sobhe-no.ir
1151
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
2
جزئیات حادثه تروریستی در سایت هسته‌ای نطنز

عامل خرابکاری چه‌کسی بود؟

پیام رهبرانقلاب به مناسبت روز ارتش

ارتش در صحنه و آماده انجام مأموریت است

چرا مذاکرات وین تاکنون پیشرفتی نداشته است؟

حربه تحریم در برابر امتیاز

از اوایل ماه سال1400، وین میزبان مقامات ایرانی و همتایان آن‌ها در کشورهای باقی‌مانده در برجام است؛ مذاکراتی که هدف آن‌ها بازگشت آمریکا به برجام و احیای این توافق هسته‌ای است. شرط ایران برای این اقدام، رفع کامل تحریم‌هاست اما با گذشت چند دور نشست و گفت‌وگو هنوز هیچ پیشرفتی در آن دیده نمی‌شود؛ این درحالی است که رهبر انقلاب درباره فرسایشی شدن مذاکرات به تیم هسته‌ای ایران تذکر داده‌اند.

صبح نو

جزئیات حادثه تروریستی در سایت هسته‌ای نطنز

عامل خرابکاری چه‌کسی بود؟

عامل خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز که تصویرش برای اولین‌بار منتشر می‌شود، رضا کریمی نام دارد که قبل از حادثه به خارج از کشور گریخته است.
صبح روز ۲۲‌فرودین‌ماه، خبریک اقدام خرابکارانه در مجتمع غنی‌سازی ایران منتشر می‌شود. ساعتی پس از انتشار این خبر، مقامات سازمان انرژی هسته‌ای ایران، از ابعاد این اقدام تروریستی می‌گویند.  با وجود اخبار رسمی منتشر شده، این حادثه به سرعت در رسانه‌های بیگانه بزرگ‌نمایی می‌شود. آن‌ها با پخش تصاویری آرشیوی و ساختگی از وقوع یک انفجار بزرگ خبر می‌دهند و مدعی می‌شوند، بر اثر این انفجار بخش مهمی از توان غنی‌سازی ایران از کار افتاده است. پس از وقوع این حادثه هیاتی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مأموریت می‌یابند از سایت نطنز بازدید و در صحنه موارد را بررسی کنند. روایت رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس که خود از نزدیک محل حادثه را بررسی کرده، نشان می‌دهد، حادثه آنطور که در رسانه‌ها منتشر شده، نیست.
تصاویری از، محل وقوع حادثه که ازسوی منابع امنیتی در اختیارما قرار گرفته نشان می‌دهد، براثر یک انفجار محدود بخش کوچکی از مسیر برق‌رسانی به سالن سانتریفیوژها تخریب شده است. ضمن آنکه انفجار بر اثر عملکرد مواد منفجره بوده و هیچگونه حمله سایبری رخ نداده است. حضور خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در سالن آسیب دیده هم نشان می‌دهد روند جایگزینی سانتریفیوژهای آسیب دیده به سرعت درحال انجام است.
به گزارش رسانه ملی، عامل این اقدام خرابکاری نیز با تلاش سربازان گمنام امام زمان ؟عج؟  در وزارت اطلاعات شناسایی شده است. این فردکه تصویرش برای اولین‌بار در این گزارش منتشر می‌شود، رضا کریمی نام دارد که ساعتی قبل از حادثه به خارج ازکشور گریخته و اقدامات لازم برای دستگیری و بازگرداندن وی به کشور از مسیرهای قانونی دردست پیگیری است.
براساس گزارش مقامات مربوط در وزارت اطلاعات، پس از ترور شهید فخری‌زاده، رژیم صهیونیستی عملیات‌های متعددی ازقبیل انفجار و ترور در حوزه‌های هسته‌ای و دفاعی طرح‌ریزی کرده بود که با هوشیاری وزارت اطلاعات تمامی آن‌ها خنثی شده و افرادی در این رابطه دستگیر و به مقامات قضایی تحویل شده‌اند.
با این حال اقدام تروریستی نطنز نه تنها خللی در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ایجادنکرد، بلکه ایران را مصمم کرده تا با توسعه و افزایش ظرفیت غنی‌سازی ونصب سانتریفیوژهای نسل جدید، سطح غنی سازی را به ۶۰‌درصد ارتقاء دهد.
حالا و یک هفته پس از حادثه تروریستی نطنز، رییس سازمان انرژی اتمی ایران از تولید نخستین محصول فرایند غنی‌سازی ۶۰‌درصدی خبرمی دهد.
حادثه نطنز و واکنش ایران به این حادثه نشان داد، جمهوری اسلامی ایران همچنان مصمم به دفاع از حق مشروع خود در برخورداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است و همزمان با تداوم فعالیت‌ها در بخش فنی، تهدیدات دشمنان و تلاش آن‌ها برای اقدامات خرابکارانه را با هوشیاری نهادهای امنیتی همچون گذشته خنثی خواهدکرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین