sobhe-no.ir
1152
دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
13
«صبح‌نو» از حواشی ادامه‌دار یک مستند گزارش می‌دهد

دعوای حقوقی بر سر «آقامرتضی»

از هفته پیش و با پخش مجموعه مستند «آقامرتضی» در ایام سالگرد شهادت شهید آوینی، برخی از بستگان و نزدیکان او نسبت به این مستند و برخی تصاویر استفاده شده در آن انتقاداتی را مطرح کردند. حالا بنیاد «روایت فتح» با صدور اطلاعیه‌ای منتقدان و خانواده شهید سید‌مرتضی آوینی را در پی پخش مستند «آقا مرتضی» به خویشتنداری تا حصول نتیجه از طریق پیگیری‌های حقوقی فراخواند.

گزارش

چرا «رعد و برق» پخش نشد

صبح نو

«صبح‌نو» از حواشی ادامه‌دار یک مستند گزارش می‌دهد

دعوای حقوقی بر سر «آقامرتضی»

از هفته پیش و با پخش مجموعه مستند «آقامرتضی» در ایام سالگرد شهادت شهید آوینی، برخی از بستگان و نزدیکان او نسبت به این مستند و برخی تصاویر استفاده شده در آن انتقاداتی را مطرح کردند. حالا بنیاد «روایت فتح» با صدور اطلاعیه‌ای منتقدان و خانواده شهید سید‌مرتضی آوینی را در پی پخش مستند «آقا مرتضی» به خویشتنداری تا حصول نتیجه از طریق پیگیری‌های حقوقی فراخواند.

اعتراض‌ها به «آقامرتضی»
در این باره مریم امینی، همسر سید مرتضی آوینی به ایسنا گفته بود: «وقتی بخش اول مستند را دیدم واقعا احساس کردم یک تعرض به خانواده‌ام صورت گرفته و زیر پا گذاشتن حریم خانواده را با پرده‌دری و وقاحت باور نمی‌کردم. ضمن اینکه استفاده از راش‌هایی که متعلق به تهیه‌کننده این مستند نیست هم حیرت‌آور است و راه را برای شکایت صاحبان دیگر فیلم‌ها باز می‌گذارد.»
اما حسین معززی نیا داماد شهید آوینی هم، در نامه‌ای که تصویرش را در صفحه اینستاگرامش قرار داده مدعی شده که تکه‌های متعددی از راش‌های یک مجموعه تلویزیونی ۳۰‌قسمتی به نام «روایت راوی» که سال‌ها پیش او آن را کارگردانی و تدوین کرده، درون مستند«آقا مرتضی» در مورد شهید آوینی گنجانده شده است. به گزارش جماران؛ حسین معززی‌نیا، منتقد و مستندساز با نگارش نامه‌ای به رییس سازمان صداوسیما، نسبت به ساخت و پخش مستند «آقا مرتضی» اعتراض و اعلام کرد که به‌خاطر استفاده غیرمجاز این مستند از راش‌های (تصاویر خام) فیلم خودش پیگیری قضایی خواهد کرد. حسین معززی‌نیا، در نامه‌ای که تصویرش را در صفحه اینستاگرامش قرار داده مدعی شده که تکه‌های متعددی از راش‌های یک مجموعه تلویزیونی ۳۰قسمتی به نام «روایت راوی» که سال‌ها پیش او آن را کارگردانی و تدوین کرده، درون مستند«آقا مرتضی» گنجانده شده است. وی در این نامه خطاب به علی عسکری نوشت: «مواد و مصالحی را که من تولید کرده‌ام اما به هر دلیل کنار گذاشته‌ام، بدون اجازه من با طرف مصاحبه شونده، در برنامه خودشان مورد استفاده قرار داده‌اند و از راش‌های کیومرث پوراحمد هم به همین ترتیب استفاده کرده‌اند.»

پاسخ به اعتراض‌ها
پس از این حواشی مهدی مطهر، تهیه‌کننده این مستند به تسنیم گفت:«ما ارتباط تنگاتنگی با مجموعه 
روایت فتح داشتیم و این مجموعه دسترسی ما به آرشیوهایی که مرتبط با شهید آوینی بود را باز کرد. صاحبان همه این مستندها یا روایت فتح بوده است، یا تلویزیون و یا سازمان اوج. ما هم از مجموعه این آرشیوها استفاده کردیم و اجازه آن از سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده‌هایش گرفته شده است. در تیتراژ هم با ذکر نام اثر و صاحب آن تشکر لازم صورت گرفته است.» وی اضافه کرد: «اگر این راش‌ها متعلق به ایشان بود، باید در دفتر کارشان می‌بود. این در حالی است که ایشان اکنون در خارج از ایران است و ما دسترسی به ایشان نداریم. مجموعه این مستندها متعلق به روایت فتح بوده، کارگردان پولی که بابت ساخت باید دریافت می‌کرده را دریافت کرده و در آرشیو روایت فتح گذاشته شده است. آن‌ها هم این آرشیو را در اختیار ما قرار دادند. البته از آنجا‌که کارگردان این آثار آقای معززی‌نیا یا پوراحمد بوده است، در تیتراژ از آنها تشکر کردیم.»

بیانیه روایت فتح
به گزارش «صبح‌نو»، متعاقب تولید و پخش مجموعه هشت قسمتی «آقا مرتضی» در ایام سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی، روابط عمومی بنیاد فرهنگی 
روایت فتح بیانیه‌ای را بدین شرح منتشر کرد: «باسمه تعالی شأنه؛ اتفاقات پیش‌آمده پس از پخش سریال مستند «آقا مرتضی» به تهیه‌کنندگی سازمان هنری رسانه‌ای اوج و واکنش‌های خانواده شهید سیدمرتضی آوینی و یاران ایشان در جهت نقد و یا تأیید نوع و محتوای روایت این سریال مستند و اعلام اعتراضی کارگردانان، هنرمندان و مصاحبه‌شوندگان متعدد به عدم رضایت‌شان در استفاده از آثار و گفتارشان در مستند مذکور که متأسفانه نیمی از آنان از آرشیو گروه مستند روایت فتح استخراج شده است، ما را بر آن داشت تا ضمن درخواست از همه دوستان به خویشتنداری و نقد اثربخش در رفع این عارضه بزرگ که قلب بسیاری را از جمله خانواده شهید عزیز را نیز آزرده، اقدامات مؤثری را تدبیر و اجرا نماییم.
ضروری است به استحضار همه دغدغه‌مندان و هنرمندان این عرصه و مخصوصا پیشکسوتان روایت فتح برسانیم که خروج این حجم بسیار از آرشیو که برخی از آنان به دلایل متقن از سوی مدیران وقت گروه به‌صورت محرمانه نگهداری می‌شده، در زمان تصدی مسوول سازمان اوج در بنیاد فرهنگی روایت فتح در پایان سال‌۱۳۹۶ و اوایل سال‌۱۳۹۷ و به دستور شخص ایشان از آرشیو بنیاد خارج و در اختیار عوامل مستند مذکور قرار گرفته است.
در حال حاضر بنیاد فرهنگی روایت فتح در جهت حمایت و صیانت از هویت و اصالت هنرمندان و پیشکسوتان و خانواده‌های شهدای روایت فتح، براساس مستندات موجود، پیگیری‌های خود را از مسیر قانونی (حقوقی و قضایی) تا حصول نتیجه به دور از هیجانات رسانه‌ای در قالب مکاتباتی با رییس محترم سازمان صداوسیما و برخی مسوولان مرتبط در نیروهای مسلح دنبال کرده و نتایج آن را به اطلاع خواهد رساند.
در خصوص نظام آرشیو گروه مستند روایت فتح و قواعد اجرایی آن، برای دسترسی قاعده‌مند هنرمندان به گنجینه آثار گروه مستند روایت فتح لازم به ذکر است که طی دو سال گذشته ساماندهی دقیقی به همراه تدوین نظام استخراج و استفاده از آرشیو تنظیم شده که در حال حاضر ارائه هرگونه خدمات آرشیوی طبق آیین‌نامه‌های وضع‌شده ارائه می‌گردد. در همین مسیر در سال‌۱۳۹۸ بیش از ۱۸۹۶۳‌دقیقه در سال‌۱۳۹۹ حدود ۲۷۳۷۶‌دقیقه خدمات آرشیو به پژوهشگران و مستندسازان و سازمان‌های دولتی در قالب آیین‌نامه‌های مصوب قرارگرفته است. لازم به یادآوری است، ارائه هرگونه اعلام نظر و بیانیه‌های مرتبط با این موضوع صرفا  از طریق روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح انجام خواهد شد.»
 

captcha
شماره‌های پیشین