sobhe-no.ir
1154
چهارشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
خبر

سردار قاآنی: راه ‌شهید حجازی ادامه دارد

«متفکر آزاد» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: مجلس نگاه فنی را در مقابل نگاه سیاسی ذبح نمی‌کند

کارت زرد بهارستان به سنگ‌اندازی در برابر تولید

یکی از مهم‌ترین موانع تولید همراه تعدد و دشواری صدور مجوزهای کسب‌وکار در ایران بوده است؛ حالا مجلس در گامی عملی در راستای مانع‌زدایی از تولید، وزیر امور اقتصادی و دارایی را به صحن پارلمان دعوت و درباره عملکرد دولت در راستای تسهیل صدور مجوزها سوال کرد اما در نهایت وزیر اقتصاد نتوانست نمایندگان را قانع کند و از مجلس کارت زرد گرفت.

خبر

نامه نمایندگان به آیت‌الله جنتی درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

صبح نو

خبر

نامه نمایندگان به آیت‌الله جنتی درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای، از نامه 100‌نفر از نمایندگان به دبیر شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری خبر داد که در این نامه نمایندگان نسبت به ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مطالبی را مطرح کردند.
مجلس شورای اسلامی طی چهار‌ماه گذشته با همکاری برخی اعضای شورای نگهبان و بعد از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و با هدف ساماندهی ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و اجرای سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری ؟مد؟ در نهایت طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را به تصویب رساند. طرحی که با یک رفت و برگشت با رأی قاطع فقها و حقوقدانان شورای نگهبان به تأیید آن شورا رسید، اما پس از چند روز از زمان تأیید مصوبه مجلس توسط شورای‌نگهبان، هیات عالی نظارت مجمع با اعلام سه ایراد تلاش کرد مانع نهایی شدن قانون مصوبه مجلس شود.
سپس اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس به منظور تأمین نظر هیات عالی نظارت مجمع جلسه‌ای سه ساعته با نماینده این هیات و تعدادی از اعضای شورای نگهبان به صورت مشترک برگزار و در آن جلسه اصلاحات مورد نظر هیات عالی نظارت مورد تفاهم قرار گرفت و همین اصلاحات در جلسه روز سه‌شنبه مورخ 24/1/1400 در صحن علنی مجلس به تصویب رسید تا مجلس شورای اسلامی فراتر از برداشت قانونی خود همکاری کامل با نهادهای وابسته به نظام را به منصه ظهور رسانده باشد. اما هیات مذکور بعد از چند روز با تشکیل جلسه‌ای مجازی بر نظرات گذشته خود مبنی بر مغایرت مصوبه مجلس با سیاست‌های کلی اصرار ورزید.
حال نمایندگان خطاب به دبیر شورای نگهبان نوشته‌اند: حضرت آیت‌الله جنتی! شورای نگهبان مسوول نظارت بر انتخابات است و مسوول تأیید صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری هم خود شورای نگهبان است. مخاطب اصلی سیاست‌های کلی انتخابات نیز خود شورای نگهبان است. مطابق بند (4) سیاست‌های کلی قانون‌گذاری که در سال‌1398 توسط مقام معظم رهبری؟مد؟ ابلاغ شده است و به صورت طبیعی مقررات سابق بر آن را نسخ نموده است، هیات عالی نظارت مجمع به تنهایی و بدون همکاری و تأمین نظر شورای نگهبان نمی‌تواند با تشخیص خود موجب توقف روند قانون‌گذاری شود.
اکنون که شورای نگهبان به‌عنوان مخاطب اصلی سیاست‌های کلی انتخابات با نظر مثبت و قاطع خود مصوبه مجلس را برای ساماندهی ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تأیید نموده است و مطابق اطلاع، بیش از دو سوم اعضای محترم شورای نگهبان به لحاظ کارشناسی نظر هیات عالی نظارت مجمع که در خصوص وظایف اختصاصی شورای نگهبان ابراز شده است را مغایر نظرات اعلامی شورای نگهبان می‌شناسند و تأخیر در ابلاغ اصلاحیه قانون انتخابات را مضر به حال کشور می‌دانند، لذا نمایندگان امضاءکننده این نامه ضمن اذعان به شأن والای شورای نگهبان در نظام حقوقی و قانون‌گذاری کشور و ضمن احترام به همه نهادهای قانونی، نظر شورای نگهبان را در تأیید مصوبه مجلس شورای اسلامی فصل‌الخطاب دانسته و ایرادات 
هیات عالی نظارت مجمع را در این خصوص فاقد اعتبار حقوقی برای توقف مصوبه مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کنیم و از جنابعالی تقاضا داریم قانون مصوب مجلس که به تأیید آن شورا رسیده را جهت ابلاغ به مجلس شورای اسلامی ارجاع فرمایند.
 

captcha
شماره‌های پیشین