sobhe-no.ir
1152
دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
1
گزارش «صبح‌نو» درباره هجوم هماهنگ حامیان دولت به سعید نمکی و عملکرد وی را بخوانید

هدف؛ وزیر بهداشت

وزیر بهداشت و درمان کشور در سه روز گذشته در تیررس حملات برخی خبرنگاران و چهره‌های اصلاح‌طلب گرفته است که همگی جزو طرفداران دولت هستند. این هجوم به سمت دکتر سعید نمکی از آن بابت است که وی در روزهای بعد از تعطیلات درباره برخی سیاست‌های در نظر گرفته شده در برابر تصمیمات کارشناسی وزارت بهداشت و درمان انتقاد کرده است. همچنین معاونان وزیر بهداشت هم اظهاراتی درباره سفرهای نوروزی و مشکلات کرونایی داشتند که با واکنش صریح رییس‌جمهوری مواجه شد. برخوردهای رسانه‌ای اینچنینی در این مدت نشان می‌دهد که اختلاف شدیدی بین اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا وجود دارد. در این باره نیز به برخی مخالفت‌ها با تصمیمات وزارت بهداشت درباره محدود کردن سفرهای نوروزی اشاره کرد که چندین‌بار نیز مورد اشاره کادر درمانی قرار گرفته است اما رییس‌جمهوری سفرهای نوروزی را پنجمین عامل برای موج چهارم کرونا در کشور اعلام کرده است. در روزهای اخیر هم بحث‌های جدیدی درباره واکسن کرونا مطرح شده است. در حالی که وزیر بهداشت بر واردات با ضوابط و بدون حضور دلالان تاکید دارد، عده‌ای در فضای مجازی تلاش کردند با حمله به سعید نمکی،‌ وزارت بهداشت را مانعی برای تامین واکسن کرونا از مبادی قانونی قلمداد کنند؛این مساله به‌خصوص بعد از اینکه سعید نمکی گفت مصالح‌فروشان و ماست‌فروشان هم درخواست واردات واکسن داشته‌اند تشدید شد.

همزمان با مذاکرات وین، رییس‌جمهوری به‌دنبال تکرار برنامه 100‌روزه خود در ماه‌های پایانی دولت است

وعده‌های 100 روز آخر

محبوبه نیاورانی / رییس‌جمهوری در ماه‌های پایانی دولت خود، بار دیگر از «وعده۱۰۰‌روزه» خود رونمایی کرد و گفت: «برای 100‌روز پایانی دولت نیز برنامه داریم. 100‌روز پایانی از اواخر این هفته شروع می‌شود.» وعده‌ای که بازهم «کلید» آن در خارج از کشور و در «مذاکرات وین» است! برنامه 100‌روزه برای مردم ناآشنا نیست.

«صبح‌نو» از حواشی ادامه‌دار یک مستند گزارش می‌دهد

دعوای حقوقی بر سر «آقامرتضی»

از هفته پیش و با پخش مجموعه مستند «آقامرتضی» در ایام سالگرد شهادت شهید آوینی، برخی از بستگان و نزدیکان او نسبت به این مستند و برخی تصاویر استفاده شده در آن انتقاداتی را مطرح کردند. حالا بنیاد «روایت فتح» با صدور اطلاعیه‌ای منتقدان و خانواده شهید سید‌مرتضی آوینی را در پی پخش مستند «آقا مرتضی» به خویشتنداری تا حصول نتیجه از طریق پیگیری‌های حقوقی فراخواند.

«صبح‌نو» دلیل افزایش سرمایه‌گذاری در بازار مسکن همسایه شمالی را بررسی می‌کند

سقف بلند ایرانیان در ترکیه

علی جواهری / ماجرای سرمایه‌گذاری و خرید مسکن ایرانی‌ها در کشور ترکیه موضوع نوظهوری نیست. اما آمارهای اخیر رکوردزنی جدیدی را روایت می‌کند. جالب این است که روند روبه افزایش سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در ترکیه با شیوع کرونا تفاوت چندانی با سال‌های قبل نداشته است. تا سه سال پیش ماهانه کمتر از 50ایرانی در ترکیه اقدام به خرید ویلا و واحدهای مسکونی می‌کردند اما در یکسال اخیر تعداد خریداران ایرانی املاک ترکیه به حداقل 450نفر در ماه رسیده است.میزان سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی حوزه مسکن در ترکیه حدود یک‌هزار معامله است که سهم ایرانی‌ها در ماه‌های اخیر به بیش از 50درصد معاملات خارجی رسیده است. به گفته تعدادی از سرمایه‌گذاران، اصلی‌ترین مشوق ایرانی‌ها برای خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت و شهروندی این کشور با هزینه 250هزار دلاری است که نسبت‌به بسیاری از کشورها، به‌صرفه‌تر است. اینجا این سوال مطرح می‌شود که چرا با وجود رکود اقتصادی و نیاز روزافزون سرمایه‌گذاری در کشور و کمبودهای بازار مسکن، سرمایه‌های داخلی به‌سوی کشورهای همسایه به‌ویژه ترکیه در حال حرکت است؟ «صبح‌نو» برای پاسخ به این سوالات و چالش‌هایی که خروج سرمایه از کشور ایجاد می‌کند با دکتر «محمدرضا جهان بیگلری»، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل اقتصادی و همچنین تعدادی از سرمایه‌گذاران ایرانی در حوزه مسکن در کشور ترکیه گفت‌وگو کرده است.

با وخامت جسمانی شیخ «خلیفه بن زاید» جنگ قدرت در خاندان امارات بالا گرفت

جنگ برادران بر سر جانشینی شیخ زاید

روح‌الله فرقانی / «محمد بن‌زاید»، ولیعهد ابوظبی تلاش دارد با کنارزدن برادر خود «طحنون» زمینه جانشینی پسرش«خالد» را فراهم کند. محمد بن‌زاید سال‌هاست که برای آماده‌سازی فرزندش برای ولایتعهدی خود تلاش می‌کند. به این ترتیب، در داخل محافل سیاست‌گذاری امارات هم‌اکنون صحبت از تلاش محمد بن‌زاید برای انتصاب فرزندش «خالد» به‌عنوان مشاور امنیت ملی به‌جای «طحنون» است، درحالی‌که طحنون با این حرکت به‌شدت مخالفت کرده و آن را به مثابه کودتا دانسته است.

سرمقاله

شهری متفاوت در رمضان

گزارش‌ها و گفت‌وگوهای «صبح‌نو» درباره رفتار سیاسی اصول‌گرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری

اصلاح‌طلبان نمی‌توانند با قالیباف، دوقطبی کاذب بسازند

گزینه‌های اصولگرایان برای نامزدی در انتخابات1400 هر روز بیشتر مشخص و روشن می‌شوند. کاندیداهای بالقوه جریان اصولگرایی این روزها مشغول تولیدمحتوا در فضای مجازی هستند و الغای نشست‌های زنده انتخاباتی به‌دلیل شیوع کرونا باعث شده تا این محتواها سنگ محک ایشان نزد رای‌دهندگان باشد. اصولگرایان مدت‌هاست که منتظر تصمیم ابراهیم رییسی برای حضور در انتخابات هستند و مکررا تصریح کرده‌اند که در صورت نامزدی رییسی، بقیه نامزدها به نفع او کنار خواهند رفت. با‌‌این‌حال، مشخص نبودن شرایط آیت‌الله رییسی باعث شده تا یکی از چهره‌ها شرایطی به‌مراتب بهتر در مقایسه با دیگران پیدا کند؛ محمدباقر قالیباف. فردی که واجد شرایط لازم برای کاندیداتوری است.

کمال سجادی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

احتمال یکی شدن شورای وحدت و ائتلاف وجود دارد

شماره‌های پیشین