sobhe-no.ir
1154
چهارشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
گزارش

کابوس انتخابات فلسطینی‌ها برای تل‌‌آویو

ناوها و کشتی‌های جنگی مسکو و واشنگتن در دریای سیاه مستقر شدند

دوئل روسیه و آمریکا برسر اوکراین

روح‌الله فرقانی / سیاست ضدروسی، اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر موضوع اوکراین با اخراج دیپلمات‌های طرفین شدت یافت تا بار دیگر کاخ سفید با دمیدن به آتش زیرخاکستر، جنگ دیپلماتیک به راه بیندازد و از اعزام ناوهای جنگی خود به دریای مدیترانه سخن بگوید؛ تنش‌هایی که پس از فروپاشی اتحادجماهیر شوروی فرازونشیب‌های خاص خود را داشته است؛ چراکه هم جمهوریخواهان و هم دموکرات‌ها راهبردشان هدایت سیاست‌های ضدروسی است؛ موضوعی که «مرتضی مکی»، کارشناس مسائل اروپا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به همصدایی غرب علیه کرملین، می‌گوید: آمریکا به‌دنبال افزایش تنش‌ها در مرزهای اوکراین و روسیه است اما اتحادیه اروپا خواهان سیاست تعادلی در برابر کرملین است.

صبح نو

گزارش

کابوس انتخابات فلسطینی‌ها برای تل‌‌آویو

از چند هفته پیش تاکنون صهیونیست‌ها سلسله اقدامات خصمانه مختلفی را در اراضی اشغالی ترتیب داده‌اند که جملگی حکایت از تلاش بی‌وقفه آن‌ها برای سنگ‌اندازی در مسیر برگزاری انتخابات ملی فلسطین دارند. از جمله این اقدامات خصمانه می‌توان به بازداشت رهبران حماس به‌ویژه در کرانه باختری اشاره کرد که به اقدامی روزمره تبدیل شده است. در همین ارتباط، «طاهر النونو» مشاور رسانه‌ای «اسماعیل هنیه»رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس تأکید کرده است: «رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را برای کارشکنی در مسیر برگزاری انتخابات ملی فلسطین به کار بسته است. با این حال، جنبش حماس این توانایی را دارد که صهیونیست‌ها را از تداوم این روند پشیمان کند. در واقع، حماس ابزارها و جایگزین‌هایی در اختیار دارد که به وسیله آن‌ها می‌تواند جلوی دخالت دشمن صهیونیستی در انتخابات را بگیرد.»
یکی از اهدافی که صهیونیست‌ها برای تحقق آن تلاش می‌کنند تعویق زمان برگزاری انتخابات ملی فلسطین است کارشکنی‌های تل‌آویو در زمینه انتخابات فلسطین در حالی است که قرار است این انتخابات در سه مرحله اصلی برگزار شود؛ مرحله اول انتخابات مجلس قانون‌گذاری است که در (31‌اردیبهشت‌ماه) برگزار می‌گردد. مرحله دوم انتخابات ملی فلسطین به تعیین ریاست تشکیلات خودگردان مربوط است و در تاریخ (۹‌تیرماه) برگزار می‌شود. اما سومین مرحله از انتخابات ملی فلسطین مربوط به انتخابات شورای ملی است که طبق اعلام قبلی در تاریخ (۹‌شهریورماه) برگزار خواهد شد.
هدف اصلی و اساسی صهیونیست‌ها از مداخله در زمینه مسائل مربوط به انتخابات فلسطین، تعویق زمان برگزاری این انتخابات است. صهیونیست‌ها به‌دنبال آن هستند تا
 محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین را نسبت به تعویق زمان انتخابات به‌ویژه انتخابات مجلس قانون‌گذاری مجاب کنند. این در حالی است که برخی اخبار حاکی از آن است که عباس نسبت به تعویق زمان برگزاری انتخابات مذکور مجاب شده است.
مقامات رژیم صهیونیستی خود می‌دانند که پیروزی جنبش مقاومت اسلامی حماس در انتخابات مجلس قانون‌گذاری تقریبا  قطعی است. درست به همین دلیل است که با کارشکنی‌های متعدد خود به‌دنبال تعویق زمان برگزاری انتخابات هستند.از سوی دیگر، صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند تا اگر هدف آن‌ها در تعویق انتخابات ملی فلسطین محقق نشد، حداقل شرایطی را فراهم آورند که از پیروزی جنبش مقاومت اسلامی حماس جلوگیری شود. به همین منظور، طی هفته‌های اخیر سلسله اقدامات خصمانه‌ای توسط صهیونیست‌ها علیه جنبش حماس انجام شده است.
آمریکا و رژیم صهیونیستی به شدت نگران پیروزی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» در انتخابات فلسطین هستند بازداشت شمار زیادی از رهبران جنبش حماس در نقاط مختلف به‌ویژه در کرانه باختری تنها یکی از ابعاد فشارهای رژیم صهیونیستی به این گروه مقاومتی برای ممانعت از مشارکت آن در انتخابات و یا فراهم کردن زمینه شکست آن، محسوب می‌شود. در همین حال، صهیونیست‌ها اعلام کرده‌اند که اجازه برگزاری انتخابات در قدس اشغالی را نخواهند داد؛ جایی که خود به خوبی می‌دانند رهبران حماس در آنجا دست برتر را دارند.

captcha
شماره‌های پیشین