sobhe-no.ir
1150
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
2
خبر

سخنگوی ارتش: رژه روز ارتش به صورت خودرویی برگزار می‌شود

قالیباف: دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند

جواب به صهیونیست‌ها

رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته خبر داد که نیمه شب جمعه در ساعت‌۰۰:۴۰ و در شب زیارتی سید الشهدا(ع)، دانشمندان جوان وخداباور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یابند. روند غنی‌سازی 60‌درصد در نطنز پس از اقدام ترورستی 6‌روز پیش در شبکه توزیع برق مجمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن و از کار افتادن بخشی از سانتریفیوژهای نسل یک آغاز شد.

یادداشت

پیام غنی‌سازی 60‌درصدی برای غرب

حنیف غفاری

صبح نو

قالیباف: دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند

جواب به صهیونیست‌ها

رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته خبر داد که نیمه شب جمعه در ساعت‌۰۰:۴۰ و در شب زیارتی سید الشهدا(ع)، دانشمندان جوان وخداباور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یابند. روند غنی‌سازی 60‌درصد در نطنز پس از اقدام ترورستی 6‌روز پیش در شبکه توزیع برق مجمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن و از کار افتادن بخشی از سانتریفیوژهای نسل یک آغاز شد.

همزمان درحال غنی‌سازی ۶۰‌درصد و ۲۰‌درصد هستیم
محمد باقر قالیباف در پیامی توییتری با تبریک موفیقت ایران در دستیابی به غنی‌سازی 60درصدی به مردم شجاع ایران تاکید کرد: اراده ملت ایران معجزه‌آفرین است و هر توطئه‌ای را خنثی خواهد کرد. سپس علی‌اکبر صالحی در گفت‌وگو با خبر ساعت‌14 سیمای جمهوری اسلامی ایران در باره این خبر گفت: ما در چارچوب قانون مجلس یعنی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، همواره با رییس مجلس در تماس هستیم و سیر تحولات فعالیت‌های هسته‌ای را در چارچوب قانون به استحضار ایشان می‌رسانیم و امروز(روز جمعه) نزدیک سحر به اطلاع آقای قالیباف این دستاورد بزرگ را رساندم و ایشان هم محبت کردند و اعلام کردند و جای تشکر و تقدیر از مجلس دارم که کمک می‌کنند به‌ویژه از لحاظ مالی که این قانون را پیش ببریم.
وی افزود: چهارشنبه دستور راه‌اندازی 60‌درصد را دادیم و آخر وقت پنج‌شنبه محصول 60‌درصد را گرفتیم. الان 9‌گرم در ساعت محصول می‌گیریم. چیدمان زنجیره‌های سانتریفیوژ را در حال کار هستیم. همزمان در حال تولید 60‌درصد و 20‌درصد هستیم. صالحی گفت: این نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد. اکنون هر غنایی در کشور امکان‌پذیر است.

هیچ آلودگی در نطنز وجود ندارد
وی درباره ابهاماتی که در فضای مجازی ایجاد شده گفت: هیچ آلودگی در نطنز وجود ندارد. غنی‌سازی در نطنز قطع نشد. در یکی از سالن‌ها قطع شد اما با قوت در حال رفتن به جلو است. صالحی گفت: برق اصلی نطنز امشب (جمعه 27‌فروردین) وصل می‌شود. رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به شایعات ماهواره‌ای گفت: سایت نطنز با قوت در حال جلو رفتن است. وی گفت: 60‌درصد برای ساخت اهدافی است که در راکتور تهران می‌گذاریم تا مولیبدن استخراج کنیم. از این 60‌درصد برای تولید سوخت استفاده نمی‌کنیم.
صالحی افزود: یکی از کاربردهای 60‌درصد در رادیو دارو است. اکنون در حال کار با 20‌درصد برای رادیو داروها هستیم. اما وقتی غنا بالا می‌رود راندمان بالا می‌رود و میزان تولید مولیبدن بیشتر می‌شود و زمان تولید کوتاه‌تر می‌شود. لذا این فرصتی است که قانون مجلس برای سازمان انرژی اتمی پیش آورد. فعلا 9‌گرم در ساعت 60‌درصد تولید می‌کنیم. با اقدامی که می‌کنیم 5‌گرم در ساعت تولید می‌شود اما 20‌درصد هم همزمان تولید می‌کنیم.
اما اعلام آغاز غنی‌سازی 60‌درصدی همزمان بود با نشست سوم کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار و قرار شد گفت‌وگوهای فنی در نشست‌های کارشناسی ادامه یابد.
 بر این اساس، نشست‌های دو گروه کارشناسی که از هفته گذشته به‌طور موازی به منظور رایزنی‌های فنی در دو حوزه رفع تحریم و مسائل هسته‌ای آغاز به‌کار کرده‌اند، ادامه خواهد یافت. نتایج نشست‌های این دو گروه کارشناسی در حوزه جنبه‌های فنی مربوط به رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای، به کمیسیون مشترک اعلام می‌شود.
در ابتدای نشست دیروز کمیسیون مشترک، «سید‌عباس عراقچی» رییس هیأت ایرانی، ضمن محکوم کردن خرابکاری اخیر در تأسیسات نطنز و گلایه شدید از واکنش ضعیف کشورهای اروپایی به این حادثه، تأکید کرد که اعضای برجام باید یکصدا و بدون ملاحظات سیاسی، این اقدام را که مصداق تروریسم هسته‌ای و تخطی فاحش از قوانین بین‌المللی است، محکوم و تقبیح کنند.
عراقچی بعد از این نشست گفت: قرار شد گروه‌های کاری در حوزه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها کار خودشان را از سر بگیرند. همه توافق داشتند که وارد کار جدی و عملی شویم و مجموعه تحریم‌هایی که آمریکا باید بردارد لیست و مجموعه اقداماتی که ایران باید انجام دهد نیز لیست شود و توافق درباره آن صورت بگیرد و اجرایی شود.

حادثه نطنز چیزی نیست که به سادگی از کنار آن گذشت
عراقچی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، بیان کرد: جلسه بسیار جدی و حتی چالشی بود. تحولاتی که بین این جلسه و جلسه قبل داشتیم از جمله حادثه نطنز و ... فضای جلسه را به شدت چالشی کرده بود و بحث‌ها از هر دو طرف خیلی جدی و متأثر از اتفاقات این مدت بود.
معاون وزیر خارجه اظهار داشت: مواضع کشور را خیلی روشن در نشست بیان کردیم. حادثه نطنز چیزی نیست که به سادگی از کنار آن گذشت و انتظار ما که کشورهای مقابل در برجام این حادثه را محکوم کنند انتظار کاملا جدی و به حقی بود. غیر از روسیه و چین، سه کشور اروپایی نه تنها این کار را صورت ندادند، بلکه در حوزه تحریم‌ها مواردی را اضافه کردند.
وی بیان کرد: حسن نیت از سوی کشورهای اروپایی به شدت از سوی ما زیر سؤال رفت. آن‌ها باید جدیت خودشان را در مذاکرات نشان دهند و اینگونه نیست که با این حرکات بتوان به جمع‌بندی خوبی رسید، مگر این که کشورهای اروپایی جدیت را در عمل نشان دهند.

از مذاکره برای مذاکره امتناع خواهیم کرد
همزمان با مذاکرات جاری در وین در چارچوب کمیسیون مشترک برجام ، پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در پستی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «همانطور که در چهار سال گذشته، مذاکره منتهی به گرفتن عکس یادگاری را نپذیرفتیم، امروز نیز از مذاکره برای مذاکره، با جدیت امتناع خواهیم کرد.مذاکره در نگاه سیاست خارجی تدبیر و امید، ابزاری قدرتمند و مشروع است برای گره‌گشایی از اکنون و افق‌گشایی برای آینده؛ نه تریبونی برای شعار، نه بلندگویی برای خطابه و نه قابی برای انداختن عکس‌های تکراری.» رهبرانقلاب روز چهارشنبه در  مراسم مجازی انس با قرآن طی سخنانی درباره مذاکرات برجام فرمودند: « تشخیص مسوولان این است که مذاکره کنیم تا این سیاست را اعمال کنیم. ما بحثی در این زمینه نداریم ولی باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نباشد و طوری نباشد که طرف‌ها مذاکره را کش دهند چون این برای کشور ضرر دارد.آمریکا مذاکره نمی‌کند که حرف حقی را قبول کند بلکه آمریکا می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند.»

captcha
شماره‌های پیشین