sobhe-no.ir
1148
سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
3
اصلاح‌طلبان برای فرار از مسوولیت دولت ائتلافی روحانی به دنبال گزینه ناب اصلاح‌طلبی برای 1400 هستند

گذر از لاریجانی به سیدحسن؟

تغییر رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در قبال رییس پیشین مجلس، هویدا و مبرهن شده و به نظر می‌رسد جبهه اصلاحات برای این تغییر رویکرد، یک ادله مهم برای خود داشته باشد و آن ناکامی‌ سیاست ائتلاف طی هشت سال گذشته است. اصلاح‌طلبان که حمایت از دولت ائتلافی حسن روحانی را لکه سیاهی در کارنامه سیاسی خود می‌بینند، در تلاشند برای رد گم کردن و انحراف افکار و فرار از پذیرش مسوولیت دولت، یک چهره ناب اصلاح‌طلب را جایگزین چهره‌هایی همتراز فرزند میرزا‌هاشم کنند؛ اما این چهره ناب کیست؟

قالیباف در دیدار با نخست‌وزیر کره:

ذهنیت مردم ایران نسبت به کره‌جنوبی منفی است

صبح نو

قالیباف در دیدار با نخست‌وزیر کره:

ذهنیت مردم ایران نسبت به کره‌جنوبی منفی است

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته (دوشنبه، 23‌فروردین) با چانگ سیه کیون، نخست‌وزیر کره‌جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجموعه تحولات و شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کنونی نشان می‌دهد قرن‌21، قرن آسیاست گفت: چند سال پیش در نشستی در استرالیا که شهرداران کشورهای آسیایی در آن حاضر بودند اشاره کردم که چشم‌انداز این قرن متعلق به آسیاست و پس از گذشت حدود 13سال از آن زمان، اکنون این موضوع به روشنی مشخص شده است.
 آقای قالیباف با اشاره به سابقه روابط خوب دو کشور و ابراز خرسندی از سفر نخست‌وزیر کره‌جنوبی به تهران یادآور شد؛ متأسفانه فعلا کره جایگاهی در مناسبات اقتصاد خارجی ایران ندارد. به عبارتی روابط اقتصادی و سیاسی که در بالاترین سطوح قرار داشت، تنزل کرده است.
وی اضافه کرد: اگر  سفیر شما در بازار تهران از مردم سؤال کند که رفتار کره‌جنوبی از سال‌2018 تاکنون چطور بوده، متوجه می‌شود که این رفتار اصلا قابل قبول نیست و ذهنیت مردم نسبت به شما منفی است.
وی با بیان اینکه همه ملت‌های دنیا خصوصا ملت متمدن و با فرهنگ ایران، دوستان خود را در روزهای سخت می‌شناسند و با انتقاد جدی از اقدام بانک‌های کره در مسدود کردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود، افزود: انتظار ما از جنابعالی این است که راه‌حل‌های فوری و عملی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ارائه و پول‌های بلوکه ما آزاد شود. قالیباف افزود: این انتظار مردم ایران از طرف کره‌جنوبی برآورده نشده است؛ حتی تجار که ارتباط مردمی خوبی با کره داشتند نیز از روال پیش آمده ناخرسند هستند.
آقای قالیباف سفر نخست‌وزیر کره به تهران را اقدامی مناسب در راستای ارتقای روابط دو کشور خواند. رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به نخست‌وزیر کره‌جنوبی گفت: شما فرد با تجربه‌ای در عرصه سیاست و مدیریت کلان کشور هستید. لذا حتما آثار شکست سیاست فشار حداکثری ترامپ را مشاهده و به‌خوبی درک می‌کنید. معتقدم هیچ مانعی نمی‌تواند سبب همکاری‌های خوب دو کشور از جمله در حوزه بشردوستانه، مسائل درمانی مانند کرونا، تأمین کالاهای اساسی و... باشد. امیدوارم این همکاری‌ها در بهترین سطح انجام شود. وی اظهار کرد: امیدوارم این سفر آغاز مجدد همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور در شصتمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی در پایان بر آمادگی در حوزه دیپلماسی پارلمانی و همکاری‌های پارلمانی کشورمان با مجلس کره جنوبی تأکید کرد و خاطر نشان کرد: این همکاری‌ها می‌تواند سبب توسعه روابط دو کشور شود وی از رییس مجلس کره جهت سفر به تهران دعوت کرد.

دعوت رییس مجلس کره از قالیباف
همچنین در ادامه «چانگ سیه کیون» نخست‌وزیر کره جنوبی با اشاره به اینکه به‌عنوان یک مقام دولتی و بعد از 44‌سال اولین نخست‌وزیری است که به ایران سفر می‌کند، گفت: البته در سال‌های گذشته به‌عنوان رییس مجلس به ایران سفر کرده بودم و با مقامات عالی‌رتبه ایران دیدار داشتم لذا امیدوارم این سفر آغاز مجدد روابط خوب با ایران باشد.
وی با اشاره به اینکه سال آینده مصادف با شصتمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک ایران و کره‌جنوبی است، اظهار داشت: در فرهنگ کره اعداد 60 و 70‌مهم هستند لذا سال آینده می‌تواند سرآغاز روابط خوب دو کشور باشد.
نخست‌وزیر کره‌جنوبی با اشاره به روابط تاریخی خوب دو کشور افزود: بدون شک رفت‌و‌آمد مقامات دو کشور سبب حفظ این روابط شده است؛ اما متاسفانه از سال‌2018 به بعد روابط دو کشور دچار مشکل شد که برای رفع آن تلاش می‌کنیم.
وی ضمن تائید سخنان رییس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه قرن آینده، قرن آسیاست، ادامه داد: بر این اساس اعتقاد دارم ایران و کره‌جنوبی به‌عنوان دو کشور آسیایی باید روابط خود را حفظ و مستحکم کنند.
نخست‌وزیر کره‌جنوبی با اشاره به سخنان دکتر قالیباف در خصوص همکاری‌های فنی، صنعتی، تکنولوژی و فرهنگی و سابقه حضور  نیروی کار کره‌ای در ایران، تصریح کرد: در دهه هفتاد میلادی کره در احداث دو پروژه پالایشگاهی در خرمشهر و اصفهان فعال بود.
وی با اشاره به اینکه امروز از خیابان سئول در تهران عبور کرده، افزود: در سئول هم خیابانی به نام تهران وجود دارد که گران‌ترین خیابان کره محسوب می‌شود و شرکت‌های فعال در عرصه دیجیتال همگی در آنجا فعالیت می‌کنند و هیچ اسم خارجی به غیر از تهران در سئول دیده نمی‌شود.
نخست‌وزیر کره‌جنوبی خاطر نشان کرد: امیدوارم دعوت رییس مجلس کشورمان برای سفر به کره را بپذیرید زیرا این سفر می‌تواند آغاز روابط جدید دو کشور باشد و سبب حل مشکلات شود. در این دیدار آقایان ذوالنور، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی؛ پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی و متفکر آزاد رییس گروه دوستی و مقامات ذی‌ربط وزارت امورخارجه و مجلس شورای اسلامی حضور داشتند. 
 

captcha
شماره‌های پیشین