sobhe-no.ir
1150
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
2
خبر

سخنگوی ارتش: رژه روز ارتش به صورت خودرویی برگزار می‌شود

قالیباف: دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند

جواب به صهیونیست‌ها

رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته خبر داد که نیمه شب جمعه در ساعت‌۰۰:۴۰ و در شب زیارتی سید الشهدا(ع)، دانشمندان جوان وخداباور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یابند. روند غنی‌سازی 60‌درصد در نطنز پس از اقدام ترورستی 6‌روز پیش در شبکه توزیع برق مجمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن و از کار افتادن بخشی از سانتریفیوژهای نسل یک آغاز شد.

یادداشت

پیام غنی‌سازی 60‌درصدی برای غرب

حنیف غفاری

صبح نو

یادداشت

پیام غنی‌سازی 60‌درصدی برای غرب

حنیف غفاری

درست در بحبوحه برگزاری مذاکرات برجامی وین، شاهد اعلام اخبار غرور‌آفرین مربوط به موفقیت ایران در تولید نخستین فرآورده و خروجی  غنی‌سازی 60‌درصدی در کشورمان بودیم.نخستین موضوعی که در این خصوص اهمیت دارد، به فاصله بین «اراده» و «عمل» جمهوری اسلامی ایران در آغاز غنی‌سازی 60‌درصدی باز می‌گردد. در روز چهارشنبه هفته گذشته، دستور آغاز غنی‌سازی ۶۰‌درصدی اورانیوم صادر شد و با تغییر «راندمان» و «چیدمان» زنجیره‌ها، این «اعلام» در فاصله حدود 24‌ساعت تبدیل به «عمل» شد. تولید همزمان اورانیوم 60 و 20درصدی از سوی کشورمان، از یک سو نشان‌دهنده توان و اراده  دانشمندان و سایر افراد زحمتکش در حوزه استفاده از فناوری هسته‌ای در کشورمان است؛ اراده‌ای که مخالفان بهره‌مندی ایران از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را سال‌هاست در جای خود میخکوب ساخته است.
پیام دیگر آغاز رسمی و عینی غنی‌سازی 60‌درصدی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی ایران، مربوط به ابعاد «راهبردی» و «استراتژیک» ماجراست. تشکیل جلسه فوری کابینه رژیم اشغالگر قدس پس از اعلام خبر تولید نخستین خروجی غنی‌سازی 60‌درصدی اورانیوم در ایران و اصرار سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر لزوم نتیجه بخشی هر‌چه سریع‌تر مذاکرات برجامی وین و بازگشت به عقب ( بازگشت به برجام) به وضوح نشان می‌دهد که مخالفان و دشمنان نظام و ملت ایران، نه تنها انتظار «تصمیم ایران مبنی بر آغاز غنی‌سازی 60‌درصدی»، بلکه انتظار «سرعت عمل ایران در عملیاتی‌سازی این تصمیم» را نداشته‌اند. اکنون می‌توان صراحتا و با استناد به شواهد موجود تاکید کرد که واشنگتن، تل‌آویو و تروییکای اروپایی هر سه از تصمیم و اقدام جمهوری اسلامی ایران بهت‌زده و سردرگم هستند.
اکنون دشمنان متوجه شده‌اند که «گزینه‌های روی میز» جمهوری اسلامی ایران نه تنها از واشنگتن و متحدانش بیشتر نیست، بلکه نسبت به آن‌ها بیشتر، عمیق‌تر و اثرگذارتر است. بدیهی است؛ در شرایط فعلی، غرب ناچار است بین دو گزینه عینی ، یعنی «رفع واقعی تحریم‌های ایران با دو چاشنی تضمین و راستی‌آزمایی» و «پذیرش غنی‌سازی 60‌درصدی از سوی جمهوری اسلامی ایران» دست به انتخاب بزند. در این معادله، انتخاب سوم و چهارم یا گزینه‌هایی خودساخته مانند «انعقاد توافق موقت» محلی از اعراب ندارند. بدیهی است؛ رژیم اشغالگر قدس نیز با عملیات خرابکارانه اخیر خود در نطنز، بازی سختی را به ضرر موجودیت و منافع خود آغاز کرد که پایان زمانی و عملیاتی آن قطعاً با اراده تل‌آویو و واشنگتن رقم نخواهد خورد! زمان آن رسیده است که رابطه میان «عمل» و «عکس‌العمل» یا «کنش» و «واکنش» در حوزه روابط بین‌الملل، به صورت کامل و مصداقی برای افرادی مانند نتانیاهو‌، جوبایدن، بوریس جانسون و امانوئل مکرون از سوی جمهوری اسلامی ایران تشریح شود! درسی که قطعا شاگردان غربی، صهیونیستی و اروپایی آن در پایان آن، نمره قبولی را در حوزه سیاست خارجی و مناسبات  امنیتی خود کسب نخواهند کرد!

captcha
شماره‌های پیشین