sobhe-no.ir
1153
سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
13
آیین‌نامه جدید نگارخانه‌ها بعد از ۲۰سال تدوین شد

جامه نو بر تن نگارخانه‌ها

نگارخانه‌ها آثار هنری(نه صرفا تابلو) را نمایش و به فروش می‌رسانند. ازجمله آثاری که در نگارخانه‌ها وجود دارد می‌توان به هنرهای تجسمی، صنایع‌دستی، آثار معماری، طرح‌های داخلی و کاسنپچوال آرت اشاره کرد. قانون مربوط به تاسیس و به‌کارگیری نگارخانه‌ها مربوط به دهه50 شمسی بود و پس از سال‌ها اصلاح و به‌روز نشده بود تا اینکه بالاخره این اتفاق رخ داد.

گزارش

زبان قرآن زبان عقل و فترت

صبح نو

آیین‌نامه جدید نگارخانه‌ها بعد از ۲۰سال تدوین شد

جامه نو بر تن نگارخانه‌ها

نگارخانه‌ها آثار هنری(نه صرفا تابلو) را نمایش و به فروش می‌رسانند. ازجمله آثاری که در نگارخانه‌ها وجود دارد می‌توان به هنرهای تجسمی، صنایع‌دستی، آثار معماری، طرح‌های داخلی و کاسنپچوال آرت اشاره کرد. قانون مربوط به تاسیس و به‌کارگیری نگارخانه‌ها مربوط به دهه50 شمسی بود و پس از سال‌ها اصلاح و به‌روز نشده بود تا اینکه بالاخره این اتفاق رخ داد.

چندسال پیش یکی از گالری‌داران گفته بود: «هرچه جلوتر می‌رویم و امروز که نزدیک به ۲۰۰گالری در تهران وجود دارد، نه‌تنها مشکلات ما حل نشده است که متاسفانه شاهد عقبگرد هستیم. 20سال پیش که گالری «آریا» پلمب شد، مشکل در عرض یک نصف روز حل شد و شهرداری هم از عملکرد مامورش عذرخواهی کرد و براساس کتاب «ملاک عمل» گفتند هیچ مشکلی برای فعالیت ندارید. حالا می‌بینیم در سال۹۲ تمام آن موارد را از کتاب 
«ملاک عمل» حذف کرده‌اند، درحالی‌که باید آن را توسعه می‌دادند. اینکه آموزشگاه‌ها هنوز در کتاب «ملاک عمل» حضور دارند هم حاصل کار جامعه هنری نیست، بلکه حاصل کار سازمان فنی‌وحرفه‌ای است. بعید نیست در نسخه بعدی کتاب 
«ملاک عمل»، آموزشگاه‌های دیگر را نگه دارند و آموزشگاه‌های هنری را هم حذف کنند. همانطور که آقای باباوند اشاره کرد این ماجرا به دهه۴۰ برمی‌گردد و الان در پایان دهه۹۰ هستیم و انتظار می‌رفت این ماجرا تاکنون به نتیجه‌ای رسیده باشد.»
 
پس از 20سال...
تدوین آیین‌نامه جدید مجوز تاسیس و فعالیت نگارخانه‌ها بعد از ۲۰سال در اداره کل هنرهای تجسمی انجام شد. گفته می‌شود فرایند تدوین و ساماندهی این آیین‌نامه، یک‌سال‌ونیم به طول انجامیده است. به نقل از اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی، در این زمینه توضیح داده است: این پروسه با یک پژوهش بین‌المللی که به استادان دانشگاه هنر سپرده شد شکل گرفت و وضعیت مدیریت نگارخانه‌ها در دیگر کشورهای دنیا بررسی و بر مبنای آن و همچنین شرایط نگارخانه‌ها در کشور، آیین‌نامه قبلی و اسناد بالادستی و شرایط و اقتضائات هنرهای تجسمی در کشور، آیین‌نامه جدید تدوین شد.
او درباره ضرورت این تغییر یادآور شد: آیین صدور مجوز تاسیس و فعالیت نگارخانه‌ها مصوب ۲۳/ ۱۱/ ۱۳۷۹ بود و بعد از ۲۰سال ضرورت بازنگری بر مفاد آن الزامی به نظر می‌رسید؛ ازاین‌رو براساس مقتضیات و شرایط زمان و بررسی‌های همه‌جانبه برای توسعه هنرهای تجسمی در کشور و گستره بین‌المللی، در کمیته ساماندهی مجوزهای وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی، بازنگری و تدوین شده است.
مظفری با بیان اینکه ویژگی اصلی آیین‌نامه جدید این است که درباره موضوعاتی که پیش از این در آیین‌نامه مسکوت مانده یا تصمیم‌گیری نشده بود، بازنگری شد و در این بازنگری جامعیت نگارخانه‌ها و گسترش هنرهای تجسمی موردتوجه قرار گرفت، خاطرنشان کرد: چند تفاوت مهم در این آیین‌نامه با آیین‌نامه قبلی وجود دارد. در بازنگری، تعاریف مربوط به هنرهای تجسمی و نگارخانه‌ها با استانداردهای جهانی تطبیق یافت که امر مهمی است؛ زیرا در افکارعمومی واژه نگارخانه با معانی دیگری مترادف شده بود. در این آیین‌نامه، تعریف نگارخانه منحصرا در حوزه هنرهای تجسمی ارائه شده است.
وی درباره تخصصی شدن شغل نگارخانه‌داری گفت: تخصصی شدن شغل نگارخانه‌داری از خصوصیات این تعریف جدید است. پیش از این هر کسی بدون بررسی کارشناسی می‌توانست وارد این حرفه شود و ارتباط فرد با هنرهای تجسمی سنجیده نمی‌شد؛ اما در آیین‌نامه جدید شغل نگارخانه‌داری و ورود به حوزه تخصصی هنرهای تجسمی تعریف شده و صلاحیت افراد ارزیابی می‌شود. سازمان‌ها هم به‌عنوان شخصیت حقوقی با معرفی مدیرمسوول که شرایط لازم را داشته باشد، می‌توانند نگارخانه تخصصی هنرهای تجسمی تاسیس کنند. با این کار مسیر ورود متخصصان و تحصیل‌کردگان رشته‌های هنرهای تجسمی به بازار و اقتصاد هنر نیز فراهم می‌شود.
مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی اعلام کرد: ازاین‌پس تمام تقاضاهای تاسیس گالری، ارسال گزارش‌های ادواری و پیگیری امور مربوطه، به‌صورت برخط و غیرحضوری انجام می‌شود. سامانه‌ای اینترنتی برنامه‌نویسی شده که کار صدور مجوز و همه امور مربوط به نگارخانه‌ها را به‌صورت غیرحضوری میسر کرده است و نگارخانه‌داران برای استفاده از این ظرفیت از طریق پنجره واحد به نشانی http://sso.farhang.gov.ir    استفاده کنند.
او افزود: پیش‌تر در آیین‌نامه قبلی امکانی برای نگارخانه آنلاین و مجازی تعریف نشده بود که با توجه به شرایط کرونا در این آیین‌نامه این مورد هم لحاظ شده است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های آیین‌نامه جدید این است که مرجع صدور مجوز و بررسی عملکرد نگارخانه‌ها از نگاه مدیریتی صرف خارج شده و مراحل صدور مجوز و نظارت بر کار نگارخانه‌ها و دیگر امور به شورای هفت‌نفره واگذار شده است که در ماده۴ آیین‌نامه جدید با جزئیات بیان شده و ترکیب اعضا که برای دو سال ازسوی مدیرکل هنرهای تجسمی انتخاب می‌شوند عبارت‌اند از: یکی از معاونان اداره کل هنرهای تجسمی، یک نفر از کارشناسان اداره کل هنرهای تجسمی، سه نفر از کارشناسان و متخصصان هنرهای تجسمی با تایید اداره کل هنرهای تجسمی، یک نفر از اعضای انجمن صنفی نگارخانه‌داران و یک نفر از اعضای هیات‌مدیره انجمن‌های هنرهای تجسمی.
 
بزرگ‌ترین دستاورد آیین‌نامه جدید
مظفری درباره شورای مرکزی بیان کرد: شورای مرکزی در اداره کل هنرهای تجسمی تشکیل می‌شود و در این آیین‌نامه تفویض اختیار به استان‌ها نیز مشخص شده که شورای استانی نیز با همین ترکیب اعضا کار صدور مجوز را انجام می‌دهند. تغییر مهم در این آیین‌نامه جدید این است که قبلا همه کارها را مدیرکل تجسمی یا مدیرکل استان انجام می‌داد که درحال‌حاضر با تشکیل این شورا حضور هنرمندان در کار نگارخانه‌ها پررنگ خواهد بود و این بزرگ‌ترین دستاورد این آیین‌نامه است.
وی درباره مسوولیت برپایی نمایشگاه‌ها گفت: در آیین‌نامه جدید هم به تبعیت از آیین‌نامه قبلی مسوولیت برپایی هر نمایشگاه با مدیرمسوول است و شامل تمام جوانب برپایی نمایشگاه و فروش اثر و قوانین مرتبط با کپی‌رایت و حقوق معنوی هنرمندان است و مسوولیت اصالت اثر هم با مدیر نگارخانه است. اگر اثری فاقد اصالت یا خلاف مقررات و باورهای جامعه و موجب وهن باشد به‌عهده مدیر نگارخانه است که نمایش داده نشود. درعین‌حال حق فروش آثار عتیقه را ندارند. مباحث مربوط به کپی‌رایت و حقوق معنوی هنرمند و حتی مساله مرمت آثار هم در آیین‌نامه جدید ذکر شده است.
مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی گفت: آیین‌نامه قبلی اشاره داشت که مدیر هر نگارخانه موظف است یک هفته قبل از برپایی نمایشگاه برنامه‌های خود را به اداره کل هنرهای تجسمی اعلام کند. این مساله در آیین‌نامه جدید هم وجود دارد. نکته حائزاهمیت این است که شاید مدیران نگارخانه‌ها چندان به این مساله توجهی نکنند. خاطرنشان می‌کنم که گاهی مراجع قضایی درباره عملکرد یک نگارخانه در بازه زمانی مشخص سوال کرده‌اند. وقتی گزارشی از سوی مدیر نگارخانه به اداره کل و شورای مرکزی رسیده باشد، شورا می‌تواند پاسخگو باشد. این کار برای آگاهی و اطلاع است؛ چراکه در حوزه نگارخانه‌ها و نمایشگاه‌ها هم مانند نظارت بر آثار موسیقی، کتاب، سینما و قانون مطبوعات، نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد پسینی است و بعد از اجرای برنامه و برگزاری نظارت انجام می‌شود. بااین‌حال اطلاع داشتن شورای مرکزی از جزئیات برنامه‌های نگارخانه‌ها رافع مشکلات آتی است.
وی ادامه داد: نکته دیگری که در آیین‌نامه جدید نسبت‌به آیین‌نامه قبلی تغییر کرده شناور شدن حق‌العمل نگارخانه‌ها در فروش آثار است. حق‌العمل نگارخانه قبلا ۳۰درصد بود و الان بین ۲۰ تا ۴۰درصد شناور است که در صحبت با انجمن نگارخانه‌داران و مشورت با هنرمندان براساس سوابق هنرمند و اثر و نوع نگارخانه و ... این شناور بودن لحاظ شد.
مظفری در پایان گفت: در آیین‌نامه جدید به مواردی از جمله فوت موسس یا در مواردی که شخص فاقد شرایط مصرح در دستورالعمل باشد و حق مدیریت نگارخانه و تخلفات احتمالی از سوی نگارخانه‌دار هم تاکید شده است. برای مثال، دیگر مثل گذشته مرجع انحلال فعالیت یک نگارخانه یک نفر با عنوان مدیرکل نیست و مراجع تصمیم برای انحلال فعالیت نگارخانه و شرایط آن براساس نوع تخلف متغیر و متنوع است. 
 

captcha
شماره‌های پیشین