sobhe-no.ir
1152
دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
2
بیانیه بیش ‌از دو هزار استاد دانشگاه:

نباید در مذاکرات نگاه سیاسی بر منافع ملی برتری یابد

گزارش‌ها و گفت‌وگوهای «صبح‌نو» درباره رفتار سیاسی اصول‌گرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری

اصلاح‌طلبان نمی‌توانند با قالیباف، دوقطبی کاذب بسازند

گزینه‌های اصولگرایان برای نامزدی در انتخابات1400 هر روز بیشتر مشخص و روشن می‌شوند. کاندیداهای بالقوه جریان اصولگرایی این روزها مشغول تولیدمحتوا در فضای مجازی هستند و الغای نشست‌های زنده انتخاباتی به‌دلیل شیوع کرونا باعث شده تا این محتواها سنگ محک ایشان نزد رای‌دهندگان باشد. اصولگرایان مدت‌هاست که منتظر تصمیم ابراهیم رییسی برای حضور در انتخابات هستند و مکررا تصریح کرده‌اند که در صورت نامزدی رییسی، بقیه نامزدها به نفع او کنار خواهند رفت. با‌‌این‌حال، مشخص نبودن شرایط آیت‌الله رییسی باعث شده تا یکی از چهره‌ها شرایطی به‌مراتب بهتر در مقایسه با دیگران پیدا کند؛ محمدباقر قالیباف. فردی که واجد شرایط لازم برای کاندیداتوری است.

شورای مرکزی کارگزاران حمایت از ظریف در انتخابات را تصویب کرد

ظرفیت «برجامی» ظریف

صبح نو

بیانیه بیش ‌از دو هزار استاد دانشگاه:

نباید در مذاکرات نگاه سیاسی بر منافع ملی برتری یابد

بیش از دو هزار استاد و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور با انتشار بیانیه‌ای از مسوولان دیپلماسی و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خواستند که ضمن اغتنام فرصت پدیدآمده برای رفع عزت‌مندانه تحریم‌ها و هموارسازی مسیر انتفاع از برجام، نگاه سیاسی کوتاه‌مدت خود را بر منافع ملی و بلندمدت تفوق ندهند.
بخشی از متن این بیانیه به شرح زیر است:
بلاشک سابقه ذهنی و تاریخی ملت بزرگ ایران اقدام نابخردانه و غیرانسانی دولت آمریکا و خروج غیرقانونی از توافقنامه برجام و اعمال سخت‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها در تـاریخ اقتـصادجهـانی در جهت فشار حداکثری علیه ملت ایران را فراموش نخواهد کرد.
اعمال این تحریم‌ها و حمایت برخی از کشورهای اروپایی در کنار ایجاد موانع عدیده در واردات و صادرات، نقل و انتقالات بانکی و حتی تأمین نیازهای پزشکی و دارویی باعث مشکلات و رنج مردم ایران شده که فقط یکی از موارد آن فوت 165‌بیمار تالاسمی و پروانه‌ای در سال‌2019 به‌دلیل کمبود دارو بوده است و حتی در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا هم باعث مانع در خرید دارو، واکسن، کیت‌های تشخیصی و تجهیزات آزمایشگاهی شدند و این جنایات آمریکا و همپیمانان آن‌ها در نزد مردم ایران 
فراموش شدنی نخواهد بود.
علی‌رغم همه این فشارها، قرائن نشان می‌دهد دیواره تحریم ترک برداشته، نقشه‌های آمریکایی و جنگ ظالمانه اقتصادی آن‌ها در سایه استقامت، وحدت و هوشمندی ملت و مجموعه اقدامات کاهش تعهدات، همراه با استفاده از ظرفیت‌ها، توانمندی‌های ملی و تبدیل تهدید به فرصت به شکست خود نزدیک شده است.
در چنین شرایطی دولت جدید آمریکا ندای بازگشت به برجام را سرداده است. با توجه به سوابق قبلی و عدم پایبندی به توافقات و عدم اراده جدی مقامات آمریکا در رفع تحریم‌ها، به نظر می‌رسد قابل پیش‌بینی باشد که با سنگ‌اندازی‌ها و بهانه‌جویی‌های حقوقی، درهم‌تنیده نمودن تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای، در مسیر رفع واقعی تحریم‌ها مانع ایجاد نموده و همچنین با استفاده از ابزارهای مختلف ریسک همکاری اقتصادی با ایران را افزایش دهد، بدین جهت مقامات عالی و دستگاه دیپلماسی کشور باید بدانند که امتیاز بزرگی که صبر و استقامت ملت ایران برای دولت و دستگاه حاکمه به‌وجود آورده است کالایی است گرانبها که باید با عقلانیت و روشن‌بینی از آن صیانت شود و تلاش جدی صورت گیرد که با بهره‌مندی از آن گره‌های اصلی کشور باز شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین