sobhe-no.ir
1154
چهارشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
هدف از طرح «توافق موقت» همزمان با مذاکرات برجامی چیست؟

شبیه‌سازی با «ژنو3»

جواد بخشی / «توافق موقت»؛ چالشی جدید برای مذاکراتی است که به گفته سفیر فرانسه در تهران قرار است تا قبل از انتخابات1400 به ثمر بنشیند؛ مذاکراتی که حالا در «ایستگاه وین» و بدون حضور آمریکا جریان دارد. «کدخدا» نه‌تنها در سال‌های گذشته کاری برای ایران نکرده است، بلکه حتی خودش پشت درهای مذاکرات برجامی مانده و دیگر جزئی از برجام نیست.

مسعود پزشکیان با بر هم زدن قواعد اجماعی نهاد اجماع ساز اصلاحات، مشغول تبلیغات انتخاباتی است

مردی با کاپشن بهاری علیه اصلاحات

مسعود پزشکیان یکی از نامزدهای بالقوه جریان اصلاحات برای انتخابات1400 است؛ چهره‌ای که از وجنات و نوع سخنانش طی هفته‌های گذشته چنین برمی‌آید که اصلا قاعده‌بردار نیست و از این جهت شاید در نوع خود بدل به یک نگرانی عمده برای اصلاح‌طلبان شود؛ اصلاح‌طلبانی که پس از خروج سیدحسن خمینی از گردونه رقابت، نهاد اجماع‌ساز اصلاحات را مسوول اول تعیین گزینه نهایی کرده‌اند.با بررسی سخنان پزشکیان، وزیر بهداشت دولت اصلاحات و نایب‌رییس مجلس دهم، پی می‌بریم که سخن اصلی او تاکید بر عدالت‌خواهی است.پزشکیان چندی پیش در گفت‌وگو با «تسنیم»، در پاسخ به اینکه شعار دولت شما چیست، تصریح کرد: «انصاف و عدالت». او پیشتر در روز 24فروردین در برنامه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل نیز از «صداقت، عدالت و انصاف» به‌عنوان شعار محوری دولت خود یاد برده بود.

آیا اصلاحات با تاجزاده مرزبندی می‌کند؟

نمایش سوپر رادیکال‌ها

پس از محمد موسوی‌خوئینی‌ها و سپس محمد خاتمی که با نادیده انگاشتن سوءمدیریت روحانی و تیم او در اداره امور کشور و نامه‌نگاری خطاب به غیر شخص رییس‌جمهور، طلبکارانه حاکمیت را مسبب وضع موجود دانستند، اصلاح‌طلبی دیگر ترجیح داد با اتخاذ همین خط‌مشی مقصد نامه خود را نه رییس‌جمهوری موردحمایت اصلاحات، بلکه رییس دستگاه قضا قرار دهد. مصطفی تاجزاده، فعال رادیکال اصلاحات روز گذشته در نامه‌ای مغالطه‌آمیز خطاب به آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رییس دستگاه قضا را مسوول رفع نشدن تحریم‌ها و فشار روی ملت ایران دانست. در این گزارش، به بخشی از آدرس‌های غلط تاجزاده و هم‌مسلکان سیاسی او که این روزها و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری قصد دارند از خود و دولت روحانی سلب مسوولیت کنند، پاسخی مدلل داده‌ایم.

گفت‌وگوی نویسنده کتاب «زیر سقف دنیا» با «صبح‌نو»:

تهران، شهر جاه‌طلبی است

سمانه استاد / بسیاری از ما در شهری به دنیا می‌آییم و در همان شهر می‌میریم. دنیای‌مان خلاصه می‌شود در روزمرگی‌هایی که در همان شهر ساخته‌ایم. آدم‌های‌مان، آشناهایی نزدیک‌اند و زبان‌مان همانی است که اولین کلمات را در یک سالگی با آن بیان کردیم. بسیاری ما ساکنیم، گاه فرصت و شرایط سفر نداشته‌ایم، گاه انگیزه‌اش را و در بسیاری مواقع دلیلش را. اما در همین سکون جاهای زیادی را دیده‌ایم، به سرزمین‌های دور و نزدیک رفته‌ایم و آواهای زبان‌های مختلف را تشخیص می‌دهیم. ما با کتاب‌ها سفر می‌کنیم، با فیلم‌ها، با داستان‌ها و روایت‌ها. «محمد طلوعی» نویسنده‌ای است که بسیار سفر کرده، از رشت به تهران رفته و از تهران به استامبول. به دمشق روزهای جنگ سر زده و در پاریسِ رویایی دنبال کافه‌ای دنج گشته. دنیا را دیده، شهرها و آدم‌ها را هم همینطور. پیش‌تر کتابی نوشته بود به نام «هفت گنبد» از هفت داستان که در هفت کشور اتفاق می‌افتاد. این روزها اما با کتاب جدیدش که این بار داستان هم نیست، به 10شهر سر زده و زیر سقف دنیا زندگی کرده. در این مجال «محمد طلوعی» در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از کتاب «زیر سقف دنیا» و تلاشی می‌گوید که برای درک شهرهای مختلف دارد.

تقابل سوپرلیگ اروپا با یوفا و فیفا چه سرنوشتی خواهد داشت؟

کودتای آمریکایی علیه فوتبال

«امروز 12‌باشگاه معتبر فوتبال اروپا گرد هم آمده‌اند تا اعلام کنند که با تأسیس یک رقابت جدید میان‌هفتگی، سوپر لیگ، تحت مدیریت باشگاه های موسس آن، موافقت کرده‌اند.» این جمله آغاز نزاع بزرگی در فوتبال اروپا و شاید جهان محسوب می‌شود که به نوعی کودتای باشگاه‌های بزرگ و ثروتمند فوتبال اروپا علیه ساختار فعلی مسابقات باشگاهی در این قاره به شمار می‌رود. باشگاه‌های متمول اروپایی از لیگ‌های انگلستان، اسپانیا و ایتالیا تصمیم خود را به این شکل اعلام کرده‌اند و تنها به افزایش درآمد خود از طریق شکل‌گیری مسابقاتی بی‌سابقه در فوتبال اروپا می‌اندیشند.

سرمقاله

پیام نشان کردن ظریف

شماره‌های پیشین