sobhe-no.ir
1152
دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
6
حمله وحشیانه نیروهای آل‌خلیفه به زندان «جو» بحرین

زندان جهنمی در منامه

با وخامت جسمانی شیخ «خلیفه بن زاید» جنگ قدرت در خاندان امارات بالا گرفت

جنگ برادران بر سر جانشینی شیخ زاید

روح‌الله فرقانی / «محمد بن‌زاید»، ولیعهد ابوظبی تلاش دارد با کنارزدن برادر خود «طحنون» زمینه جانشینی پسرش«خالد» را فراهم کند. محمد بن‌زاید سال‌هاست که برای آماده‌سازی فرزندش برای ولایتعهدی خود تلاش می‌کند. به این ترتیب، در داخل محافل سیاست‌گذاری امارات هم‌اکنون صحبت از تلاش محمد بن‌زاید برای انتصاب فرزندش «خالد» به‌عنوان مشاور امنیت ملی به‌جای «طحنون» است، درحالی‌که طحنون با این حرکت به‌شدت مخالفت کرده و آن را به مثابه کودتا دانسته است.

صبح نو

با وخامت جسمانی شیخ «خلیفه بن زاید» جنگ قدرت در خاندان امارات بالا گرفت

جنگ برادران بر سر جانشینی شیخ زاید

روح‌الله فرقانی / «محمد بن‌زاید»، ولیعهد ابوظبی تلاش دارد با کنارزدن برادر خود «طحنون» زمینه جانشینی پسرش«خالد» را فراهم کند. محمد بن‌زاید سال‌هاست که برای آماده‌سازی فرزندش برای ولایتعهدی خود تلاش می‌کند. به این ترتیب، در داخل محافل سیاست‌گذاری امارات هم‌اکنون صحبت از تلاش محمد بن‌زاید برای انتصاب فرزندش «خالد» به‌عنوان مشاور امنیت ملی به‌جای «طحنون» است، درحالی‌که طحنون با این حرکت به‌شدت مخالفت کرده و آن را به مثابه کودتا دانسته است.

با رو به وخامت گذاشتن وضعیت جسمانی و سلامتی شیخ «خلیفه بن‌زاید»، حاکم امارات، هر لحظه انتظار می‌رود محمد بن‌زاید به‌عنوان رییس امارات اعلام شود. اینجاست که نزاع بر سر جانشینی محمد بن‌زاید در خواهدگرفت و اینکه چه‌کسی مناسب تصدی این منصب خواهد بود؛ «طحنون» برادر محمد بن‌زاید یا «خالد» پسر ارشدش. براساس گزارش رسانه‌های جهان عرب، محمد بن‌زاید، ولیعهد امارات با افزایش اختیارات فرزندش خالد و تقویت وی، برادرانش را بیش‌ازپیش به حاشیه می‌راند. مرکز مطالعات موسوم به  «دول الخليج العربيه فی واشنگتن» (کشورهای عرب خلیج‌فارس در واشنگتن) مقاله‌ای را به قلم «کریستن اسمیت دیوان» منتشر کرده است. در این مقاله تصریح شده است که محمد بن‌زاید سعی دارد با واگذاری پست‌های مهم و حساس به فرزندش خالد در حکومت ابوظبی، او را برای جانشینی خود آماده کند. دراین مقاله آمده است که فرایند بازسازی نهادهای دولتی ابوظبی طی ماه‌های گذشته حکایت از ارتقای بی‌وقفه خالد بن‌محمد بن‌زاید در سمت‌های حکومتی دارد.
وی در اکتبر2019 به عضویت شورای اجرایی ابوظبی درآمد؛ این شورا قدرتمندترین نهاد حکومتی در قدرتمندترین امیرنشین کشور امارات است. سپس در دسامبر2020 به عضویت شورای اداری وابسته به مجلس اعلای امور مالی و اقتصادی درآمد؛ این شورا، یک نهاد تازه‌تاسیس است که بر اقتصاد ابوظبی از جمله بخش حیاتی و مهم نفت و گاز نظارت دارد.
در مارس به‌عنوان عضو هیات‌مدیره شرکت تازه‌تاسیس نفت‌وگاز ملی ابوظبی منصوب شد؛ این شرکت در انحصار دولت بوده و منبع اصلی ثروت امارات به شمار می‌آید. علاوه‌بر این‌ها، او رییس دفاتر اجرایی بخش‌های سیاست و نفت هم هست و همین موقعیت، تجربه لازم برای زمامداری و نفوذ گسترده در همه ابعاد سیاسی و اقتصادی دولت امارات را در اختیار او قرار می‌دهد.
 درباره این دو شخصیت حرف بسیار است، طحنون نفر دوم در امارات، رییس دستگاه اطلاعاتی این کشور، رییس کمیته امور راهبردی ابوظبی، رییس شرکت و موسسات تجاری مانند شرکت «القابضه» مهم‌ترین شرکت تجاری کشور و غیره است. اما خالد بن‌محمد بن‌زاید، وی علاوه‌بر اینکه ریاست دستگاه امنیت حکومت و معاونت شورای امنیت ملی، معاونت رییس دفتر اجرایی ابوظبی را نیز به‌عهده دارد و محمد بن‌زاید از سال‌ها قبل تلاش می‌کند زمینه جانشینی وی را فراهم کند.
هم‌اکنون، در محافل تصمیم‌گیری امارات صحبت از تلاش محمد بن‌زاید درراستای انتصاب پسرش به‌عنوان مشاور امنیت ملی امارات به‌جای طحنون است که از دید برادرش کودتا علیه وی محسوب می‌شود، این درحالی است که اطلاعاتی وجود دارد که از تلاش‌های مداوم محمد بن‌زاید و نزدیکانش جهت تضعیف موقعیت طحنون حکایت دارد که خطری جدی برای وی به‌شمار می‌آید.
به‌نوشته وبگاه اماراتی «امارات لیکس»، خالد بن‌محمد بن‌زاید ماه اکتبر سال2019 به‌عنوان یکی از اعضای «شورای اجرایی ابوظبی» به این شورا ملحق شد که قدرتمندترین نهاد حکومتی ابوظبی در کشور امارات محسوب می‌شود. در ماه سپتامبر سال2020، خالد به هیات‌مدیره «شورای‌عالی امور مالی و اقتصادی» پیوست، هیات جدیدالتاسیسی که وظیفه آن نظارت بر اقتصاد امیرنشین ابوظبی از جمله بخش حیاتی نفت و گاز است. در ماه گذشته، وی به شورای تازه‌تاسیس «شرکت ملی نفت ابوظبی» در این امیرنشین ملحق شد که شرکتی حکومتی و منبع اصلی ثروت این امارت محسوب می‌شود.
علاوه‌براین، خالد ریاست دفاتر اجرایی، دو بخش سیاست و نفت امیرنشین ابوظبی را نیز به‌عهده دارد که به وی اجازه به‌دست‌آوردن تجربه رهبری و تاثیر گسترده بر جوانب سیاسی و اقتصادی اداره حکومت را می‌دهد. مرکز «مطالعات خلیج [فارس] در واشنگتن» تاکید می‌کند: «افزایش نفوذ و قدرت خالد بن‌محمد بن‌زاید به‌زیان برادران ولیعهد ابوظبی و رویکرد قبلی کشور امارات مبنی‌بر تقسیم قدرت و تصمیم‌گیری توافقی صورت می‌گیرد.
علاوه‌بر نزاع برای دستیابی به قدرت، رقابت شدیدی بین طحنون بن‌زاید و خالد بن‌محمد بن‌زاید بر سر کسب امتیازات اقتصادی جریان دارد، در این خصوص، وبگاه «اینتلیجنس اون‌لاین» نوشت: «رقابت و نزاع در خاندان حاکم ابوظبی به بزرگ‌ترین شرکت‌های تسلیحات دفاعی امارات (ایدج) ضربه زده و باعث تجدیدنظر در ساختار و تغییر ریاست آن شده است. به نوشته این وبگاه، جنگ قدرت داخل خاندان بن‌زاید باعث توقف شماری از مهم‌ترین طرح‌های ایدج و تغییر در کادرهای آن شده است؛ به‌نحوی که خالد بن‌زاید و طحنون برای نظارت بر اجرای مهم‌ترین و سری‌ترین طرح‌های امارات در زمینه اینترنت، اطلاعات و ارتباطات با یکدیگر رقابت می‌کنند.
 محمد بن‌زاید سال‌هاست که برای آماده‌سازی فرزندش برای ولایتعهدی خود تلاش می‌کند. به این ترتیب، در داخل محافل سیاست‌گذاری امارات هم‌اکنون صحبت از تلاش محمد بن‌زاید برای انتصاب فرزندش به‌عنوان مشاور امنیت ملی به‌جای طحنون است، درحالی‌که طحنون با این حرکت به‌شدت مخالفت کرده و آن را به‌مثابه کودتا دانسته است.
به موجب قانون اساسی امارات‌متحده‌عربی، ریاست در این کشور سمتی است برای یک دوره پنج‌ساله تعریف شده و اکنون شیخ خلیفه بن‌زاید آل‌نهیان، چهارمین دوره‌ای است که از سوی از شورای عالی اتحاد امارات به‌عنوان رییس این شیخ‌نشین حاشیه خلیج‌فارس انتخاب شده است. خلیفه بن‌زاید متولد1948، رییس امارات و حاکم ابوظبی، فرزند زاید بن‌سلطان آل‌نهیان بنیانگذار امارات است که در سال2004 و پس از درگذشت پدرش رییس امارات و حاکم ابوظبی شد. شیخ خلیفه در سال های اخیر در مناسبت‌های ملی، سیاسی و خبری این کشور کمتر حضور داشته و طی این مدت رسانه‌های امارات هم فقط تصاویر قدیمی از وی را منتشر کرده‌اند و باید دید در روزها و هفته‌های آتی چه رخداد سیاسی در این کشور روی خواهد داد و پس از عهده‌دار شدن ریاست توسط «محمد بن‌زاید»، ولیعهد ابوظبی که اکنون در حال مستحکم کردن پایه‌های قدرت برای خود و فرزندانش است، چه کسی را در دایره قدرت برای دوره‌های آتی حفظ خواهد کرد، «خالد» یا «طحنون».

captcha
شماره‌های پیشین