sobhe-no.ir
1148
سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
1
سخنگوی وزارت خارجه :از رژیم صهیونیستی انتقام می‌گیریم

باید بزنیم

جواد بخشی / «انفجار» و «ترور»، سال‌هاست به ابزارهایی تبدیل شده برای بازداشتن ایران از پیشرفت در مسیر هسته‌ای؛ پیشرفتی که با همت نخبگان کشور در مسیر صلح‌آمیز و در جهت ارتقای سطح دانشی ایران زمین، در جریان است. خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز در ادامه همان روش مذموم ترور در جریان است؛ ترور دانشمندانی که تنها جرم‌شان تلاش برای سربلندی کشورشان بوده است. ترور «شهید فخری‌زاده» ایستگاه آخر این دست اقدامات نیست و خباثت آمریکا و نوچه‌هایش در بستر زمان جریان دارد. وقوع حادثه بامداد یکشنبه در بخشی از شبکه برق تاسیسات غنی‌سازی شهید مصطفی احمدی‌روشن نطنز اگرچه اتفاق جدیدی نیست و در ۳تیرماه۱۳۹۹ نیز مرکز مونتاژ سانتریفیوژها در محوطه باز سایت نطنز دچار حادثه شده بود اما همه این‌ها نشان‌دهنده راهبرد دشمن و ضرورت توجه و مراقبت بیشتر مسوولان است.

قالیباف در دیدار با نخست‌وزیر کره:

ذهنیت مردم ایران نسبت به کره‌جنوبی منفی است

الزامات بازگشت دوباره شرکت‌های تجاری اروپایی به ایران چیست؟

محتاط با شرکای فراری

با مذاکرات وین و احتمال لغو تحریم‌ها علیه کشورمان، زمزمه بازگشت شرکت‌های اروپایی به ایران به گوش می‌رسد، اما با توجه به بد عهدی غرب و نیمه‌کاره گذاشتن قراردادهای خود با ایران می‌توان دوباره به آنان اعتماد کرد و به عنوان یک شریک راهبردی حساب باز کرد؟

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دبیر جشنواره چهره سال هنر انقلاب اسلامی

انتخاب با مردم است

یکی از موضوعاتی که حول انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی مطرح می‌شود، شاقول‌های انتخاب کاندیدا‌های این حرکت فرهنگی است که باید مورد توجه و روشنگری قرار گیرد. هفته هنر انقلاب اسلامی را شاید بتوان به‌جد مهم‌ترین اتفاق در عرصه هنر متعهد انقلاب اسلامی دانست که در صورت بهره‌برداری صحیح از آن می‌تواند آثار بسیار خوبی را در حوزه هنر انقلاب بر جا بگذارد. دهه70 بود که مینی به‌جامانده در رمل‌های فکه، سیدمرتضی آوینی سید شهدای اهل قلم را از بین مردم بیرون کشید و این شخصیت فرهنگی کم‌نظیر را آسمانی کرد و همین خود عاملی شد تا هفته‌ای با اسم هفته «هنر انقلاب اسلامی» نامگذاری شود تا شاید بهانه باشد برای حفظ آثار این هنرمند انقلابی و راهی باشد برای تمرکز بیشتر بر هنر متعهد که می‌تواند فرهنگ جامعه را در ریل انقلاب اسلامی هدایت کند.

سرمقاله

هنر در خدمت انقلاب اسلامی

گزارش میدانی «صبح‌نو» از وضعیت ناگوار زباله‌گردان در شهر را بخوانید

پول کثیف

گاری را پشتش می‌کشد و بی‌توجه به ترافیکی که ایجاد شده به راه خود ادامه می‌دهد. سر هر سطل آشغال که می‌رسد تا کمر داخل آن فرومی‌رود و در میان زباله‌ها به‌دنبال بطری پلاستیکی و هرچیزی که به درد فروش بخورد، می‌گردد؛ این تصویری است که بارها در شهر شاهد آن بوده‌ایم. زباله‌گردهایی که هر روز تعدادشان افزایش پیدا می‌کند و متاسفانه حتی در بین‌شان کودکان هم دیده می‌شوند. همواره زباله‌گردان و به‌ویژه کودکان را انواع بیماری و کرونا تهدید می‌کند و سوءاستفاده‌های بسیاری از این افراد می‌شود. درحالی‌که ارزش زباله‌هایی که زباله‌گردان جمع می‌کنند در بعضی موارد بیش از یک‌میلیون تومان است ولی صاحبکاران شناسنامه این افراد را به‌عنوان گرویی می‌گیرند و با وعده روزانه 50هزار تومان، آن‌ها را مجبور به جست‌وجو در سطل‌های زباله می‌کنند. این موضوع واکنش بسیاری از سوی فعالان اجتماعی و کارشناسان شهری را به همراه داشته است و همگی مدیریت شهرها را مسوول این وضعیت می‌دانند؛ البته برنامه‌ریزی‌های کلانی ازسوی مدیریت شهر در این رابطه انجام شده و می‌شود؛ برنامه‌هایی که معمولا با شکست مواجه می‌شوند. به‌تازگی هم شورای‌شهر تهران طرح جامع مدیریت پسماند را تصویب کرده است که براساس آن، مدیریت پسماند از مبدا انجام می‌شود. به گفته اعضای شورای‌شهر، این طرح در کاهش زباله‌گردها تاثیر خواهد داشت. اما آیا حذف معضل زباله‌گردی از چهره شهر می‌تواند راه چاره‌ای برای این افراد باشد؟ سرنخ موضوع طلای کثیف به کجا می‌رسد؟

یک منتقد سینما در گفت‌وگو با «صبح‌نو» سه فیلم مهم این ‌روزها را بررسی کرد

پرچم‌داری سینمای اجتماعی

میلاد نجفی / از ابتدای سال فیلم‌هایی مثل «شنای پروانه»، «لاله» و «خورشید» وارد اکران نوروزی شدند. هرچند که به‌دلیل پیک دوباره کرونا، اکران نوروز دوام زیادی نیافت اما به‌هرحال بخشی از مردم موفق به تماشای این فیلم‌ها شدند و در آینده هم با آغازبه‌کار مجدد سالن‌های سینما و اکران آنلاین در vodها، احتمالا تعداد بیشتری از مردم موفق به تماشای این فیلم‌ها شوند.حالا و پس از اکران ناموفق نوروز1400 و در شرایطی که هنوز شانس دیده شدن فیلم‌ها در شرایط مناسب‌تری وجود دارد، برای نقد و بررسی بهتر سه فیلم مهم اکران یعنی «شنای پروانه» ساخته محمد کارت، «لاله» به کارگردانی اسدالله نیک‌نژاد و «خورشید» ساخته مجید مجیدی با رضا استادی از منتقدان سینما گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

عباس سلیمی‌نمین، احمد کریمی اصفهانی و واعظ آشتیانی رییس مجلس را گزینه مناسبی برای اجماع اصولگرایان می‌دانند

قالیباف می‌تواند گزینه اجماعی باشد

سلیمی نمین / دو جریان سیاسی در کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به مرور گزینه‌های خود را معرفی می‌کنند. در میان اصول‌گرایان نیز نام‌های زیادی به گوش می‌رسد؛ از محسن رضایی گرفته تا سعید جلیلی. هر چند در این میان و به زعم بسیاری از نیروهای جبهه انقلاب، با حضور ابراهیم رئیسی اجماع روی او صورت گرفته و بقیه به نفع او کنار می‌روند. با این حال و به فرض عدم حضور رئیسی، یک نام بیشتر از بقیه با اقبال نیروهای سیاسی مواجه شده است؛ محمدباقر قالیباف.

اصلاح‌طلبان برای فرار از مسوولیت دولت ائتلافی روحانی به دنبال گزینه ناب اصلاح‌طلبی برای 1400 هستند

گذر از لاریجانی به سیدحسن؟

تغییر رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در قبال رییس پیشین مجلس، هویدا و مبرهن شده و به نظر می‌رسد جبهه اصلاحات برای این تغییر رویکرد، یک ادله مهم برای خود داشته باشد و آن ناکامی‌ سیاست ائتلاف طی هشت سال گذشته است. اصلاح‌طلبان که حمایت از دولت ائتلافی حسن روحانی را لکه سیاهی در کارنامه سیاسی خود می‌بینند، در تلاشند برای رد گم کردن و انحراف افکار و فرار از پذیرش مسوولیت دولت، یک چهره ناب اصلاح‌طلب را جایگزین چهره‌هایی همتراز فرزند میرزا‌هاشم کنند؛ اما این چهره ناب کیست؟

شماره‌های پیشین