sobhe-no.ir
1150
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
3
مطالبه عمومی از جریان انقلابی برای وحدت در انتخابات «ترند» شد

#همه_یکی_هستیم

جواد بخشی /«همه یکی هستیم»، حالا به هشتگ مهم و پرمخاطب توییتر تبدیل شده است. اعلام کاندیداتوری چهره‌های مختلفی در جریان اصول‌گرا و سابقه وحدت در انتخابات ریاست جمهوری سال‌96 بیان‌گر و نشان‌دهنده اهمیت اجماع و حرکت هدفمند برای آبادانی و برون‌رفت از مشکلات موجود است.

یادداشت

پرونده انحراف و منحرفان بسته نشده

مهدی فضائلی

صبح نو

مطالبه عمومی از جریان انقلابی برای وحدت در انتخابات «ترند» شد

#همه_یکی_هستیم

جواد بخشی /«همه یکی هستیم»، حالا به هشتگ مهم و پرمخاطب توییتر تبدیل شده است. اعلام کاندیداتوری چهره‌های مختلفی در جریان اصول‌گرا و سابقه وحدت در انتخابات ریاست جمهوری سال‌96 بیان‌گر و نشان‌دهنده اهمیت اجماع و حرکت هدفمند برای آبادانی و برون‌رفت از مشکلات موجود است.

فشارهای اقتصادی بیش از هر زمانی امان مردم را بریده است، بیکاری، تورم، عدم پاسخگویی و بسیاری دیگر در چند سال گذشته، ذهن و جسم ملت ایران را آزرده و اوقات‌شان را تلخ کرده است. حالا «ایستگاه انتخابات» سرآغازی می‌تواند باشد برای تغییری هوشمندانه در راستای کسب منافع عمومی. تغییری که همراه با راه‌حل برای حل تمامی مشکلات باشد؛ به‌دور از دوگانه‌سازی‌های کاذب انتخاباتی و مرزبندی‌های غیرواقعی که سرانجامش به ناکجا آباد باشد.
در این میان شاخص‌های رییس‌جمهوری مطلوب در کلام رهبر انقلاب در سخنرانی نخستین روز سال می‌تواند راهگشا و نشان‌دهنده مسیری باشد برای نیل به هدفی بزرگ. ایشان با تأکید به آحاد مردم مبنی بر دقت در انتخاب خود، در بیان ویژگی‌های یک رییس‌جمهور مطلوب گفتند: «رییس‌جمهور مطلوب باید با کفایت، با ایمان، عدالت‌خواه و ضد فساد، دارای عملکرد انقلابی و جهادی، معتقد به توانمندی‌های داخلی، معتقد به جوانان به‌عنوان پیشران حرکت عمومی کشور و امیدوار به آینده باشد.»

مطالبه «وحدت» در توییتر
اجماع در جریان اصول‌گرا و ضرورت وحدت، یکی از موضوعاتی است که در توییتر ترند شده است. مطالبه‌ای مردمی در بستری مجازی، پیامی جز امید به آینده ندارد؛ امیدی که با نشستن همه دور یک میز و به همان تعبیر مجازی «همه یکی هستیم» محقق خواهد شد. در این میان مواضع «سعید جلیلی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از چهره‌هایی که همواره گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حضورش در انتخابات وجود دارد، حائز اهمیت است. وی اخیرا در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در کنار وحدت سیاسی، وحدت گفتمانی یکی از مهم‌ترین لوازم موفقیت در انتخابات است. یعنی مردم ببینند جریان انقلاب یک پاسخ معتبر و واحد به سؤالات و مشکلات آن‌ها دارد و حتی اگر نامزدهای مختلفی در عرصه داشته باشد، برای تبیین آن پاسخ معتبر مشترک که بر مبنای مباحث انقلاب هست تلاش می‌کنند و تلاش‌های آن‌ها مکمل یکدیگر است. سعی می‌کنند آن پاسخ معتبر و مشترک را به‌گونه‌ای طرح کنند که مردم اقناع بشوند و این همان راه‌حل صحیح است. اما اگر شما غیر از این عمل کنید طبیعتا این حرف‌ها پراکنده می‌شود و نمی‌تواند آن اقبال لازم را جلب نماید. وی افزود: با‌توجه به این چند نکته‌ای که عرض کردم، امروز یک تقسیم کار جدی میان نیروهای انقلابی باید صورت بگیرد تا عرصه‌های مختلف باز شود؛ در این عرصه شما نمی‌توانید وارد یک بحث‌های پراکنده مثل دانه‌های از هم گسیخته تسبیح بشوید که ارتباط‌شان با یکدیگر معلوم نباشد.
جلیلی ادامه داد: اگر می‌خواهیم این مباحث مورد قبول مردم واقع شود این ارتباط را باید به درستی به تصویر بکشیم. خصوصیات آن چیست؟ اولا اگر درباره مشکل یا مسأله‌ای پاسخ معتبر ارائه می‌کنید، این پاسخ باید با‌توجه به گذشته، حال و نگاه به آینده باشد؛ اینطور نیست که شما به تجربه گذشته نگاه نمی‌کنید، به موضوع امروز توجه نداشته و بدون چشم‌انداز آینده حرف‌هایی را می‌زنید. ثانیاً پیوستگی موضوعات نیز مهم است؛ اگر به ارتباط میان موضوعات اقتصادی نظیر بیکاری و گرانی با سایر موضوعات مثل سیاست خارجی یا فرهنگ سیاسی و اجتماعی توجه لازم نشود، مجدداً اذهان جامعه نمی‌تواند آن قضاوت لازم را داشته باشد.

«اجماع» برای ملت
تاکید جلیلی بر ضرورت ایجاد «وحدت سیاسی» و «وحدت گفتمانی»، حالا در فضای مجازی هم به مطالبه‌ای عمومی تبدیل شده است. کاربری در این باره به هشتگ ذکر شده نوشته است: «قالیباف، جلیلی، رئیسی و... وقتی موفق خواهند بود که همه با هم باشند. در انتخابات ریاست جمهوری هم وقتی موفق خواهیم بود که همه با هم باشیم»، یا کاربری دیگر می‌نویسد« هشتگ همه یکی هستیم یعنی جبهه انقلاب از اجماع برای رسیدن به هدف نهایی پشتیبانی می‌کند. «اجماع و دوری از تشتت و تفرق برای نیل به هدفی مشخص و پاسخ به خواست منطقی مردم حالا باید بیش از هر انی سرلوحه رهبران جریان انقلاب قرار گیرد و اجازه ندهند بار دیگر اداره امور به دست کسانی باشد که دغدغه‌مندی لازم برای حل مسائل را ندارند.
کنار رفتن باقی کاندیداها و رسیدن به یک کاندیدای واحد در انتخابات پیش رو، سنگ محکی است برای اشخاصی که با جامه انقلابی در سالیان دراز کنش‌گری کرده‌ و خدمات زیادی را به سرانجام رسانده‌اند. رسالت همه در مقطع حساس کنونی با هم بودن و برای هم  و هدفی بزرگ از خود گذشتن است.
اگر این موضوع محقق شود و وحدت چهره نمایان جریان انقلابی برای مردم باشد می‌توان به آینده امیدوار بود و سرمایه اجتماعی و بدنه منفک شده را بازآفرید و برای آینده و سربلندی ایران اسلامی پر قدرت پیش رفت. بدنه اجتماعی جریان انقلابی امروز بیش از هر زمانی دغدغه‌مند است و پاسخ مناسب به این دغدغه زمینه‌ساز جذب یا دفع خواهد شد.

انبارلویی: «همه یکی هستیم» مورد استقبال قرار می‌گیرد
در این زمینه با «محمد‌کاظم انبارلویی» معاون سیاسی حزب موتلفه به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: اردوگاه جبهه انقلاب در انتخابات‌۹۲ و ۹۶ نتوانستند پیروز شوند علت این اتفاق را باید تفرق و تشتت نامزدهای مطرح دانست. از طرف دیگر این اردوگاه دچار بحران سازمانی، بحران گفتمانی و بحران مدیریتی بود.
انبارلویی در ادامه گفت: بر‌اساس این تجربه در بدنه جریان اصول‌گرا و بدنه جبهه انقلاب این اندیشه در حال زنده شدن است که آسیبی که ما خورده‌ایم از تشتت و تفرق بوده است و باید به سمت وحدت و همگرایی پیش برویم.
معاون سیاسی حزب موتلفه با بیان اینکه دشمن در یک مقطع زمانی بحث پلورالیزم دینی را مطرح کرد که رهبران فکری ما در حوزه و دانشگاه در برابر این سم فکری و ایدوئولوژیک ایستادند، گفت: آن‌ها نتوانستند فضای دینداری مردم را تحت تأثیر قرار دهند اما در حوزه سیاسی دشمن تلاش‌هایی کرده است و غفلت‌هایی هم از طرف برخی از رهبران اصول‌گرا صورت گرفت و سرمایه ما دچار یک پلورالیزم سیاسی شد. همچنین یک شرایط آشتی‌ناپذیر بین آن‌ها و رهبران اصول‌گرایان ایجاد شد.
وی در ادامه افزود: در سال‌۱۴۰۰ باید از این تجربه استفاده کنیم و پویش جدیدی که با هشتگ «همه یکی هستیم» ایجاد شده است قطعا مورد استقبال همه احزاب و گروه‌ها قرار خواهد گرفت. در انتخابات آینده ان‌شاءالله همه با هم هستیم و ید واحده خواهیم بود.
انبارلویی تأکید کرد: ما باید زیرسقف گفت‌وگو با محیط سالم همراه با ادب و نزاکت سیاسی و همراه با هدف جمعی حتما به یک نامزد برسیم. الان در شورای ائتلاف و شورای وحدت و برخی از احزاب و گروه‌هایی که دغدغه این موضوع را دارند، این موضوع در حال پیگیری است و به این گفت‌وگوها امیدوار هستم. ان‌شاءالله تنها به یک گزینه مشخص خواهند رسید و به مطالبه جدی بدنه و نیروهای انقلاب پاسخ مثبت خواهند داد.

captcha
شماره‌های پیشین