sobhe-no.ir
1151
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
2
جزئیات حادثه تروریستی در سایت هسته‌ای نطنز

عامل خرابکاری چه‌کسی بود؟

پیام رهبرانقلاب به مناسبت روز ارتش

ارتش در صحنه و آماده انجام مأموریت است

چرا مذاکرات وین تاکنون پیشرفتی نداشته است؟

حربه تحریم در برابر امتیاز

از اوایل ماه سال1400، وین میزبان مقامات ایرانی و همتایان آن‌ها در کشورهای باقی‌مانده در برجام است؛ مذاکراتی که هدف آن‌ها بازگشت آمریکا به برجام و احیای این توافق هسته‌ای است. شرط ایران برای این اقدام، رفع کامل تحریم‌هاست اما با گذشت چند دور نشست و گفت‌وگو هنوز هیچ پیشرفتی در آن دیده نمی‌شود؛ این درحالی است که رهبر انقلاب درباره فرسایشی شدن مذاکرات به تیم هسته‌ای ایران تذکر داده‌اند.

صبح نو

چرا مذاکرات وین تاکنون پیشرفتی نداشته است؟

حربه تحریم در برابر امتیاز

از اوایل ماه سال1400، وین میزبان مقامات ایرانی و همتایان آن‌ها در کشورهای باقی‌مانده در برجام است؛ مذاکراتی که هدف آن‌ها بازگشت آمریکا به برجام و احیای این توافق هسته‌ای است. شرط ایران برای این اقدام، رفع کامل تحریم‌هاست اما با گذشت چند دور نشست و گفت‌وگو هنوز هیچ پیشرفتی در آن دیده نمی‌شود؛ این درحالی است که رهبر انقلاب درباره فرسایشی شدن مذاکرات به تیم هسته‌ای ایران تذکر داده‌اند.

نشست کمیسیون مشترک برجام روز گذشته با حضور هیات‌های ایران و گروه ۱+۴ در وین برگزار شد که در این نشست حاضران درباره نحوه و سرعت ادامه کار و همچنین موضوعاتی که باید مورد حل‌وفصل قرار گیرد، تصمیم‌گیری کردند. در این نشست مقرر شد گفت‌وگوهای دو و چندجانبه و همچنین رایزنی‌های فنی در روزهای آینده ادامه یافته و در صورت نیاز کمیسیون مشترک بار دیگر تشکیل جلسه دهد. تاکنون چندین نشست دو و چندجانبه بین رییس هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران، «انریکه مورا»، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و روسای دیگر هیات‌های حاضر در مذاکرات برگزار شد. به‌موازات این گفت‌وگوها، رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای فنی گروه‌های کارشناسی نیز ادامه دارد.
بااین‌حال روزنامه «نیویورک‌تایمز» خبر داده است که با اینکه اقدامات لازم ازسوی ایران برای بازگشت به برجام مشخص شده‌اند، اما کارگروه تهیه لیست تحریم‌هایی که باید ازسوی آمریکا لغو شوند، پیشرفتی نداشته است. مذاکره‌کنندگان بر تشکیل دو کارگروه توافق کردند. وظیفه یکی از آن‌ها این است که درباره گام‌هایی که ایران باید برای بازگشت به تعهدات برجامی بردارد تصمیم‌گیری کند و  دیگری مسوول تهیه لیستی از تحریم‌هایی است که آمریکا باید لغو کند. در دور اول گفت‌وگوها، بر سر لیست اقدامات لازم ازسوی ایران توافق حاصل شد اما درباره تحریم‌هایی که باید ازسوی ایالات‌متحده لغو شوند، پیشرفتی حاصل نشد.
البته این مذاکرات با حاشیه‌هایی نیز همراه بود، و همزمان با برگزاری نشست‌های وین هم اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد و هم تاسیسات هسته‌ای نطنز به‌دست رژیم‌صهیونیستی دچار حادثه شد که وزیرامورخارجه این حادثه را تروریسم هسته‌ای نامید. ایران نیز در واکنش به این خرابکاری، سطح غنی‌سازی اورانیوم خود را به 60درصد افزایش داد.
 
خیال خام بایدن
 دولت بایدن نیز مانند دولت ترامپ در رویای این است که مذاکرات هسته‌ای با ایران را به مذاکره‌ای «طولانی‌تر و قوی‌تر» از برجام سال۲۰۱۵ تبدیل کند که ایجاد تغییرات بنیادین در حمایت ایران از جبهه مقاومت در عراق، سوریه، لبنان و یمن و محدودیت تعداد و برد موشک‌های ایران را در بر گیرد. اما گذشت زمان به او هم ثابت کرد که رویا، خیال خامی است که هرگز تحقق نخواهد یافت. از همان ابتدای مذاکره رهبرانقلاب نقشه‌راه و چارچوب اقدام و عمل ایران و طرف مقابل را مشخص کردند که هرگز ایران از این چارچوب‌ها عدول نخواهد کرد. بر همین اساس، رهبرانقلاب مجددا روز چهارشنبه اعلام کردند «ایران فقط درباره توافق هسته‌ای۲۰۱۵ مذاکره خواهد کرد و مذاکره مستقیمی با آمریکا نخواهد داشت.» ایشان همچنین تاکید کردند: «ازآنجاکه آمریکا از توافق خارج شده، دولت بایدن باید گام اول را با برداشتن تحریم‌های وضع‌شده از سوی رییس‌جمهور ترامپ بردارد. تا آن زمان، ایران به غنی‌سازی اورانیوم با سرعت بالایی ادامه خواهد داد.»
امروز ایران و ایالات‌متحده بر سر اینکه کدام تحریم‌ها باید برداشته شوند، دچار اختلاف هستند. ایران می‌خواهد اوضاع به زمان قبل از ورود ترامپ به کاخ سفید برگردد اما دولت بایدن تمایل ندارد تمام تحریم‌های دوران ترامپ را بردارد که تا حدی به این دلیل است که دولت ترامپ عامدانه بسیاری از تحریم‌ها را به مبارزه با تروریسم مرتبط ساخته که برداشتن آن‌ها کار دشواری است. مذاکره‌کنندگان ایرانی گفته‌اند آن‌ها با لیستی که خود تهیه کرده‌اند بازمی‌گردد؛ البته کار فقط به رفع تحریم ختم نمی‌شود و ایران گفته است باید این رفع تحریم‌ها راستی‌آزمایی شود تا مانند دوره قبل، این وعده‌ها کاغذی نباشد.
 
تقسیم تحریم‌ها!
اگر هدف این نشست بازگشت ایران و آمریکا به برجام باشد، آمریکا باید مطابق توافق هسته‌ای تحریم‌هایی که در این توافق ذکرشده را رفع و ایران نیز از گام‌هایی که برای نقض این توافق برداشته است، عقب‌نشینی کند. اما آیا این اقدامات نیاز به مذاکره دارد؟ به نظر می‌رسد اقدام ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام بیش از آنکه نیاز به مذاکره داشته باشد، نیازمند راستی‌آزمایی است. اینکه ایران از گام‌های خود عقب‌نشینی کند، گزارش آن را آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای باید تایید کند و ایران نیز برای راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها نیازمند یک زمان حداقل سه‌ماهه است تا آن را تایید کند؛ بنابراین مذاکره برای بازگشت به برجام بیشتر به‌منزله خریدن زمان و فرسایشی کردن مذاکره برای راضی کردن طرف ایرانی به حداقل‌هاست؛ به زبان دیگر، گرفتن امتیاز بیشتر در قبال دادن امتیاز اندک. تاکتیکی که بیش از این نیز از سوی  طرف غربی مذاکرات شاهد آن بودیم. همچنان که برخی رسانه‌های غربی گزارش دادند، آمریکا قصد ندارد همه تحریم‌ها را لغو کند. بر اساس این گزارش‌ها، تحریم‌هایی هم که آمریکا قصد برداشتن آن‌ها را دارد، تنها پس از امتیازات اضافه‌ای که تهران باید بدهد، برداشته می‌شود.
 یک منبع موثق مطلع از روند مذاکرات وین روز گذشته در گفت‌وگو با «پرس‌تی‌وی»، تفکیک تحریم‌ها به سه دسته قابل رفع، قابل مذاکره و غیرقابل رفع را رد کرد و گفت: مطابق سیاست قطعی نظام، تمام تحریم‌ها اعم از تحریم‌های موسوم به برجامی، تحریم‌های دوره ترامپ ذیل هر عنوانی و تحریم‌های دوره اوباما که پس از اجرایی شدن برجام وضع ‌شده، باید لغو شود و پس از راستی‌آزمایی در مدت‌زمان معقول، ایران آماده توقف اقدامات جبرانی خواهد بود.
این منبع مطلع به «پرس‌تی‌وی» گفت: همانگونه که رییس‌جمهور کشورمان در دیدار با وزیر خارجه روسیه بر ضرورت بازگشت به توافق۲۰۱۵ تاکید کردند، هر تحریمی که از سال۲۰۱۵ به بعد، پس از اجرایی شدن برجام وضع شده؛ از جمله دو تحریم موسوم به ISA و Visa Program هم باید لغو شوند.
این منبع مطلع همچنین با اشاره به سخنان دو روز پیش سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه پس از مذاکرات هفته گذشته در وین که تحریم‌های اخیر اروپا را نقض فاحش برجام شمرده بود، تاکید کرد: برای بازگشت ایران به تعهدات برجامی، همه تحریم‌ها باید لغو و همه اقدامات ناقض برجام نیز باید متوقف شود.
این منبع مطلع که «پرس‌تی‌وی» نام او را فاش نمی‌کند، در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران لغو یکجای همه تحریم‌ها را تنها راه نجات مذاکرات وین می‌داند.

captcha
شماره‌های پیشین