sobhe-no.ir
1153
سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
6
گفت‌وگوهای احیای برجام، وارد مرحله تهیه پیش‌نویس شد

تغییر معادلات مذاکره وین

رایزنی‌های هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و گروه‌۱+۴ در وین در فرمت‌ها و سطوح مختلف ادامه دارد و کارگروه‌های کارشناسی به بحث و گفت‌وگو در خصوص دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای ادامه می‌دهند. میخایل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اینگونه روند مذاکرات را روایت کرده است: «پیرو تصمیم کمیسیون مشترک برجام، گروه‌های کاری بعد از ظهر دیروز(یکشنبه) و امروز(دوشنبه) در وین در مورد لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای کار خود را ادامه دادند. وظایف آن‌ها آسان نیست اما روند ادامه دارد.»

خبر

شیطنت‌ها علیه یک توئیت

اعلام خبر غنی‌سازی 60 درصدی توسطرییس مجلس به خواست علی‌اکبر صالحی بود

صبح نو

خبر

شیطنت‌ها علیه یک توئیت

اعلام خبر غنی‌سازی 60 درصدی توسطرییس مجلس به خواست علی‌اکبر صالحی بود

یک روزنامه نزدیک به دولت در مطلبی درباره غنی‌سازی 60‌درصدی با شتاب‌زدگی دست به وارونه‌سازی واقعیت زد.
روزنامه جمهوری اسلامی در مطلبی مدعی شده که  توییت رییس مجلس درباره آغاز غنی‌سازی 60‌درصد شتاب‌زده بوده و پس از آن رییس سازمان انرژی اتمی آن را تأیید کرده است. این ادعای شتاب‌زده درحالی است که علی‌اکبرصالحی در گفت‌و‌گوی تلویزیونی روز پنج‌شنبه خود با اشاره گزارش‌هایی که به صورت مداوم به رییس مجلس می‌دهد، گفت که بامداد پنج‌شنبه این خبر را شخصا به دکتر قالیباف اعلام کردم تا ایشان محبت کنند و آن را اعلام کنند. وی در این گفت‌و‌گو به حمایت‌های مالی و حقوقی مجلس از سازمان انرژی اتمی اشاره و تلویحا روشن کرد که  دلیل این ارتباط این حمایت‌ها بوده است. 
روزنامه جمهوری اسلامی همچنین گفته که دولت برای اعلام خبر قطعی غنی‌سازی 60‌درصدی برنامه‌ریزی و زمان‌بندی داشته است. اگر روزنامه جمهوری اسلامی نگران تأثیر اعلام آغاز قطعی غنی‌سازی 60‌درصد است بهتر بود نوشتن این مطلب را ساعتی به تأخیر می‌انداخت تا متوجه شود که به گفته آقای عراقچی مذاکرات وین در آستانه توافق قرار گرفته است و اتفاقا انتشار خبر آغاز قطعی غنی‌سازی 60‌درصد به دیپلمات‌های کشورمان کمک کرده است.
به نظر می‌رسد روزنامه جمهوری اسلامی که ارتباط تنگانگی با مقامات ارشد دولت دارد بهتر است به آن‌ها توصیه کند که «زمان‌بندی و برنامه‌ریزی» را به جای استفاده در انتشار خبری که می‌تواند دست دیپلمات‌ها را پر کند، در رسیدگی به وظایف جاری دولت اختصاص دهند که مردم برای چند عدد مرغ مجبور نباشند ساعت‌ها در صف، خطر کرونا را به جان بخرند.
پیش ازاین نیز روزنامه اصلاح‌طلب شرق روز گذشته در گزارشی با عنوان «رقابت هسته‌ای قالیباف با دولت» مدعی شد که رییس مجلس در کار سازمان انرژی اتمی در اعلام غنی‌سازی 60درصد مداخله کرده و اجازه نداده تا دولت طبق روند مذاکرات وین، این خبر را به دلخواه خودش اعلام کند. در واقع صالحی در این گفت‌وگو تاکید کرده که اعلام خبر غنی‌سازی 60درصد به قالیباف ، طبق قانون راهبردی لغو تحریم‌ها بوده است و هیچ اتفاق خلاف عرف و قاعده‌ای رخ نداده است؛ اما روزنامه شرق به عمد این مساله را نادیده گرفته و مدعی شده که رییس مجلس در امور اجرایی دخالت می‌کند و در امر هسته‌ای به رقیب دولت تبدیل شده است.
 البته این اولین‌بار و یقینا آخرین‌بار نیست که اصلاح‌طلبان علیه مجلس و رییس آن اقامه دعوی‌های بی‌پایه و اساس می‌کنند و به تخریب قالیباف همت می‌گمارند. طی یک سال گذشته اصلاح‌طلبان درباره هر طرح و قانون مصوب توسط مجلس از جمله درباره طرح‌های مربوط به بهبود معیشت مردم و طرح لغو تحریم‌ها ان‌قلت‌های زیادی را وارد آورند و تلاش کردند با غیرعقلانی تصویر کردن شرایط حاکم بر مجلس، اصول‌گرایان و انقلابیون را جریانی جدا از دغدغه‌های مردم بدانند.
 

captcha
شماره‌های پیشین