sobhe-no.ir
1151
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
1
گفت‌وگوی کارگردان مستند «لشکرزینبی»پیرامون دیدار‌های رهبر انقلاب و خانواده‌ شهدای مدافع حرم با «صبح‌نو» را بخوانید

پدر، پسری

میلاد نجفی / مستند «لشکر زینبی» گوشه‌ای از دیدارهای متعدد رهبر انقلاب با خانواده‌ معزز شهدای مدافع حرم در پنج سال گذشته را به تصویر کشیده است. این مستند که روایتی از تصاویر منتشرنشده دیدار خانواده‌های شهدای مدافع حرم با رهبر معظم انقلاب است، اخیرا از تلویزیون پخش شد. این مستند با تلاش موسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای) و به کارگردانی محسن اردستانی تهیه و تولید شده‌ است. در ماه‌های اخیر، مستندهایی از دیدارهای رهبر فرزانه انقلاب با اقشار مختلف جامعه از تلویزیون پخش شد که هرکدام در زمان پخش مخاطبان زیادی را به خود جذب و بازخوردهای متفاوتی در رسانه‌ها ایجاد کرد. نکته جالب درباره بازخوردها این بود که این بحث‌ها صرفا محدود به رسانه‌های رسمی نبود. بسیاری از کاربران فضای مجازی و حتی آن‌هایی که ظاهری متفاوت داشتند نسبت‌به صمیمیت و فضای انتقادی در این جلسات ابراز تعجب کرده بودند.

توییت رییس مجلس درباره غنی‌سازی 60‌درصدی، بهانه جدید اصلاح‌طلبان برای تخریب شد

موشک‌های چپ

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس بامداد روز جمعه 27‌فروردین در توییتی با اشاره به دست یافتن ایران به محصول اورانیوم 60‌درصدی نوشت: «با افتخار اعلام می‌کنم در ساعت‌۰۰:۴۰ نیمه‌شب گذشته و در شب زیارتی سیدالشهدا؟ع؟، دانشمندان جوان و خداباور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای ۶۰‌درصد دست یابند. این موفقیت را به مردم شجاع ایران اسلامی تبریک می‌گویم؛ اراده ملت ایران معجزه‌آفرین است و هر توطئه‌ای را خنثی خواهد کرد».

مسعود پزشکیان و محمدرضا عارف قصد حضور مستقل در انتخابات را دارند

شورش در جبهه اصلاحات

در صف نامزدهای بالقوه اصلاحات که یکی نماد ناکارکردی مذاکره است و دیگری نماد وضع موجود، فردی سربرآورده که ساده‌پوش است و شعار عدالت‌خواهی سر می‌دهد و اخیرا هم اعلام کرده نه با مشورت وارد صحنه شده و نه با توصیه کسی از جریان اصلاحات، خیال کنارکشیدن به نفع عمر و زید را ندارد. داریم درباره مسعود پزشکیان صحبت می‌کنیم؛ مردی که در مسیر شورش علیه نهادهای رسمی اصلاح‌طلب، همراهی محمدرضا عارف را نیز با خود دارد. سیاهه نامزدهای بالقوه اصلاح‌طلبان را که برمی‌شمریم می‌بینیم که هر‌یک، نشان و نشانه‌ای از دولت موجود دارند و بر این اساس احتمال اقبال مردمی به آن‌ها، اندک می‌نماید. ظریف ناکارآمدی دیپلماسی و مذاکره، محمدرضا عارف تساهل سیاسی و جهانگیری نمایندگی وضع موجود را به اذهان مخاطبان اصلاحات متبادر می‌کنند اما در این میان، چهره‌ای مدتی است بروز و ظهور یافته که واجد خصیصه‌های یادشده نیست و در عوض، دال مرکزی گفتمانی خویش را بر عدالت‌خواهی نهاده است؛ مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت دولت اصلاحات و نایب رییس اول مجلس دوره دهم.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مدیرمسوول نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی محافل مذهبی« عقیق » را بخوانید

پیشگامی هیأتی‌ها در برگزاری مجالس زنده مجازی

علی جواهری / هیات‌های مجازی در ماه مبارک رمضان حال و هوای خاص و زیبایی را به خانه‌ها بخشیده‌اند. خانواده‌ها دور هم می‌نشینند و تلفن هوشمندشان را به تلویزیون متصل می‌کنند و از مراسم زنده مذهبی در فضای‌مجازی فیض می‌برند. درحالی‌که محدودیت‌های کرونایی همه‌چیز را تحت‌تاثیر قرار داده است، چراغ هیات‌ها و محافل مذهبی روشن است. از همان روزهای نخست کرونایی که مصادف با ما‌ه‌های رجب و شعبان بود، سبک جدیدی از هیات‌داری با برگزاری مجالس روضه به‌صورت زنده در فضای مجازی نمایان شد. خیلی زود موجی از هیات‌های مجازی به راه افتاد و هیات‌ها یکی پس از دیگری از ابزارهای رسانه‌ای و راه‌های ارتباطی مثل روبیکا و حتی اینستاگرام برای برگزاری جلسات‌شان استفاده کردند. این روند ازسوی مخاطبان با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد و مردم پیگیر مجالس اهل‌بیت؟ع؟ از این طریق شدند. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با «رضا صیادی»، فعال رسانه‌ای و مدیرمسوول نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی محافل مذهبی «عقیق» ابعاد مختلف ایجاد مجالس مذهبی زنده در فضای مجازی را بررسی و میزان استقبال مخاطبان از این پدیده نوظهور را ارزیابی کرده است.

اظهارات اخیر روحانی درباره عملکرد دولتش با مواضع حامیانش همخوانی ندارد

دولت نجات روحانی!

فصل رأی‌گیری شاید زمانی باشد برای یک سوزن به خود و یک جوالدوز به دیگران زدن؛ پیروزی در انتخابات از مسیر عملکرد به نتیجه مطلوب خواهد رسید و نه‌تنها از مسیر برنامه‌ها و وعده‌های صدروزه. اصلاح‌طلبان حالا بیش از هر زمانی در اغما هستند و عملکرد دولت روحانی گریبان‌شان را گرفته است؛ موضوعی که بارها توسط اصلاح‌طلبان به آن اشاره شده و تلاش‌ها برای فاصله گرفتن از این مساله ابتر مانده است. حجت‌الاسلام حسن روحانی نیز اخیرا در مراسم بهره‌برداری از چهار طرح ملی صنعت پتروشیمی اظهار داشت: دهه90 دهه‌ای بود که دو بار ما در دنیای سیاست و دیپلماسی به دنیا آمدیم و دشمن را شکاندیم. اگر بگوییم این دهه پیروزی، نجات ملی و جهش در تولید و توسعه کشور است، اشتباه نگفتیم.

سرمقاله

تفاهم فرسایشی ممنوع

شماره‌های پیشین