sobhe-no.ir
1152
دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
5
ارتش برای دومین سال «رژه خدمت» برگزار کرد

«رژه» برای مردم

29‌فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی است؛ روزی که به‌واسطه پیام امام خمینی ؟ره؟ در سال‌58 هویت و معنایی جدید یافت و از آن سال رژه ارتش در این روز نشان‌دهنده اقتدار و توانمندی این نهاد است. آخرین رژه گسترده ارتش در 29‌فروردین در سال‌98 برگزار شد و در دو سال بعد از آن به‌دلیل اپیدمی کرونا این رژه شکل دیگری به خود گرفت. امسال نیز مراسم بزرگداشت روز ارتش، صبح دیروز در فرماندهی پشتیبانی منطقه‌۳ نیروی زمینی ارتش (پادگان شهید یداللهی) برگزار شد. این مراسم که رژه خدمت ارتش نامیده شد با شعار «مدافعان وطن، یاوران سلامت» برگزار شد. در آغاز این مراسم، پیام رهبر معظّم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی،‌ فرمانده کل ارتش قرائت شد. ایشان در این پیام تاکید کردند: سلام من را به همه کارکنان عزیز ارتش و خانواده‌های محترم‌شان برسانید.

کمال سجادی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

احتمال یکی شدن شورای وحدت و ائتلاف وجود دارد

صبح نو

کمال سجادی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

احتمال یکی شدن شورای وحدت و ائتلاف وجود دارد

پس از تشکیل شورای وحدت اصولگرایان در تهران و سایر شهرهای کشور، برخی محافل این مجموعه را سازمانی در برابر شورای ائتلاف دانستند و تاکید کردند که وحدتی‌ها قصد حرکت سوا از شورای ائتلاف را دارند. اظهارات 
چندی پیش سخنگوی شورای وحدت نشان از این دارد که این دو شورا در حرکتی نسبتا هماهنگ با یکدیگر به‌سر می‌برند. براساس اظهارات رسمی منتشرشده، شورای وحدت نامزدهای موردنظر خود را نیز مشخص کرده و در این میان، روی یک گزینه بیشتر از سایرین نظر مثبت دارد.
منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت روز 28فروردین در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» با اشاره به راهبردهای پیش روی این شورا، تاکید کرد: تقریبا 10همایش دیگر تعریف شده که با رعایت کامل پروتکل‌ها برگزار خواهیم کرد و در سطح کشور، در مرکز هر استانی یک شورای وحدت داریم که شامل ۱۴نفر است. در آنجا هم تلاش کردیم شورای وحدتی که تاسیس می‌کنیم سه ضلع احزاب، اقشار و نماینده روحانیت در آن حضور داشته باشند. متکی درباره همکاری میان شورای وحدت و شورای ائتلاف گفت: درحال‌حاضر شورای وحدت، اقدامات خود را انجام می‌دهد. شورای وحدت به شورای ائتلاف اعلام کرده که هرگاه اعلام آمادگی کنند همکاری می‌کنیم. متکی درعین‌حال رییسی را گزینه اول شورای وحدت برای اجماع دانست و از گفت‌وگو با سایر گزینه‌ها در صورت نیامدن رییسی به صحنه خبر داد. او دراین‌باره تاکید کرد: ما قبلا یکبار دراین‌باره بحث و مروری درباره فضای موجود انجام دادیم و در آنجا به‌اتفاق، گزینه نخست خود را آقای رییسی اعلام کردیم؛ بنابراین حجت‌الاسلام‌والمسلمین رییسی گزینه نخست شورای وحدت است؛ البته به شرطی که بیایند. تصمیم جلسه اخیر این شد که ما گفت‌وگو با سایر نامزدها را نیز آغاز کنیم. در واقع هدف از این گفت‌وگو این است که در شرایط ویژه، اگر آقای رییسی نیایند ما بتوانیم به نامزد اصلح برسیم.
متکی پیشتر در روز 16فروردین در گفت‌وگو با «تسنیم» درباره اهداف رایزنی‌های شورای وحدت با نامزدهای انتخاباتی، گفته بود: شورای وحدت گفت‌وگوها را با نامزدهای مطرح در جریان ارزشی و انقلابی با این هدف که از پیش از برنامه‌ها و افراد محوری در ترکیب دولت موردنظر آن‌ها و مباحثی از این دست بیشتر آگاه شویم، آغاز کرده است. سخنگوی شورای وحدت همچنین چندی پیش در برنامه تلویزیونی جهان‌آرا، علاوه‌بر رییسی از محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، حسین دهقان، علی نیکزاد، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن رضایی، عزت‌الله ضرغامی و سعید محمد نام برد.
با این حال، سید عزت الله ضرغامی یکی از 10 نفر نام برده شده توسط متکی، روز گذشته در گفت‌وگو با الف ضمن رد دعوت شورای وحدت برای ارائه برنامه های انتخاباتی خود، تصریح کرد: ضمن احترام به همه نامزدها، رقبا، تشکل های سیاسی و تشکر از تلاش آنان برای مشارکت هرچه پرشورتر مردم در انتخابات، بنای ورود به سازوکارهای مرسوم را ندارم.
 
رییسی و قالیباف در ظن اول اصولگرایان
 نشانه‌ها حاکی از آن است که رییسی و پس از او قالیباف، از بیشترین ظرفیت و پتانسیل برای اجماع‌آفرینی برخوردار هستند. در همین باره، لاله افتخاری، عضو شورای عالی شورای وحدت اصولگرایان، چندی پیش در گفت‌وگو با «باشگاه خبرنگاران جوان» درباره احتمال ورود آیت‌الله رییسی به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ گفت: «حضور او بستگی به اقبال خودش دارد اما حقیقت این است که مردم و صاحب‌نظران اقبال خوبی نسبت‌به او دارند و عملکرد او را متناسب با ریاست‌جمهوری می‌دانند». افتخاری در همین‌باره افزود: «احتمال این وجود دارد که وقتی آیت‌الله رییسی با اقبال عمومی روبه‌رو باشد و ببیند که حضورش در قوه مجریه موردنیاز است، بپذیرد که وارد عرصه انتخابات شود». در میان نامزدهای مدنظر شورای وحدت نیز گرایش به اجماع حول رییسی دیده می‌شود. مثلا سعید محمد روز گذشته یکشنبه در سومین جلسه از سلسله جلسات میز انتخاباتی جمهور اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، گفت: ابتدا خدمت آقای رییسی رفتم تا برنامه را با ایشان تنظیم کنم. ایشان گفتند که به انتخابات ورود نمی‌کنند. حتی قبل از آنکه از قرارگاه خارج شوم دوباره از ایشان پرسیدم و گفتند که قصد ورود به انتخابات را ندارند. اگر ورود کنند به آقای رییسی کمک می‌کنیم چون ایشان می‌توانند اجماع خوبی ایجاد کنند و اولویت عدم انشقاق است. برای بررسی بیشتر وضعیت شورای وحدت سراغ سیدکمال‌الدین سجادی رفتیم. او معتقد است که احتمال یکی شدن دو شورای وحدت و ائتلاف در هفته‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری وجود دارد.
 
احتمال یکی شدن شورای ائتلاف و شورای وحدت وجود دارد
 سیدکمال‌الدین سجادی، عضو هیات اجرایی شورای وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به آخرین تحولات در این شورا تصریح کرد: آقای متکی اخیرا نامزدهای موردنظر شورای وحدت را اعلام و سعی هم کردند که کسی از قلم نیفتد. بااین‌حال هنوز گفت‌وگوها با این 9نفر نامزد درباره برنامه و تیم‌شان آغاز نشده است. سجادی تصریح کرد: کمیته‌هایی در شورای وحدت تعیین شده‌اند و قرار است به‌زودی این کمیته‌ها با نامزدها وارد گفت‌وگوی مستقیم شوند و البته در این مرحله فردی رد یا تایید نخواهد شد. عضو هیات اجرایی شورای وحدت درباره بحث و گفت‌وگوهای این شورا با شورای ائتلاف، اضافه کرد: باب گفت‌وگو با شورای ائتلاف مفتوح است اما هنوز به آن نتیجه‌ای که طی آن این دو شورا یکی شوند، نرسیده‌ایم. سجادی دراین‌باره گفت: گفت‌وگوها همیشه با شورای ائتلاف جریان دارد. یکی شدن این دو شورا بستگی به نوع کاندیداها دارد؛ مثلا چنانچه آقای رییسی که دو شورا نسبت‌به ایشان نظر مثبت دارند، نامزد شود، احتمال یکی شدن دو شورا هست.
سجادی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه تشتت و تفرقه هیچگاه برای اصولگرایان خوب نیست، گفت: مثلا در سال92 اصولگرایان با چندین کاندیدا حضور پیدا کردند و همین باعث شد تا آرا پخش شود و هر نامزد دو یا سه‌میلیون رای بیاورد اما در سال96 وقتی همه اصولگرایان روی یک نفر به اجماع رسیدند، 16میلیون رای یکجا تجمیع شد که در نوع خود فصل جدید بود. وی افزود: بنابراین اصولگرایان باید تلاش کنند تا یکی شوند و به انسجام و وحدت برسند.

captcha
شماره‌های پیشین