sobhe-no.ir
1151
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
13
جمشیدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

سیاست بر عالم اندیشه تسلط پیدا کرده است

مسئله اندیشه آغازگر بسیاری از تغییرات در تمام نهادها و نظام‌های جهان است و توجه به آن نه‌تنها می‌تواند بسیاری از موضوعات را حل کند، بلکه به رشد جامعه هم کمک شایانی می‌کند.

گزارش

آشتی 3طایفه در «مثل ماه»

صبح نو

گزارش

آشتی 3طایفه در «مثل ماه»

برنامه «مثل ماه» در دومین قسمت خود در اقدامی نوآورانه با میانجی‌گری بین سه طایفه از شهرستان بشاگرد استان هرمزگان به جنگ 70ساله میان آن‌ها پایان داد. به گزارش «فارس»، میهمانان برنامه «مثل ماه» که سران سه طایفه مهم شهر بشاگرد استان هرمزگان بودند به اختلافی که بیش از 70سال از زمان پدران آن‌ها آغاز شده بود و به اتفاقاتی که در این چند سال بین آن‌ها گذشته بود، اشاره کردند.
«علی خورشیدی» از بزرگان طایفه و رییس شورای حل اختلاف زنگیک با اشاره به اینکه بیش از 70سال گذشته یک اختلافی بین طایفه‌های زنگیک، مقدم‌زاده و طاهرزهی پیش آمده و تابه‌حال 14نفر از این طایفه‌ها در درگیری‌های متناوب کشته شدند، یادآور شد: بر این اساس، آقای مقدم‌زاده در سال99 برای اینکه دشمنان سوءاستفاده نکنند با همکاری قوه قضاییه به حل این ماجرا ورود پیدا کرده کردند. «میرزاده مقدم‌زاده» رییس شورای حل اختلاف و بزرگ طایفه مقدم‌زاده نیز با اشاره به اینکه طبیعتا در هر جایی زمانی سوءتفاهم‌هایی به وجود آمده و باعث اختلاف می‌شود، تصریح کرد: در آن سال‌ها با ورود انگلیسی‌ها و توطئه دشمنان مردم به جان هم افتادند که طی این درگیری‌ها چندین نفر از جمله پدر بنده که از سرکردگان طایفه بودند، کشته شدند، پس از آن سه طرف سکوت کردند تا اینکه در سال99 جوان‌ترها با استفاده از فضای مجازی دوباره شروع به تحریک یکدیگر کردند که وقتی خبر به من رسید گفتم این تنش و مشکلات باید برای همیشه تمام شود.
وی همچنین عنوان کرد: البته دو فرد درگیر اغلب نمی‌توانند خودشان مشکلات‌شان را حل کنند، بنده با اینکه تابه‌حال 60 تا 70مشکل منطقه را با ریش‌سفیدی و میانجی‌گری و با هماهنگی دادستان و دادگستری منطقه حل‌وفصل کردم، اما نمی‌توانستم این مشکل را حل کنم؛ به‌طوری‌که مردم طایفه می‌گفتند مقدم مشکل همه را حل می‌کند پس چرا نمی‌تواند مشکل ما را حل کند، بر این اساس به‌دلیل جلوگیری از سوءاستفاده‌های دشمنان خارجی و اینکه روشن‌شدن جرقه‌ای باعث تنش بیشتر در منطقه نشود، با همکاری دادستانی و بزرگان قبایل برای رفع این مشکل قدیمی پیش‌قدم شدیم. «طاهرزهی» رییس شورای حل اختلاف و از بزرگان این طایفه نیز اظهار کرد: در سال گذشته به خونخواهی و ادعای اختلاف گذشته دوباره درگیری‌ها در حال آغاز شدن بود که با همکاری قوه قضاییه و معتمدان سعی کردیم تنش‌ها را آرام کنیم و امروز به این برنامه آمدیم تا به امید خدا در این لحظات عرفانی و با همیاری برنامه «مثل ماه» این مشکلات برای همیشه حل‌وفصل شده و دل تمام مردم این قبایل که حتی بخشی از آن‌ها در عمان، امارات و عربستان سکونت دارند، شاد شود. «اطمینانی»، رییس دادگستری بشاگرد نیز که در ادامه به جمع میهمانان اضافه شد با اشاره به اینکه من سه عامل را دلیلی برای برگزاری این جلسه می‌دانم، یادآور شد: عامل اول برای این سازش منصفانه این است که بزرگانی که در این جلسه حاضرند خود داعیه‌دار صلح و سازش در منطقه هستند، دوم اینکه این قضیه برای سنوات گذشته بوده و ممکن است که با تحریفاتی که در نقل ماجرا برای نسل‌های آینده به وجود می‌آید مشکلات جدیدی پیش بیاید و عامل سوم اینکه مردم بشاگرد مردم باگذشت و مهربانی هستند که جوانمردی در ذات آن‌هاست لذا صلاح نیست که بیش از این به اختلافات گذشته ادامه دهند. در پایان برنامه به برکت حلول ماه مبارک رمضان و قرآن کریم و به نام نامی مولا علی ؟ع؟ سران سه طایفه بزرگ بلوچ در رسانه ملی و در برنامه 
«مثل ماه» به شکاف عمیق خود پایان دادند و دست دوستی داده پیمان برادری امضا کردند.

captcha
شماره‌های پیشین