sobhe-no.ir
1151
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
8
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مدیرمسوول نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی محافل مذهبی« عقیق » را بخوانید

پیشگامی هیأتی‌ها در برگزاری مجالس زنده مجازی

علی جواهری / هیات‌های مجازی در ماه مبارک رمضان حال و هوای خاص و زیبایی را به خانه‌ها بخشیده‌اند. خانواده‌ها دور هم می‌نشینند و تلفن هوشمندشان را به تلویزیون متصل می‌کنند و از مراسم زنده مذهبی در فضای‌مجازی فیض می‌برند. درحالی‌که محدودیت‌های کرونایی همه‌چیز را تحت‌تاثیر قرار داده است، چراغ هیات‌ها و محافل مذهبی روشن است. از همان روزهای نخست کرونایی که مصادف با ما‌ه‌های رجب و شعبان بود، سبک جدیدی از هیات‌داری با برگزاری مجالس روضه به‌صورت زنده در فضای مجازی نمایان شد. خیلی زود موجی از هیات‌های مجازی به راه افتاد و هیات‌ها یکی پس از دیگری از ابزارهای رسانه‌ای و راه‌های ارتباطی مثل روبیکا و حتی اینستاگرام برای برگزاری جلسات‌شان استفاده کردند. این روند ازسوی مخاطبان با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد و مردم پیگیر مجالس اهل‌بیت؟ع؟ از این طریق شدند. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با «رضا صیادی»، فعال رسانه‌ای و مدیرمسوول نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی محافل مذهبی «عقیق» ابعاد مختلف ایجاد مجالس مذهبی زنده در فضای مجازی را بررسی و میزان استقبال مخاطبان از این پدیده نوظهور را ارزیابی کرده است.

گزارش «صبح‌نو» درباره تزریق غیرقانونی واکسن در شهرهای آبادان و علی‌آباد کتول را بخوانید

به نام پاکبانان، به کام مدیران

ماجرای واکسیناسیون مدیران شهری آبادان در دو روز گذشته موجی از حیرت و البته گلایه را بین مردم به وجود آورده است. در شرایطی که موج چهارم کرونا در کشور، کادر درمان و مردم را به هراس انداخته است و همه به دنبال دریافت اخبار صحیح و درست درباره واردات واکسن کرونا به کشور هستند، حالا خبر رسیده که برخی از مدیران شهری آبادان اقدام به تزریق واکسن کرونایی کرده‌اند که ویژه پاکبانان این شهر بوده است. این مساله تا جایی در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد که روز گذشته وزیر بهداشت و درمان نیز خواستار رسیدگی جدی به این مساله و برخورد محکم با این مساله شد.

گزارش

۳۱۹فوتی جدید کرونا در کشور 4694 بیمار در شرایط سخت هستند

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره تزریق غیرقانونی واکسن در شهرهای آبادان و علی‌آباد کتول را بخوانید

به نام پاکبانان، به کام مدیران

ماجرای واکسیناسیون مدیران شهری آبادان در دو روز گذشته موجی از حیرت و البته گلایه را بین مردم به وجود آورده است. در شرایطی که موج چهارم کرونا در کشور، کادر درمان و مردم را به هراس انداخته است و همه به دنبال دریافت اخبار صحیح و درست درباره واردات واکسن کرونا به کشور هستند، حالا خبر رسیده که برخی از مدیران شهری آبادان اقدام به تزریق واکسن کرونایی کرده‌اند که ویژه پاکبانان این شهر بوده است. این مساله تا جایی در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد که روز گذشته وزیر بهداشت و درمان نیز خواستار رسیدگی جدی به این مساله و برخورد محکم با این مساله شد.

پاکبان‌ها با توجه به شغل سخت و خطرناکی که از بابت مواجهه با زباله‌های عفونی و حتی بیمارستانی در سطح شهر دارند جزو گروه‌های با اولویت قرار گرفتند تا بتوانند زودتر واکسن کرونا را دریافت کنند. این در حالی است که روز جمعه خبری مبنی بر استفاده برخی از مدیران شهری از واکسن‌های یادشده منتشر شد. گفته شد شهردار و برخی دیگر از کارمندان شهرداری شهر آبادان در پوشش لباس پاکبانان واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان جمعه‌شب در نامه‌ای خطاب به رییس دانشکده 
علوم پزشکی آبادان دستورات اکیدی دراین‌باره صادر کرد. وی در این نامه خواستار عزل معاون بهداشتی و مدیران ناظر بر اجرای ایمن‌سازی در اسرع وقت، معرفی افرادی که عامدانه با این حرکت همراهی کرده‌اند به مراجع قضایی و اعلام نتیجه این اقدامات به شخص وزیر بهداشت تا پایان وقت اداری روز 28فروردین‌ماه شد. وی حتی اخطار داد که تکرار مورد مشابه با برخورد محکم‌تری مواجه خواهد شد.
 
ماجرا پیگیری قضایی می‌شود
دستگاه قضایی کشور به مساله سوءاستفاده از واکسیناسیون پاکبانان آبادان واکنش نشان داد. دادستان آبادان دراین‌باره گفت: دستگاه قضایی تحقیقات خود درباره سوءاستفاده از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان از سوی برخی مدیران شهرداری آبادان را با قاطعیت دنبال می‌کند. آقای حمید مرانی‌پور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هرچند مصاحبه‌هایی از سوی شهردار و رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان در این‌باره انجام‌ شده ولی دستگاه قضایی تحقیقات میدانی و نامحسوس خود ازسوی مراجع مختلف در سطح شهرستان آبادان را آغاز کرده است و این تحقیقات همچنان ادامه دارد. دادستان آبادان گفت: پس از بررسی دقیق موضوع به همراه مستندات، چنانچه برای دستگاه قضایی روشن شود که هر شخص حقیقی یا حقوقی از موقعیت شغلی خود سوءاستفاده کرده و به جای پاکبان واکسن کرونا دریافت کرده است با برخورد قانونی مواجه خواهد شد. مرانی‌پور بیان کرد: همچنین چنانچه افراد دیگری در رابطه با تزریق واکسن کرونا تبانی کرده باشند دستگاه قضایی در راستای حقوق عامه با آن افراد برخورد لازم را انجام می‌دهد. وی افزود: اگر مشخص شود در رسیدگی به این موضوع شبهه قضایی دیگری وجود دارد موضوع در راستای حقوق عامه و حفظ سلامت مردم و حقوق پاکبانان به مراجع دیگر قضایی ارجاع خواهد شد.
رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز با بیان اینکه برخی در شورای شهر و شهرداری آبادان از سهمیه واکسن کرونای اختصاص‌یافته به پاکبانان واکسن تزریق کردند، گفت: با توجه به اینکه پاکبانان یکی از اولویت‌های تزریق واکسن هستند، طبق فهرستی که روزانه ازسوی مدیران شهرداری آبادان به مرکز بهداشت ارسال می‌شود افراد معرفی‌شده طبق لیست واکسن کرونا دریافت کردند.
شکراله سلمان‌زاده افزود: متاسفانه در این میان تعدادی از مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر آبادان که اسامی آن‌ها در فهرست ارائه‌شده از سوی این شهرداری بود، واکسن کرونا تزریق کردند. وی اظهار داشت: ازآنجاکه افراد هنگام تزریق واکسن ماسک بر چهره داشتند، شناسایی آن‌ها برای همکاران میسر نشد اما نام این افراد در فهرست ارسالی از سوی شهرداری آبادان قرار داشت.
 
ترس پاکبان‌ها    از واکسن
محمودرضا شیرازی، شهردار آبادان نیز تزریق واکسن کرونا ازسوی برخی اعضای شورای شهر آبادان را تکذیب کرد و گفت: اینکه گفته می‌شود اعضای شورای شهر آبادان از سهمیه واکسن پاکبانان این شهرداری سوءاستفاده کرده و واکسن تزریق کردند واقعیت ندارد و از اساس کذب است. شیرازی بیان کرد: استفاده برخی مدیران شهرداری و بنده از واکسن کرونا برای تشویق پاکبانان برای تزریق واکسن بود، هرچند یکی از اعضای شهرداری پس از دریافت واکسن دچار خون‌لختگی شد و به بیماری کرونا نیز مبتلا شده است.
این اظهارات در شرایطی مطرح شده است که شهردار آبادان در فیلمی که منتشر شد به تزریق واکسن ازسوی امام‌جمعه آبادان هم اشاره می‌کند. حجت‌الاسلام علی ابراهیمی‌پور، امام‌جمعه شهر آبادان هم به این ادعا واکنش نشان داده و گفته است: تاکنون هیچ‌گونه واکسنی نزده‌ام و قطعا نخواهم زد تا افراد اولویت‌دار استفاده کنند. وی اظهار داشت: منتظر خواهم بود تا واکسن ایرانی کرونا تولید شود و از این واکسن استفاده کنم. امام‌جمعه آبادان از فعالان رسانه‌ای خواست در پخش خبرها و حفظ آبروی افراد در ماه مبارک رمضان بیشتر دقت کنند.
البته همزمان با انتشار خبر واکسیناسیون غیرمجاز در شهر آبادان، خبر مشابه دیگری این‌بار درباره شهر علی‌آبادکتول منتشر شد. این مساله نیز واکنش رییس دانشگاه علوم‌پزشکی گلستان را به‌دنبال داشت. بر این اساس حکم عزل فوری مقصر تزریق واکسن به غیرپاکبانان در شبکه بهداشت و درمان علی‌آبادکتول صادر شد. آقای عبدالرضا فاضل با اشاره به تزریق واکسن کرونا به افراد غیرپاکبان در شهرداری علی‌آبادکتول اظهار داشت: دستور رسیدگی فوری به این موضوع را صادر کردم و با توجه به اینکه مسوولیت به‌عهده شبکه بهداشت شهرستان است، باید مقصر سریعا معرفی شود. وی با بیان اینکه هیچ فردی حق ندارد خارج از اولویت تعیین‌شده واکسن دریافت کند، افزود: کوتاهی و قصور هر فردی در شبکه بهداشت علی‌آبادکتول اثبات شود بلافاصله عزل خواهد شد. بروز چنین اتفاقاتی در جنوب و شمال کشور نشان می‌دهد که در روزهای آینده و با افزایش واردات واکسن و نیز تولید نمونه داخلی باید نظارت جدی و قوی در زمینه کنترل افراد دریافت‌کننده واکسن صورت بگیرد تا جلوی سوءاستفاده‌های دیگر گرفته شود. 
 

captcha
شماره‌های پیشین