sobhe-no.ir
1154
چهارشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
خبر

سردار قاآنی: راه ‌شهید حجازی ادامه دارد

«متفکر آزاد» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: مجلس نگاه فنی را در مقابل نگاه سیاسی ذبح نمی‌کند

کارت زرد بهارستان به سنگ‌اندازی در برابر تولید

یکی از مهم‌ترین موانع تولید همراه تعدد و دشواری صدور مجوزهای کسب‌وکار در ایران بوده است؛ حالا مجلس در گامی عملی در راستای مانع‌زدایی از تولید، وزیر امور اقتصادی و دارایی را به صحن پارلمان دعوت و درباره عملکرد دولت در راستای تسهیل صدور مجوزها سوال کرد اما در نهایت وزیر اقتصاد نتوانست نمایندگان را قانع کند و از مجلس کارت زرد گرفت.

خبر

نامه نمایندگان به آیت‌الله جنتی درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

صبح نو

«متفکر آزاد» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: مجلس نگاه فنی را در مقابل نگاه سیاسی ذبح نمی‌کند

کارت زرد بهارستان به سنگ‌اندازی در برابر تولید

یکی از مهم‌ترین موانع تولید همراه تعدد و دشواری صدور مجوزهای کسب‌وکار در ایران بوده است؛ حالا مجلس در گامی عملی در راستای مانع‌زدایی از تولید، وزیر امور اقتصادی و دارایی را به صحن پارلمان دعوت و درباره عملکرد دولت در راستای تسهیل صدور مجوزها سوال کرد اما در نهایت وزیر اقتصاد نتوانست نمایندگان را قانع کند و از مجلس کارت زرد گرفت.

روز گذشته، نخستین دستورکار پارلمان، سوال از وزیر اقتصاد بود. ابتدا علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس خطاب به دژپسند ضمن انتقاد از عدم ابطال واگذاری شرکت ایران ایرتور، علی‌رغم احراز تخلفات قانونی ازسوی سازمان خصوصی‌سازی، گفت: ملت ایران دیگر به شما اعتماد ندارند، از ابتدای مجلس‌دهم که موضوع رسیدگی به خصوصی‌سازی‌ها کلید خورد، موفق شدیم موجبات ابطال بسیاری از خصوصی‌سازی‌ها را که به طریق و شیوه ناصواب اتفاق افتاده بودند، فراهم کنیم، شرکت ایران ایرتور ازجمله این خصوصی‌سازی‌هاست که دارای خطاهای فاحش است.
  وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در پاسخ به سوال علیرضابیگی با بیان اینکه واگذاری شرکت ایران ایرتور مربوط به دوره وزارت من نیست، با ادعای اینکه سال گذشته متمایزترین سال از نظر واگذاری‌ها بود، گفت: واگذاری شرکت ایران ایرتور کاملا براساس قانون انجام شده؛ زیرا بعد از چهار بار برگزاری مزایده و در پنجمین مزایده این واگذاری انجام شد.  از سوی دیگر، این مجموعه در زمان واگذاری بدهی‌های بسیاری داشت که در آن زمان خریدار مکلف به پرداخت تمام تعهدات شد و امروز تمامی این تعهدات به‌درستی انجام شده است.

نمایندگان از توضیحات دژپسند درباره واگذاری شرکت ایران ایرتور قانع شدند
 اما پاسخ دژپسند برای علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس قانع‌کننده نبود و براین اساس، پاسخ وزیر اقتصاد به رأی گذاشته شد اما وکلای مردم در خانه ملت با  139رأی موافق، 60رأی مخالف و 7رأی ممتنع از مجموع 239نماینده حاضر از توضیحات این وزیر کابینه دوازدهم قانع شدند.
 
قالیباف: مجلس از واگذاری‌های درست دفاع خواهد کرد
پس از بررسی سوال نماینده مردم تبریز از دژپسند، رییس مجلس با تاکید بر اینکه مجلس مصمم است اصل44 قانون اساسی تحقق یابد، گفت: مجلس از واگذاری‌های درست به بخش خصوصی دفاع خواهد کرد؛ البته اگر تخلفی صورت گیرد، مجلس حتما با آن برخورد می‌کند.
روح‌الله نجابت به‌عنوان دومین سوال‌کننده از وزیر امور اقتصادی و دارایی پشت تریبون قرار گرفت و یادآور شد:رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های مختلف تاکید کردند که مجوزهایی که ظرف یک هفته برای کسب‌وکار باید صادر شود نباید هفته‌ها به طول بینجامد، همچنین بر رفع موانع تولید و جلوگیری از موازی‌کاری تاکید دارند. اما در عمل در کشور توسط دستگاه‌های اجرایی دچار خودتحریمی هستیم و افرادی که در شرایط تحریمی به‌دنبال کسب‌وکار هستند باید ساعت‌ها درگیر مسائل سیستم ناکارآمد اداری در دستگاه‌های اجرایی باشند.
این نماینده مجلس کوتاهی وزارت اقتصاد را علت اصلی این مسائل دانست و ادامه داد: قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل‌44، 13سال پیش به تصویب رسید و دولت را مکلف به تسهیل شرایط واگذاری کرد.
نجابت ادامه داد: در این قانون دولت مکلف شد شرایط و مراحل صدور مجوز کسب‌وکار، ارائه بخشنامه و آیین‌نامه‌های اجرایی را به نحوی تسهیل کند که افراد با حداقل هزینه و به‌صورت آنی و غیرحضوری در کمترین زمان مجوز دریافت کنند.
  
دژپسند: زمان صدور مجوز کسب از ۱۰۰روز به هفت‌روز کاهش پیدا کرده است
 دژپسند که برای ارائه توضیحات درباره وضعیت صدور مجوز برای کسب‌وکارها پشت تریبون رفت، با بیان اینکه فاصله زمان موردنیاز ثبت شرکت‌ها از 72روز به 72ساعت کاهش یافته، ادامه داد: همچنین زمان صدور مجوز از 100روز در تیرماه 98 به هفت روز در اسفندماه99 کاهش پیدا کرده که این نشان می‌دهد عملکرد وزارتخانه بسیار خوب و مناسب بوده است؛ البته این آمار به‌صورت متوسط از استان‌ها گرفته شده و امکان دارد در برخی استان‌ها بیشتر و در برخی استان‌ها کمتر شده باشد.
 
وزیر اقتصاد چهارمین کارت زرد خود را دریافت کرد
 اما پاسخ وزیر اقتصاد برای نجابت، نماینده مردم شیراز در مجلس قانع‌کننده نبود و براین اساس، پاسخ دژپسند به رأی گذاشته شد و نمایندگان هم با  111رأی موافق، 81رأی مخالف و چهار رأی ممتنع از مجموع 239نماینده حاضر در جلسه از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند. این دومین کارت زرد دژپسند در مجلس یازدهم بود اما وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این هم در دور قبلی مجلس شورای اسلامی دو کارت زرد دیگر دریافت کرده بود. البته مجلس شورای اسلامی برای تحقق شعار سال علاوه بر تقویت بعد نظارتی خود در این زمینه، طرح‌هایی را در دست بررسی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، طرح «تغییر رویکرد در صدور مجوز کسب‌و‌کار» است که به‌زودی نهایی می‌شود. همچنین رییس مجلس با اشاره به برنامه‌های مجلس برای تحقق شعار سال گفته بود: مجلس باید متمرکز به بحث اقتصادی باشد و تاکید رهبر انقلاب در این موضوع، خنثی‌سازی تحریم‌ها و تقویت توان اقتصادی و ایستادگی روی پای خود است، افزود: لذا برای اصلاح این مسیر باید ناکارآمدی ساختاری در بودجه و نظام مالیاتی، ساختار بانکی، بوروکراسی اداری، نظام ناکارآمد و غیرهدفمند یارانه‌ای، نظام آماری ناکارآمد، فقدان استراتژی صنعتی و آمایش سرزمین ناقص و ضعیف  اصلاح شود، چرا‌که این ساختارها موجب ایجاد مشکلاتی نظیر بیکاری و رانت شده است.
 
 مجلس نگاه فنی را در مقابل نگاه سیاسی ذبح نمی‌کند
روح‌الله متفکر آزاد، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» با اشاره به اقدامات عملی مجلس برای تحقق شعار سال گفت: در حوزه تقنینی دو طرح در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در حال بررسی است. یکی از این طرح‌ها در کمیسیون جهش تولید مطرح شده و دیگری در کمیسیون اقتصادی. طرح کمیسیون اقتصادی تکمیل شده و در نوبت صحن است.
وی افزود: این دو طرح اگر به ثمر برسد کمک بزرگی به تسهیل مجوز کسب‌وکار خواهد بود و فرایند تولید را روی غلتک می‌اندازد و موانع بوروکراتیک را از پیش پای تولیدکنندگان برمی‌دارد.
متفکر آزاد با اشاره به طرح  مالیات بر عایدی سرمایه نیز گفت: با اجرایی شدن این طرح سرمایه‌های مردم به جای آنکه در مسیر غیرمولد سرمایه‌گذاری شود به‌سمت تولید هدایت خواهد شد. عضو هیات‌رییسه مجلس، همچنین درباره به کارت زرد مجلس به دژپسند نیز گفت: مجلس امروز نشان داد سیاسی رای نمی‌دهد. سوال اول از وزیر رای نیاورد اما در سوال دوم مجلس قانع نشد و نشان داد که مجلس نگاه فنی را در مقابل نگاه سیاسی ذبح نمی‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین