sobhe-no.ir
1149
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
2
سرمقاله

نمایش مضحک آل‌سعود

اولین واکنش ایران به خرابکاری در نطنز

آغاز غنی‌سازی ۶۰درصدی

اتحادیه اروپا با وضع تحریم جدید علیه ایران سرسپردگی خود را نمایان‌تر کرد

وز وز اروپایی

«تحریم» برای مذاکره در سال‌های گذشته راهبرد خبیثانه‌ای شده است برای امتیاز گرفتن از ملت ایران؛ راهبردی که علاوه بر اقتصاد، نیازهای پزشکی و بهداشتی مردم را نیز هدف قرار داده و با ایجاد مانع‌های عدیده‌ای حتی در شرایطی که اپیدمی کرونا روزانه هزاران انسان را به کام مرگ می‌کشاند، ملت ایران را در فشار و تنگنا قرار داده است.

یادداشت

بزرگ‌ترین دروغ دولت بایدن!

حنیف غفاری

صبح نو

یادداشت

بزرگ‌ترین دروغ دولت بایدن!

حنیف غفاری

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید بدون اعلام موضع در قبال حمله تروریستی به سایت هسته‌ای نطنز، هرگونه دخالت آمریکا را در این حادثه رد کرده است! وی در این خصوص مدعی شده است :
«نمی‌خواهیم هیچ گمانه‌زنی درباره علت، تاثیرات یا مسوول آن مطرح کنیم. تمرکز ما بر مسیر دیپلماتیک و مذاکرات وین است.»
مقامات دولت بایدن عملاً ادعا کرده‌اند که به «دیپلماسی جزء‌گرایانه» معتقد هستند و تمرکزی بر روی متغیرهای بیرونی دخیل در یک پدیده دیپلماتیک ندارند! این ادعا به اندازه‌ای در نظام بین‌الملل منسوخ و مضحکانه است که جای بحثی در نادرست بودن آن وجود ندارد. اما ماجرا به این نقطه ختم نمی‌شود!
واقعیت امر این است که اتفاقاً مقامات آمریکایی حمایت پشت پرده خود از رژیم اشغالگر قدس در خصوص اقدام خرابکارانه در نطنز را با تمرکز بر «مذاکرات وین» صورت داده‌اند. رایزنی‌های مکرر «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا و «کامالا هریس» معاون رییس‌جمهوری آمریکا با مقامات رژیم صهیونیستی و موساد، حکایت از یک «بازی هماهنگ‌ شده» دارد که خروجی آن، حمله اخیر به نیروگاه نطنز بوده است. در چنین شرایطی اظهارات جن ساکی نه تنها مخدوش، بلکه به مثابه آدرس غلطی است که مقامات کاخ سفید همواره در قبال اقدامات تروریستی خود در جهان صورت می‌دهند. بی‌تردید در جریان عملیات خرابکارانه اخیر در نطنز نیز میان مقامات امنیتی-سیاسی واشنگتن و تل‌آویو نوعی همپوشانی عملیاتی و تاکتیکی وجود داشته است.مقامات آمریکایی در‌صدد تضعیف موقعیت ایران در مذاکرات وین هستند و صهیونیست‌ها نیز بر روی هدف اصلی خود مبنی بر جلوگیری از پیشرفت ایران در حوزه فناوری هسته‌ای هستند.
همپوشانی امنیتی و تروریستی مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه و در هیچ عملیاتی (در طول هفت دهه اخیر) متوقف نشده و طرفین قبل از انجام هرگونه عملیات یا اقدامی علیه یک کشور یا مجموعه، بارها منافع مشترک خود را مورد ارزیابی و تعریف (و احیاناً بازتعریف) قرارمی دهند. تفکیک نقش واشنگتن و تل‌آویو از یکدیگر در ماجرای خرابکاری اخیر در نطنز،نه تنها مصداق یک «خطای تاکتیکی» ، بلکه نوعی «خطای راهبردی» محسوب می‌شود که آثار و تبعات سلبی و بازدارنده‌ای برای کشورمان خواهد داشت. مقامات دولت بایدن سعی دارند سیکل «تروریسم هسته‌ای» را  با اسم رمز «دیپلماسی» علیه کشورمان به جریان بیاندازند.چنانچه بارها تاکید شده است، بازی برجامی دموکرات‌ها به مراتب از جمهوری‌خواهان پیچیده‌تر است. تحلیل این بازی در قالب «نگاه شبکه‌ای» و «سیستماتیک»، قطعاً به کشورمان قدرت مواجهه مطلوب با چنین اقدامات و تاکتیک‌های وقیحانه‌ای را خواهد داد. در هر حال، امیدواریم مسوولان حوزه سیاست خارجی کشورمان چشمان خود را بر روی سخنان مضحکانه و دروغین سخنگوی کاخ سفید و دیگر مقامات دولت بایدن نبندند!

captcha
شماره‌های پیشین