فروپاشی اتحادجماهیر شوروی فرازونشیب‌های خاص خود را داشته است؛ چراکه هم جمهوریخواهان و هم دموکرات‌ها راهبردشان هدایت سیاست‌های ضدروسی است؛ موضوعی که «مرتضی مکی»، کارشناس مسائل اروپا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به همصدایی غرب علیه کرملین، می‌گوید: آمریکا به‌دنبال افزایش تنش‌ها در مرزهای اوکراین و روسیه است اما اتحادیه اروپا خواهان سیاست تعادلی در برابر کرملین است.

صبح نو

ناوها و کشتی‌های جنگی مسکو و واشنگتن در دریای سیاه مستقر شدند

دوئل روسیه و آمریکا برسر اوکراین

روح‌الله فرقانی / سیاست ضدروسی، اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر موضوع اوکراین با اخراج دیپلمات‌های طرفین شدت یافت تا بار دیگر کاخ سفید با دمیدن به آتش زیرخاکستر، جنگ دیپلماتیک به راه بیندازد و از اعزام ناوهای جنگی خود به دریای مدیترانه سخن بگوید؛ تنش‌هایی که پس از فروپاشی اتحادجماهیر شوروی فرازونشیب‌های خاص خود را داشته است؛ چراکه هم جمهوریخواهان و هم دموکرات‌ها راهبردشان هدایت سیاست‌های ضدروسی است؛ موضوعی که «مرتضی مکی»، کارشناس مسائل اروپا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به همصدایی غرب علیه کرملین، می‌گوید: آمریکا به‌دنبال افزایش تنش‌ها در مرزهای اوکراین و روسیه است اما اتحادیه اروپا خواهان سیاست تعادلی در برابر کرملین است.

اوکراینی‌ها هفته گذشته روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم کرده و مدعی شدند جدایی‌طلبان تحت‌حمایت روسیه به‌صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند. مسکو در مقابل دولت کی‌یف را به عدم اجرای توافق مینسک و عدم اراده لازم برای کاهش تنش‌ها متهم کرده است. پس از آن بود که سرویس امنیتی فدرال فدراسیون روسیه یک دیپلمات اوکراینی با عنوان «الکساندر سوسونیوک»، را در شهر سن‌پترزبورگ، حین ملاقاتش با یک شهروند روس و دریافت اطلاعات طبقه‌بندی‌شده درمورد آژانس‌های نیروی انتظامی و پایگاه‌های دادهFSB ، دستگیر کرد؛ موضوعی که منجر به واکنش وزارت خارجه اوکراین و شروع جنگ دیپلماتیک طرفین شد.
در روزهای گذشته، آمریکا و متحدانش، همسو با هم از اوکراین حمایت کرده‌اند. در همین زمینه، منابع خبری گزارش دادند یک فروند هواپیمای «سی-۱۳۰» نیروی هوایی آمریکا اخیرا در یک پایگاه هوایی در «کی‌یف» فرود آمد. گفته می‌شود که این هواپیما تجهیزات و پرسنل نظامی برای کمک به ارتش اوکراین به همراه داشته است. احتمال استقرار نظامیان آمریکایی در اوکراین درحالی است که پنتاگون قصد اعزام دو ناوشکن آمریکایی به دریای سیاه در بحبوحه افزایش تنش میان اوکراین و روسیه را دارد.
اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی گسترده‌ای دارند از سال۲۰۱۴ و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی‌یف از آن به‌عنوان «انقلاب» و روس‌ها «کودتا» یاد می‌کنند، آغاز شده است. مردم شرق اوکراین و شبه‌جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی‌یف زدند. با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، کرملین امنیت برگزاری همه‌پرسی در شبه‌جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس‌زبانان متمایل به مسکو تشکیل می‌دادند، رأی به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد. از زمان الحاق کریمه به خاک روسیه، آمریکا و غرب انواع تحریم‌های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت‌ها و شرکت‌هایی که در کریمه فعالیت می‌کنند، وضع کرده‌اند تا شاید روسیه را برای پاپس‌کشیدن از کریمه تحت‌فشار قرار دهند؛ موضوعی که این روزها از سوی کشورهای غربی علیه کشور تزارها ادامه دارد؛ از این رو هفته گذشته بود که با ادامه تنش‌ها میان روسیه با اوکراین و متحدان غربی کی‌یف، کاخ سفید از حرکت دو ناو به سوی دریای سیاه خبر داد. خبری که موجب افزایش تنش‌ها شد و مسکو چندین ناو و کشتی‌های جنگی خود را با گذر از تنگه بسفر روانه دریای سیاه کرد؛ البته طرفین تنها به اعزام ناو جنگی به دریای مدیترانه بسنده نکردند و کاخ سفید در واکنش به تحرکات روسیه دست به تحریم روسیه زدند و همچنین از اخراج دیپلمات‌های این کشور خبر دادند. کرملین هم در پاسخ به این اقدام تصمیم به اخراج ۱۰دیپلمات آمریکایی و قرار دادن هشت مقام دیگر آن‌ها در لیست سیاه گرفت.
از سویی دیگر، جمهوری چک هم با اقدامی دیگر بر این تنش‌ها افزود؛ چراکه 18دیپلمات روس را از کشور خود اخراج کرد؛ اقدامی که با پاسخ جدی روس‌ها روبه‌رو شد و پوتین با برخورد سریع، بلافاصله 20دیپلمات جمهوری چک را شبانه روانه کشورشان کرد تا پاسخ متقابل غربی‌ها را داده باشد و تاکید کند که هر اقدامی با پاسخ متقابل صورت می‌گیرد. پیش از این و پنجشنبه گذشته بود که دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ۳۲فرد و نهاد روسی اعمال کرد و در بیانیه‌ای علاوه‌بر اعلام تحریم‌های جدید که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و حمله سایبری علیه این کشور وضع شده‌اند، 10دیپلمات روس را به جاسوسی متهم کرده و از آن‌ها درخواست کرد آمریکا را ترک کنند. اخراج دیپلمات‌ها فراتر از مرزهای چک و اوکراین به لهستان هم رسید و مسکو در واکنش به اقدام ورشو، پنج دیپلمات لهستانی را اخراج کرد. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از سرعت همصدایی ورشو با دولت آمریکا در درخواست از سه دیپلمات روس برای ترک لهستان مطلع شدیم. در مقابل، پنج دیپلمات لهستانی از روسیه اخراج خواهند شد.
درحالی‌که تنش‌ها حول منطقه شرق اوکراین در حال افزایش است، وزارت دفاع آمریکا نیز با اظهارنظرهای جنجالی در حال دمیدن به این آتش زیر خاکستر است. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با تاکید بر تعهد این کشور به شراکت نظامی با اوکراین، گفت کی‌یف را برای دفاع از خودش در برابر مسکو تسلیح می‌کنند. اوکراینی‌ها هفته گذشته روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم کرده و مدعی شدند جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه به‌صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.
 
  مکی: آمریکا به‌دنبال افزایش تنش‌ها در مرزهای اوکراین و روسیه است اما اتحادیه اروپا خواهان سیاست تعادلی در برابر کرملین است
«مرتضی مکی»، کارشناس مسائل اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به همصدایی غرب علیه روسیه و افزایش تنش‌های طرفین بر سر موضوع اوکراین، عنوان کرد: تنش‌هایی که در روابط روسیه با غرب شاهد هستیم دارای یک ریشه تاریخی است که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت. روسیه به‌عنوان وارث شوروی تلاش می‌کند که حضور خودش را همچنان حفظ کند. با آمدن یلتسین، سیاست همگرایی و عادی‌سازی با غرب را در پیش گرفت اما برخلاف خوش‌بینی یلتسین که روند همگرایی و عادی‌سازی را محور کار خود قرار داد، اما غربی‌ها، روسیه را همچنان یک تهدید می‌دانند و دیدگاه خود را به شکل یک استراتژی درآوردند؛ از این رو ناتو را گسترش داده و اقدامات خود را به‌سمت اوکراین توسعه دادند. البته درمقابل، یلتسین به این سیاست واکنش نشان نداد. 
اما با آمدن پوتین در سال2000 سیاست‌های روسیه هم تغییر کرد. پوتین ملی‌گرایی را شعار خود کرد و با انتخاب یک ژست ملی‌گرایانه، با ناتو و اتحادیه اروپا روبه‌رو شد و حتی مقابله کرد.این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: واکنش‌های شرق اروپا نسبت‌به تحولات روسیه و اوکراین سیاسی است. 
در همین راستا، تلاش کردند تا جریان مخملی طرفدار غرب در اوکراین را به قدرت برسانند. درباره بحران اوکراین در سال‌های اخیر دو جریان طرفدار غرب و طرفدار روسیه همواره می‌کوشیدند که در حاکمیت خودشان به‌سمت شرق یا غرب گرایش یابند اما در سال2014 با سقوط رییس‌جمهوری اوکراین، شاهد تنش در روابط روسیه و اوکراین بودیم و دیدیم که شبه‌جزیره کریمه چگونه به روسیه الحاق شد. هرچند شورش در اوکراین صورت گرفت و طرفداران غرب و شرق در کی‌یف با هم صف‌آرایی کردند.
 اروپا هم با اعمال تحریم‌هایی کوشید به نوعی از دولت غربگرای اوکراین حمایت کنند. این تنش‌ها تا به امروز نیز ادامه دارد و در هفته‌های اخیر با افزایش تنش‌های طرفین روبه‌رو بودیم. دولت آمریکا و اتحادیه اروپا فشار مضاعفی وارد می‌کنند.وی ادامه داد: دوره چهارساله ترامپ وقفه‌ای علیه روسیه ایجاد کرده بود، ترامپ با گرایشی که به پوتین داشت در فشار علیه روسیه، وقفه ایجاد کرد؛ البته دو جریان جمهوریخواه و دموکرات با نزدیکی کاخ سفید به روسیه مخالف بودند، اما با قدرت رسیدن بایدن و سیاست ضدروسی که دموکرات‌ها دارند، تنش در روابط روسیه و غرب افزایش یافت و به‌نوعی این تنش را مدیریت می‌کنند که گاهی این تنش‌ها کاهش و گاهی افزایش می‌یابد.مکی تصریح کرد: در سیاست راهبردی آمریکا، روسیه و چین به‌عنوان یک تهدید برای آمریکا تعریف شدند و کشورهای غربی تلاش خواهند کرد که روسیه را در مرزهایش مهار کنند.
 کشورهای شرق اروپا ازجمله چک یا لهستان با اخراج دیپلمات‌ها می‌کوشند به نوعی با سیاست‌های آمریکا همراهی کنند. اما در مقابل فرانسه و آلمان سیاستی متفاوت نسبت‌به این موضوع دارند و نمی‌خواهند که افزایش تنش ایجاد شود؛ چراکه معتقدند تبعاتش متوجه اروپا می‌شود به این منظور سعی می‌کنند که دیدگاه اتحادیه اروپا را با یک استراتژیک، شفاف اعلام کنند، آن‌ها به‌دنبال سیاست یا راهبرد تعدیلی هستند که از افزایش تنش بکاهد. اما نباید فراموش کرد که کاخ سفید همواره به‌دنبال مهار روسیه و افزایش تنش‌ها با آن است.

captcha
شماره‌های پیشین