sobhe-no.ir
1151
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
5
مسعود پزشکیان و محمدرضا عارف قصد حضور مستقل در انتخابات را دارند

شورش در جبهه اصلاحات

در صف نامزدهای بالقوه اصلاحات که یکی نماد ناکارکردی مذاکره است و دیگری نماد وضع موجود، فردی سربرآورده که ساده‌پوش است و شعار عدالت‌خواهی سر می‌دهد و اخیرا هم اعلام کرده نه با مشورت وارد صحنه شده و نه با توصیه کسی از جریان اصلاحات، خیال کنارکشیدن به نفع عمر و زید را ندارد. داریم درباره مسعود پزشکیان صحبت می‌کنیم؛ مردی که در مسیر شورش علیه نهادهای رسمی اصلاح‌طلب، همراهی محمدرضا عارف را نیز با خود دارد. سیاهه نامزدهای بالقوه اصلاح‌طلبان را که برمی‌شمریم می‌بینیم که هر‌یک، نشان و نشانه‌ای از دولت موجود دارند و بر این اساس احتمال اقبال مردمی به آن‌ها، اندک می‌نماید. ظریف ناکارآمدی دیپلماسی و مذاکره، محمدرضا عارف تساهل سیاسی و جهانگیری نمایندگی وضع موجود را به اذهان مخاطبان اصلاحات متبادر می‌کنند اما در این میان، چهره‌ای مدتی است بروز و ظهور یافته که واجد خصیصه‌های یادشده نیست و در عوض، دال مرکزی گفتمانی خویش را بر عدالت‌خواهی نهاده است؛ مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت دولت اصلاحات و نایب رییس اول مجلس دوره دهم.

توییت رییس مجلس درباره غنی‌سازی 60‌درصدی، بهانه جدید اصلاح‌طلبان برای تخریب شد

موشک‌های چپ

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس بامداد روز جمعه 27‌فروردین در توییتی با اشاره به دست یافتن ایران به محصول اورانیوم 60‌درصدی نوشت: «با افتخار اعلام می‌کنم در ساعت‌۰۰:۴۰ نیمه‌شب گذشته و در شب زیارتی سیدالشهدا؟ع؟، دانشمندان جوان و خداباور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای ۶۰‌درصد دست یابند. این موفقیت را به مردم شجاع ایران اسلامی تبریک می‌گویم؛ اراده ملت ایران معجزه‌آفرین است و هر توطئه‌ای را خنثی خواهد کرد».

صبح نو

توییت رییس مجلس درباره غنی‌سازی 60‌درصدی، بهانه جدید اصلاح‌طلبان برای تخریب شد

موشک‌های چپ

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس بامداد روز جمعه 27‌فروردین در توییتی با اشاره به دست یافتن ایران به محصول اورانیوم 60‌درصدی نوشت: «با افتخار اعلام می‌کنم در ساعت‌۰۰:۴۰ نیمه‌شب گذشته و در شب زیارتی سیدالشهدا؟ع؟، دانشمندان جوان و خداباور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای ۶۰‌درصد دست یابند. این موفقیت را به مردم شجاع ایران اسلامی تبریک می‌گویم؛ اراده ملت ایران معجزه‌آفرین است و هر توطئه‌ای را خنثی خواهد کرد».

 ماشین تخریب اصلاح‌طلبان از این توییت به راحتی نگذشت و آن را بهانه‌ای برای حمله سیاسی مجدد علیه رییس مجلس قرار داد. اما زاویه و وجه این تخریب چه بود؟ روزنامه اصلاح‌طلب شرق روز گذشته در گزارشی با عنوان «رقابت هسته‌ای قالیباف با دولت» مدعی شد که رییس مجلس در کار سازمان انرژی اتمی در اعلام غنی‌سازی 60‌درصد مداخله کرده و اجازه نداده تا دولت طبق روند مذاکرات وین، این خبر را به دلخواه خودش اعلام کند. شرق در این باره مدعی شد: «خبر دستیابی ایران به نخستین محصول غنی‌سازی‌شده 60درصدی را به جای اینکه سخنگو یا رییس سازمان انرژی اتمی یا رییس‌جمهوری آن‌هم به صورت رسمی اعلام کنند، همگی از یک توییت رییس مجلس شنیدند.
 نکته جالب اینکه دولت و زیرمجموعه آن نه منشأ خبر بلکه بدل به تأییدکننده خبر شدند». شرق افزود: «عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه هم ۲۴‌فروردین از آغاز غنی‌سازی ۶۰درصدی در کشور خبر داده بود. اینکه چرا رییس مجلس در کار یک سازمان دیگر مداخله کرده و اجازه نداده همانطور که آغاز خبر را سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه اعلام کرده، پایان‌بندی‌اش را هم خودشان اعلام کنند، نمی‌شود تنها یک ذوق‌زدگی یا بی‌سلیقگی نامید».
 این روزنامه در ادامه نوشته خود با تقطیع اظهارات صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی درباره قالیباف در تلویزیون، اضافه کرد: «بعد از توییت شتاب‌زده رییس مجلس، علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز خبر را تأیید کرد و گفت غنی‌سازی 60درصدی در تأسیسات هسته‌ای شهید احمدی‌روشن در جریان است. او وعده داد جزئیات هم به‌زودی منتشر می‌شود». این روزنامه همچنین مدعی شد: «مجلس اصول‌گرایان و شخص قالیباف در این یک‌ساله بارها و بارها رفتارهایی از خودشان نشان داده‌اند که حاکی از دخالت یا ورود به حوزه اجرایی است. در واقع رقابت سیاسی‌ای که بین جناح اصول‌گرایان مجلس و به‌ویژه قالیباف به‌عنوان رقیب انتخاباتی روحانی در دو انتخابات‌92 و 96 وجود داشته، به‌طور مشخص خودش را در این یک‌ساله هم بارها نشان داده است».
 اما صالحی پس از توییت قالیباف دقیقا چه گفت که روزنامه شرق عامدانه از ذکر کامل آن طفره رفته است؟   علی‌اکبر صالحی روز جمعه سپری شده در گفت‌وگو با خبر ساعت14 سیمای جمهوری اسلامی ایران در باره خبر غنی‌سازی اعلام شده توسط قالیباف تاکید کرد: «ما در چارچوب قانون مجلس یعنی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، همواره با رییس مجلس در تماس هستیم و سیر تحولات فعالیت‌های هسته‌ای را در چارچوب قانون به استحضار ایشان می‌رسانیم و امروز(روز جمعه) نزدیک سحر به اطلاع آقای قالیباف این دستاورد بزرگ را رساندم و ایشان هم محبت کردند و اعلام کردند و جای تشکر و تقدیر از مجلس دارم که کمک می‌کنند به‌ویژه از لحاظ مالی که این قانون را پیش ببریم». 
در واقع صالحی در این گفت‌وگو تاکید کرده که اعلام خبر غنی‌سازی 60‌درصد به قالیباف ، طبق قانون راهبردی لغو تحریم‌ها بوده است و هیچ اتفاق خلاف عرف و قاعده‌ای رخ نداده است؛ اما روزنامه شرق به عمد این مساله را نادیده گرفته و مدعی شده که رییس مجلس در امور اجرایی دخالت می‌کند و در امر هسته‌ای به رقیب دولت تبدیل شده است. البته این اولین‌بار و یقینا آخرین بار نیست که اصلاح‌طلبان علیه مجلس و رییس آن اقامه دعوی‌های بی‌پایه و اساس می‌کنند و به تخریب قالیباف همت می‌گمارند. طی یک سال گذشته اصلاح‌طلبان درباره هر طرح و قانون مصوب توسط مجلس از جمله درباره طرح‌های مربوط به بهبود معیشت مردم و طرح لغو تحریم‌ها ان‌قلت‌های زیادی را وارد آورند و تلاش کردند با غیرعقلانی تصویر کردن شرایط حاکم بر مجلس، اصول‌گرایان و انقلابیون را جریانی جدا از دغدغه‌های مردم بدانند. همه این‌ها در شرایطی است که اصلاح‌طلبان از پیامدهای اقدامات مجلس هراس دارند و می‌دانند که با تقویت این اقدامات، شرایط برای اصلاح‌طلبان در انتخابات‌1400 بد پیش خواهد رفت.

ماشین تخریب اصلاح‌طلبان از این توییت به راحتی نگذشت و آن را بهانه‌ای برای حمله سیاسی مجدد علیه رییس مجلس قرار داد. اما زاویه و وجه این تخریب چه بود؟

captcha
شماره‌های پیشین