sobhe-no.ir
1154
چهارشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
3
هدف از طرح «توافق موقت» همزمان با مذاکرات برجامی چیست؟

شبیه‌سازی با «ژنو3»

جواد بخشی / «توافق موقت»؛ چالشی جدید برای مذاکراتی است که به گفته سفیر فرانسه در تهران قرار است تا قبل از انتخابات1400 به ثمر بنشیند؛ مذاکراتی که حالا در «ایستگاه وین» و بدون حضور آمریکا جریان دارد. «کدخدا» نه‌تنها در سال‌های گذشته کاری برای ایران نکرده است، بلکه حتی خودش پشت درهای مذاکرات برجامی مانده و دیگر جزئی از برجام نیست.

یادداشت

پرده‌برداری از بهانه آمریکا برای بازگشت به برجام

دکتر حنیف غفاری

صبح نو

یادداشت

پرده‌برداری از بهانه آمریکا برای بازگشت به برجام

دکتر حنیف غفاری

مذاکرات ایران و اعضای 1+4 در وین (پایتخت اتریش) در حال پیگیری است. نمایندگان آمریکا نیز در این مذاکرات به‌صورت غیرمستقیم مشارکت داشته و پیام‌های رد و بدل‌شده در نشست ایران، تروییکای اروپایی، روسیه و چین به‌صورت فوری با آن‌ها (به رهبری رابرت مالی) در میان گذاشته می‌شود. در این میان، آمریکا و کشورهای اروپایی بارها روی گزاره «پیچیده بودن بازگشت به برجام» تاکید کرده و از این پروسه، به‌عنوان پروسه‌ای فرسایشی و دشوار یاد کرده‌اند. اما سوال اصلی اینجاست که دو بهانه اصلی واشنگتن و شرکای اروپایی آن درباره بازگشت به برجام چیست؟!
نخستین مساله، معطوف به «اصالت سند برجام» است. آن‌ها (آمریکا و تروییکای اروپایی) بارها در مواضع پنهان و آشکار خود و حتی در جریان مذاکرات اخیر برجام را توافقی ناقص دانسته و در بهترین حالت ممکن، به آن به‌مثابه یک «سنگ‌بنا» یا «نقطه گذار از وضعیت فعلی» می نگرند. تروییکای اروپایی اعلام کرده‌اند که «احیای برجام» به شرطی می‌تواند محقق شود که جمهوری اسلامی ایران، تضمینی را بابت آغاز مذاکرات جدید (در حوزه‌های موشکی و منطقه‌ای) ارائه دهد؛ به عبارت بهتر، آن‌ها برجام را به‌عنوان قطعه‌ای از یک پازل بزرگ می‌پذیرند، نه یک توافق حقوقی و مستقل.
موضوع دیگری که به بهانه اصلی آمریکا درمورد بازگشت به برجام مطرح شده، به مساله «تغییر برچسب تحریم‌ها» بازمی‌گردد؛ به‌عنوان مثال، آن‌ها تاکید کرده‌اند که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا تحریم بانک مرکزی و تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در ذیل عنوان «مبارزه با تروریسم» مطرح کرده و تا زمانی که نمایندگان کنگره اجازه ندهند، امکان تعلیق آن‌ها وجود ندارد. اما واقعیت و پشت‌پرده ماجرا این است که جو بایدن می‌تواند با استناد به «اختیارات ویژه رییس‌جمهور» و همچنین «برخورداری از اکثریت نسبی در هر دو مجلس نمایندگان و سنا»، چنین مانعی را برطرف سازد. فراتر از آن، با توجه به اینکه آمریکا در سال2018 به‌صورت یکجانبه و در عین پایبندی ایران به تمامی تعهداتش در برجام از این توافق خارج شد، قطعا عواقب و آثار این «خروج یکجانبه» برعهده دولت جدید آمریکا خواهد بود؛ به عبارت بهتر، گره زدن سرنوشت برجام به منازعات داخلی آمریکا، آدرس غلطی است که باید مراقب آن در مذاکرات وین باشیم!
در پشت‌پرده «پیچیده‌سازی روند بازگشت به برجام» از سوی آمریکا، نگرانی‌های بایدن و همراهانش از جمهوریخواهان و برخی دموکرات‌ها خودنمایی می‌کند! این مساله در جریان مذاکرات هسته‌ای بین سال‌های 1392 تا 1394 (که منتهی به امضای سند برجام شد) نیز وجود داشت، به‌گونه‌ای که جان کری و وندی شرمن، خواسته بودند ملاحظات و نگرانی‌های داخلی دولت آمریکا را در پروسه انعقاد توافق هسته‌ای در نظر گرفته شود! این مساله، نشان‌دهنده عمق «نگاه غیرحقوقی» طرف آمریکایی به اصالت برجام است. این نگاه بازدارنده و مزورانه، اکنون نیز ازسوی دولت بایدن و دموکرات‌های همراه وی به یک «فرمول رفتاری» در مذاکرات وین بدل شده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین