sobhe-no.ir
1153
سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
13
آیین‌نامه جدید نگارخانه‌ها بعد از ۲۰سال تدوین شد

جامه نو بر تن نگارخانه‌ها

نگارخانه‌ها آثار هنری(نه صرفا تابلو) را نمایش و به فروش می‌رسانند. ازجمله آثاری که در نگارخانه‌ها وجود دارد می‌توان به هنرهای تجسمی، صنایع‌دستی، آثار معماری، طرح‌های داخلی و کاسنپچوال آرت اشاره کرد. قانون مربوط به تاسیس و به‌کارگیری نگارخانه‌ها مربوط به دهه50 شمسی بود و پس از سال‌ها اصلاح و به‌روز نشده بود تا اینکه بالاخره این اتفاق رخ داد.

گزارش

زبان قرآن زبان عقل و فترت

صبح نو

گزارش

زبان قرآن زبان عقل و فترت


دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت؟ع؟ تاکید کرد: در زمینه رویکرد بین‌المللی به فرهنگی قرآنی کاستی داریم و تولید محتواهای ما تا حدودی ایرانی است و نگاه بومی دارد. درصورتی‌که این مساله باید بین‌المللی شود و ادبیات آن تفاوت پیدا کند و لازمه این کار شناخت میدانی در عرصه‌های مختلف است. آیت‌الله رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت؟ع؟ در گفت‌وگو با ایکنا، با تاکید بر لزوم بین‌المللی بودن نگاه به قرآن کریم تصریح کرد: لازمه این کار شناخت میدانی در عرصه‌های مختلف است. وی به ذکر نکاتی در این زمینه پرداخت و گفت: اگر بخواهیم قرآن را در عرصه بین‌الملل آموزش دهیم باید در این خصوص نگاه بین‌المللی داشته باشیم. الان نسبت‌به قرآن حرف‌های زیادی زده می‌شود و حتی برخی افراد قرآن را کتاب زندگی نمی‌دانند. یکی از این افراد که اهل ایران است و مدتی را در غرب گذرانده، مقاله‌ای دارد با عنوان «قرآن قانون نیست». او قرآن را مجموعه‌ای از توصیه‌ها، پندها و آموزه‌ها می‌داند که غیر از این مسائل در آن نیست. در برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز عقیده دارند که آیات پند و اندرز قرآن را باید پذیرفت و آیاتی که درباره جنگ و جهاد است، کنار گذاشت. حتی برخی کشورهای اسلامی نیز چنین عقیده‌ای دارند که باید یک‌سری از آیات کنار گذاشته شوند. آیت‌الله رمضانی در جواب این دسته از افراد گفت: جواب ما به این افراد آن است که زبان قرآن، زبان عقل و فطرت است و دیروز، امروز و فردا نمی‌شناسد. قرآن می‌تواند کتاب زندگی برای امروز، دیروز و فردا باشد. این بحث بسیار مهم است که ما به قواعد طلایی که در قرآن اشاره شده اشراف پیدا کنیم. مثل آیه شریفه «قولوا للناس حسنا»(بقره/ ۸۳) یا اینکه این کتاب «ذکری للبشر»(مدثر/۳۱) است، گرچه آن‌کس که بهره می‌برد، مومن است ولی این کتاب برای تمام بشریت است. دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت؟ع؟ اظهار کرد: در حدود ۸۰سوره قرآن، مخاطبان آیات «ناس» یعنی تمام مردم هستند که این امر بسیار اهمیت دارد. لذا اگر بتوانیم از این رویکرد به حوزه‌های قرآنی بپردازیم، بسیار خوب است.
 
توجه به تئوری مقاومت در قرآن 
برای تبلیغ در حوزه بین‌الملل
رمضانی ادامه داد: یکی از مسائلی که بخش بین‌الملل می‌تواند روی آن مانور دهد و از اهمیت زیادی برخوردار است، بحث مقاومت یعنی تئوری مقاومت در قرآن است. حدود ۴۰۰آیه در قرآن درباره جهاد و مقاومت است. ما معتقدیم که مقاومت در ذیل بحث رحمت الهی است. یعنی پیامبر ؟ص؟
خود را به‌عنوان پیامبر رحمت معرفی می‌کنند و در همین راستا پیامبر به حوزه مقاومت در مقابل خودکامگی اشاره می‌کند. این بحث را امروز می‌توان در دنیا مطرح کرد. وقتی کسی به کشور ما حمله کند، ما دفاع می‌کنیم و این دفاع، امری معقول است یعنی عقل حکم می‌کند که دفاع کنیم. گرچه امروز برخی افراد بحث اسلام رحمانی را مطرح می‌کنند اما از مقاومت در ذیل اسلام رحمانی غافل‌اند. این دو یک حقیقت است که مقاومت در ذیل رحمت بوده یعنی برای جلوگیری از خودکامگی است. وی افزود: اگر از این منظر بتوان قرآن را در دنیا معرفی کرد می‌توان نتایج خوبی به دست آورد چون در حوزه تدبر باید به محتواهای تدبر هم پرداخته شود و قرآن هم بر آن تاکید می‌کند «أَفَلَا یتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ: چرا در معانی قرآن تدّبر نمی‌کنند»(۸۲ / نساء). پس کتاب خدا کتاب منطق، عقل و فطرت است و کلا دین هم به همین معنا بوده و فطری است. دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت؟ع؟ با بیان اینکه بحث‌هایی چون «قرآن و روانشناسی» یا «قرآن و سلامت» موضوعات خوبی است که می‌توان به آن پرداخت، گفت: اگر انسان به محتوای قرآن عمل می‌کند به لحاظ جسمانی هم به‌نوعی از سلامت می‌رسد. در این راستا، باید هم‌افزایی با بخش‌های دیگر انجام شود و در ابتدا لازم است شناخت وجود داشته باشد و بعد تفاهم، تعامل، هم‌افزایی، تحول و ارتقا باشد.

captcha
شماره‌های پیشین