sobhe-no.ir
1149
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
3
لاوروف در دیدار با رییس مجلس گفت که روسیه از پیام رهبر انقلاب برای توافق جامع استقبال می‌کند

به سوی توافق راهبردی

سفر رییس مجلس به روسیه و تقدیم پیام ویژه رهبر انقلاب به سران مسکو و سپس امضای سند همکاری 25 ساله با چین، نشان از تغییر ریل سیاست خارجی جمهوری اسلامی به سمت سیاست چندجانبه گرایی است. هرچند ایران با پکن و مسکو همواره مراودات راهبردی داشت، اما نشانه‌‎های اخیر به ویژه پس از شکست ترامپ و راهیابی دموکرات‌ها به کاخ سفید، معنادارتر به‌نظر می‌رسد. حال روز گذشته وزیرخارجه روسیه در سفر به تهران با محمدباقر قالیباف دیدار و گفت‌وگو کرد.

یادداشت

پنج نکته درباره تفاهم اقتصادی با چین

سیدامیر سیاح

صبح نو

لاوروف در دیدار با رییس مجلس گفت که روسیه از پیام رهبر انقلاب برای توافق جامع استقبال می‌کند

به سوی توافق راهبردی

سفر رییس مجلس به روسیه و تقدیم پیام ویژه رهبر انقلاب به سران مسکو و سپس امضای سند همکاری 25 ساله با چین، نشان از تغییر ریل سیاست خارجی جمهوری اسلامی به سمت سیاست چندجانبه گرایی است. هرچند ایران با پکن و مسکو همواره مراودات راهبردی داشت، اما نشانه‌‎های اخیر به ویژه پس از شکست ترامپ و راهیابی دموکرات‌ها به کاخ سفید، معنادارتر به‌نظر می‌رسد. حال روز گذشته وزیرخارجه روسیه در سفر به تهران با محمدباقر قالیباف دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در دیدار سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، با اشاره به سفر بهمن سال گذشته خود به روسیه اظهار کرد: زمانی که مجلس یازدهم شکل گرفت، تصمیم بر این شد که اولین سفر خارجی را به روسیه انجام دهم و جدای از اهمیت این تصمیم، در آن سفر حامل پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برای آقای پوتین هم بودم. 
وی با بیان این که آن سفر حاوی 2 نکته بود، گفت: سفر من به روسیه تاکیدی صریح و رسمی بر این بود تغییر و جابه جایی قدرت در آمریکا هیچ تاثیری بر رویکرد و تصمیم‌های ما در توسعه همه جانبه مناسبات ایران و روسیه نخواهد داشت. 
قالیباف با تاکید بر این که در روابط دوجانبه باید به سمت یک توافق بلند مدت همکاری‌های مشترک در زمینه اقتصادی و تجاری، امنیتی و سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، علمی و دانشگاهی، سایبری حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: پس از این سفر پاسخ آقای پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب حاکی از این بود که امروز رهبران دو کشور بر این مهم اتفاق نظر دارند و مسوولان حوزه وزارت خارجه دو کشور باید این مساله را دنبال کنند.
رییس مجلس تصریح کرد: جای این گلایه هم وجود دارد که دو کشور هنوز نتواسته اند آنطور که باید از همه ظرفیت‌های فراوان موجود برای توسعه همه جانبه همکاری‌های اقتصادی استفاده کنند و در این زمینه باید اقدامات جدی انجام شود.  
وی افزود: البته اتحادیه اوراسیا می‌تواند به ارتقای همکاری‌های اقتصادی کمک کند و در همین زمینه در سفر من به مسکو توافق شد که یک هاب‌مالی و لجستیکی برای تسهیل روابط تجاری ایجاد شود و من بعد از سفر نیز آن را پیگیری کرده‌ام تا به سرعت این مهم انجام شود.
رییس قوه مقننه با بیان این که در سطح منطقه‌ای موضوع قابل توجه، همکاری نزدیک دو کشور برای مبارزه با تروریسم و جلوگیری از دخالت کشورهای خارج از منطقه در منطقه است، گفت: همکاری‌های دوجانبه و چند جانبه نظیر فرایند آستانه و سایر مکانیزم های منطقه‌ای می‌تواند در مبارزه با تروریسم، امنیت و پیشرفت منطقه بسیار مؤثر واقع شود.
وی تاکید کرد: ایران و روسیه نباید از هرگونه پیشنهاد برای دخالت بقیه کشورها در امور منطقه استقبال کنند، بلکه باید با آن مقابله نمایند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از حمایت‌های روسیه در مساله برجام گفت: به طور روشن ما باید چارچوب برجام را حفظ کنیم، اما آمریکا هم باید به تعهدات خود در این توافق عمل کند، آنگاه ما نیز لغو کامل تحریم‌ها را راستی آزمایی خواهیم کرد. این موضع قاطع و روشن جمهوری اسلامی ایران است. 
وی همچنین با اشاره به خرابکاری در نطنز تاکید کرد که این اتفاق را باید همه کشورها محکوم کنند به خصوص 1+4 در این زمینه باید موضع گیری شفاف و روشنی داشته باشد؛ البته جمهوری اسلامی حق خود را برای پاسخگویی به این اتفاقات محفوظ دانسته و به موقع به آن پاسخ خواهد داد. 
رییس مجلس با بیان این که در حوزه پارلمانی روابط خیلی خوبی بین دو کشور برقرار است، گفت: سومین کمیسیون عالی همکاری‌های پارلمانی دو کشور در آینده نزدیک در تهران برگزار خواهد شد.
وی ضمن تشکر از همکاری خوب روسیه درباره ارسال واکسن کرونا به ایران گفت: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران و همچنین ایجاد شتاب حداکثری در تولید مشترک واکسن در ایران تاکید داریم.

لاوروف: سفر شما به روسیه به توسعه روابط 
دو کشور کمک موثری کرد
در این دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز ضمن رساندن سلام «ماتوینکو»، رییس شورای فدراسیون روسیه، «والودین» رییس دوما و «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه به رئیس مجلس کشور گفت: همه مقاماتی که شما با آنها دیدار کردید بر این باور ند که سفر شما به روسیه به توسعه روابط دو کشور کمک موثری کرد. 
وی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به پوتین گفت: در این نامه از ایده‌ای که مطرح کردید برای امضای یک توافق جامع و همه گیر بین دو کشور حمایت شد و امیدواریم در زمانی که این سند آماده شد، پارلمان ایران نیز از امضای آن حمایت کند.   این دیپلمات کهنه کار روسی با بیان این که ما از تعامل بین قوای مقننه و مجریه دو کشور استقبال می‌کنیم، گفت: بین دو دولت ایران و روسیه مکانیزم‌ها و ساختارهای خوبی ایجاد شده است، از جمله کمیسیون‌هایی که باعث ارتقای همکاری‌های مشترک شده و اخیرا نیز برای مقابله با کرونا کمیته تخصصی مشترک ایجاد کرده‌ایم.
وی با بیان این که در راستای مقابله با کرونا تاکنون بیش از 500 هزار دوز واکسن به ایران تحویل شده است، گفت: مراحل تولید واکسن اسپوتنیک نیز در ایران به‌زودی انجام خواهد شد. لاوروف تاکید کرد: کلید حل مشکلات برجام بازگشت کامل و بدون قید و شرط آمریکا به تعهداتش در این توافق و اجرای قطعنامه 2231است. 
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: ما مخالف رویکردهای یکجانیه گرایی آمریکا هستیم و بر این باوریم که مسائل منطقه باید در مسیر گفت و گو با مشارکت کشورهای منطقه حل شود. 
بنابراین گزارش، سفر محمدباقر قالیباف به روسیه که حامل پیام و رویکرد جمهوری اسلامی برای توسعه همکاری‌ها و تعمیق‌بخشی میان دو کشور بود در نوع خود آغازگر فصلی نو از روابط تهران-مسکو است که  تحلیل‌گران معتقدند این سفر مطمئنا تاثیرات بلند مدتی در روابط دوجانبه تهران-مسکو خواهد داشت. 
در طول سفر سه روزه قالیباف به روسیه، او با مقامات ارشد روسیه دیدار کرد و هنگام دیدار با «ویچسلاو ولودین» پیام رهبرانقلاب  را به «ولادیمیر پوتین» تحویل داد. هرچند تحولات مختلفی در نظام بین الملل و میان کشورها در حال رخ دادن است، اما روابط ایران و روسیه همواره استوار  و راهبردی بوده که کمتر دچار تغییر و چالش شده است به‌ویژه آنکه در دوران فشار حداکثری آمریکا و تحریم‌ها یکجانبه آن علیه کشورمان دوستانی مانند روسیه  از مواضع بحق جمهوری اسلامی حمایت ‌کردند و حال ایران  تلاش دارد با تعمیق‌بخشی به این روابط حسنه، آنرا  به سمت روابط راهبردی و مستمرتر ارتقا دهد. امیرعبداللهیان، مشاور رییس مجلس در امور بین‌الملل درباره این سفر گفته بود گفت: پیام رهبر انقلاب به پوتین، نکات مهم و دقیقی داشت که برای روس‌ها -با توجه به‌مناسبات جدید بین‌المللی برای استحکام روابط راهبردی و پایدار دو کشور- مهم بود. صرفنظر از محتوا، مطالب بیان شده در پیام مبتنی بر نگاهی درازمدت در حوزه سیاست خارجی پایدار و حفظ امنیت و منافع ملی کشورمان است و به منافع مشترک ایران و روسیه توجه داشته که می‌تواند بر مناسبات ما با چین هم اثرگذار باشد.

captcha
شماره‌های پیشین