sobhe-no.ir
1147
دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
5
اظهارات سفیر فرانسه در تهران پرده از خدعه غربی‌ها در مذاکرات وین برداشت

پرده برداری سفیر فرانسه

جواد بخشی / احیای «برجام انتخاباتی» حالا می‌تواند حقه جدیدی باشد برای فرار از تعهدات و ادامه فشار بر ملت ایران؛ دلیل تلاش برای لغو ناقص و صوری تحریم‌ها از رهگذر این اندیشه حالا بیش از هر زمانی نیت ناپاک غربی‌ها و دشمنی‌شان با ایران را به منصه ظهور می‌رساند.این بار اسم رمز تحرکات آمریکا و تغییر نیم بند دست چدنی و نمایان شدن دستکش مخملی در تهران و از زبان سفیر فرانسه بازتاب پیدا می‌کند. «فیلیپ تیه بو» سفیر فرانسه در ایران در گفت‌وگویی با روزنامه کار و کارگر در اظهارنظر قابل‌تأمل در مورد مذاکرات وین، می‌گوید: ظریف را در اوج تنش‌های ایران و آمریکا به اجلاس جی‌۷ دعوت کردیم تا پنجره مذاکرات بسته نشود. اکنون هم همین روند طی می‌شود و هدف هم این است که تا قبل از شروع انتخابات در ایران شاهد احیاء کامل برجام باشیم.

رفع تحریم‌ها باید براساس چه معیارها و شاخص‌هایی انجام شود؟

«آب نبات چوبی » راستی‌آزمایی چند ساعته

چندی است که مذاکرات 4+1 به منظور احیای برجام و بازگشت آمریکا به این توافق هسته‌ای در وین در حال برگزاری است. مذاکراتی که ایران بارها بر رفع کامل تحریم‌ها تاکید کرده و بیان داشته است که سیاست «حرف قطعی» جمهوری اسلامی ایران قابل چانه‌زنی نیست و هیچ توجیهی نمی‌تواند باعث تعدیل در ارکان این سیاست شود.

صبح نو

رفع تحریم‌ها باید براساس چه معیارها و شاخص‌هایی انجام شود؟

«آب نبات چوبی » راستی‌آزمایی چند ساعته

چندی است که مذاکرات 4+1 به منظور احیای برجام و بازگشت آمریکا به این توافق هسته‌ای در وین در حال برگزاری است. مذاکراتی که ایران بارها بر رفع کامل تحریم‌ها تاکید کرده و بیان داشته است که سیاست «حرف قطعی» جمهوری اسلامی ایران قابل چانه‌زنی نیست و هیچ توجیهی نمی‌تواند باعث تعدیل در ارکان این سیاست شود.

کدام تحریم‌ها باید لغو شود
ایران اعتقاد دارد برداشته شدن تحریم‌های برجامی کافی نیست و همه تحریم‌های اعمال شده از سوی ترامپ تحت برچسب‌های دیگر هم باید برداشته شود، در غیر اینصورت نماینده آمریکا از وین دست خالی بازمی‌گردد.
علاوه بر تحریم‌های دوره ترامپ، ایالات متحده همچنین باید تحریم‌های دوره اوباما که نقض برجام است را هم لغو کند. تحریم‌های موسوم به ISA و Visa Program از دوره اوباما هم باید لغو شود.
اما موضوع فقط رفع تحریم‌ها نیست؛ تیم مذاکره‌کننده ایران مأمور است که برای راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها نیز چاره‌ای بیندیشد.
 حال «پرس‌تی‌وی» گزارش داده که یک منبع مطلع نزدیک به تیم ایرانی حاضر در گفت‌وگوهای وین گفته است که کمترین زمان مورد نیاز برای راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها، 3 تا 6ماه است و افزود رفع تحریم به صورت موقت یا نیازمند به تمدید برداشته شدن موسوم به waiver مورد قبول ایران نیست. او ضمن تاکید بر لزوم لغو «قطعی» تحریم‌ها، گفت: اگر آمریکا شرایط ایران را نپذیرد، نماینده این کشور باید از دور بعدی گفت‌وگوها هم دست خالی بازگردد.
همچنین «سید‌عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امورخارجه پس از نشست کمیسیون مشترک در وین، بیان کرد: موضع ما این است که همه تحریم‌ها  چه آن‌ها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه آن‌ها که در دوره ترامپ با برچسب‌های دیگری تحمیل شده‌اند و چه تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده همه باید برداشته شود و آمریکایی‌ها خودشان بهتر می‌دانند باید چه کنند.
عراقچی همچنین در یک مصاحبه دیگر اظهار داشت: برای ما مهم است که وقتی این تحریم‌ها برداشته می‌شود، آثار آن را در عمل ببینیم. اگر تحریم نفتی برداشته می‌شود، اینکه یک دستوری امضا شود کفایت نمی‌کند و باید نفت در عمل هم فروش برود و خریداران نفت ایران بدون هیچ مشکلی بتوانند نفت را بخرند.
وی افزود: راستی‌آزمایی یعنی دیدن رفع تحریم در عمل و برای ما باید مسجل شود که این تحریم برداشته می‌شود، چون عده‌ای دارند از موضوع استفاده می‌کنند. اگر این راستی‌آزمایی صورت بگیرد آن موقع است که ما تعهدات خود را انجام خواهیم داد. 
حال روز گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی دور اول مذاکرات برجامی وین را مورد بررسی قرار داد و آن را آغاز کارزار برای تعدیل موضع ایران اعلام کرد.

نقش مجلس در راستی‌آزمایی
در این گزارش درباره چگونگی راستی‌آزمایی آمده است؛ براساس ماده (6) قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» مصوب‌1399 مجلس شورای اسلامی در موضوع رفع تحریم و انتفاع اقتصاد ایران از محل آن، چند شاخص کلی مطرح شده است؛ این شاخص‌ها عبارتند از: عادی شدن روابط کامل بانکی، رفع کامل موانع صادرات، فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش. همچنین در ماده (7) این قانون، دولت موظف شده است گزارش اقدام‌های انجام شده در موضوع رفع تحریم‌ها را به مجلس گزارش کرده و پس از آن، کمیسیون‌های منتخب مجلس، ارزیابی خود را در رابطه با گزارش دولت تدوین کنند. تجمیع محتوای این دو ماده، دلالت بر آن دارد که رفع تحریم‌های ایران باید همراه با انتفاع اقتصادی باشد و این انتفاع باید به‌صورت دقیق و سنجش‌پذیر مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.لذا طرح موضوعاتی نظیر راستی‌آزمایی چندساعته و چندروزه، اساساً مغایر با اصل و ضرورت «راستی‌آزمایی واقعی» است. این گزارش با اشاره به نقش مجلس در راستی‌آزمایی تاکید می‌کند: نقش مجلس شورای اسلامی در راستی‌آزمایی واقعی رفع تحریم‌ها و تحقق شاخص‌های انتفاع اقتصاد ایران از محل رفع تحریم‌ها، حیاتی و غیرقابل خدشه است؛ بررسی نص صریح و روح ماده (7) قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» و همچنین تدقیق در مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی در روند تصویب قانون مورد بحث، دال بر آن است که بازگشت ایران به اقدامات هسته‌ای ذیل برجام، پس از رفع تحریم‌ها و تحقق شاخص‌های سنجش‌پذیر، متوقف بر تعیین تکلیف مجلس شورای اسلامی است.

طرح اروپا برای وادار کردن به عقب‌نشینی
در این گزارش آمده است؛ ارزیابی نشست وین نشان می‌دهد آمریکا و اروپا در حال طراحی و پیاده‌سازی روندی هستند که علیرغم تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر عدم تخطی از سیاست حرف قطعی، تیم مذاکره‌کننده ایران را وادار به عقب‌نشینی کنند. بر‌اساس این طراحی، بازگشت همزمان و موازی دو طرف جایگزین بازگشت اول آمریکا به برجام می‌شود؛ ایران به جای رفع همه تحریم‌ها به رفع بخشی از تحریم‌ها رضایت بدهد و در نهایت، راستی‌آزمایی واقعی تبدیل به مجموعه اقدامات نمادین و صوری در یک بازه زمانی کوتاه مدت شود.
برآوردی در میان کشورهای غربی درحال شکل‌گیری است که ایران به نوعی بازگشت همزمان به برجام و راستی‌آزمایی صوری را پذیرفته و اکنون باید ایران را برای پذیرش رفع بخشی از تحریم‌ها تحت فشار سیاسی و رسانه‌ای قرار داد. از نگاه آمریکا، ایران باید به تمام اقدامات خود عمل نماید و در ازای آن به اجرای حداقلی تعهدات آمریکا راضی شود.
این گزارش تاکید دارد؛ انتخابات ریاست جمهوری ایران و ضرب‌الاجل توافق موقت میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در خردادماه سال جاری، توجیه درستی برای تعجیل در مذاکرات نیست. گذشت زمان نباید عاملی برای تحت فشار قرار دادن ایران برای تخطی از سیاست حرف قطعی باشد. نزدیک ساختن مواضع به یکدیگر نباید به معنای عقب‌نشینی ایران از سیاست حرف قطعی درباره تحریم‌ها یا پذیرش یک راه‌حل بینابین باشد.

قادری نماینده مجلس : «راستی‌آزمایی چندساعته» غرب، آبنبات چوبی و تله‌ای بیش نیست
 «جعفر قادری» نماینده مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به چگونگی راستی‌آزمایی طرف‌های غربی در مذاکرات برجامی، عنوان کرد: تیم مذاکره‌کننده ایران باید خواستار رفع همه تحریم‌ها باشد، اگرهمه تحریم‌ها برداشته شود می‌توان روی طرف مذاکره‌شونده حساب باز کرد اما اگر در کنار رفع تحریم‌ها بخواهد موضوعاتی مانند کاستا و غیره باقی بماند، مشکلات به قوت خودش باقی می‌ماند. اگر طرف‌های مذاکره شونده اروپایی و یا غربی صادق هستند باید همه تحریم‌ها را لغو کنند.
این نماینده مجلس با اشاره به تله جدید آمریکا برای دولت روحانی با اسم رمز «راستی‌آزمایی چندساعته»، تصریح کرد: آن‌ها می‌خواهند مانند گذشته بازی درآورند و نباید به تله جدید آمریکایی‌ها گرفتار شویم . در واقع آن‌ها با نشان دادن چند آبنبات چوبی می‌خواهند ما را سرکار گذارند و مشکلات همچون گذشته باقی بماند. ما باید بر‌اساس آنچه که به‌عنوان یک چارچوب راهبردی ترسیم شده است و مقامات کشور بر آن تاکید کردند، عمل کنیم و خواهان رفع همه تحریم‌ها به صورت کلی باشیم. اینکه صحبت و یا پیشنهادهایی برای رفع جزیی بخشی از تحریم‌ها از سوی غرب عنوان می‌شود، تله‌ای بیش نیست و نباید اعتماد کرد.

حبیب‌زاده، نماینده مجلس : ایران نشان داد می‌تواند در برابر تحریم غرب بایستد
 «انورحبیب‌زاده بوکانی» نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به چگونگی راستی‌آزمایی در برجام، عنوان کرد: ایران بارها ثابت کرده است که در برابر زورگویی‌های آمریکا ایستاده و بعد از تغییراتی هم که در دولت آمریکا واقع شده و جوبایدن وارد کاخ سفید شد، ایران همچنان روی آن اصول که رهبری انقلاب برآن تاکید کرده است، ایستاده  و نشان داد که می‌تواند در برابر تحریم‌های غرب  بایستد و همچنین مردم پایبندی خود را به نظام اسلامی نشان‌ دهند و زیر بار ظلم آمریکا و اروپایی‌ها نروند.
 وی با اشاره به اینکه توافقاتی که بین ایران و چین انجام شد  تأثیر خوبی نسبت به سایر تحولات گذاشته است، افزود: کشورهای دیگر دریافتند که ایران خواهان ارتباط با همه کشورهای دنیاست و خارج از ضوابط، ارتباطی برقرار نمی‌کند زیرا این یک موضوع مهمی است که مورد توجه دولتمردان، مدیران و نمایندگان مجلس قرار گرفته و بر آن تاکید دارند.
این نماینده مجلس ادامه داد: پس از موفقیت‌هایی که ایران در بی‌تأثیر بودن تحریم‌ها از خود داشته است، کشورهای زیادی علاقه‌مند هستند که با ایران ارتباط بگیرند و کشورهای اروپایی هم نشست‌هایی  با ایران برگزار کردند که تیم مذاکره‌کننده ایران بر مبنای ایده و فرمان رهبری وارد عمل شده است که شرایط کاری لازم را درارتباط  با تحریم‌ها باید حفظ کنند. چارچوب مذاکرات ما مشخص است و رعایت ضوابط و چارچوبی را دنبال می‌کنیم که خواسته مردم نیز است.
وی با اشاره به اینکه روزهای درخشانی در رابطه با وضعیت اقتصادی خواهیم داشت، یادآور شد: مذاکره با طرف غربی یا آمریکایی زمانی می‌تواند تأثیر‌گذار باشد که روی اصول رفتار شود. کشورهای اروپایی اگر بخواهند با یک ترفند و برنامه‌ای دوباره موضوعی را دنبال کنند که زیربار ذلت آن‌ها برویم، مجلس و دولت مخالف است.
حبیب‌زاده با اشاره به راستی‌آزمایی طرف غربی به‌خصوص آمریکا، تاکید کرد: هر موقع که تعهدات‌شان را عملی کنند و چار‌چوبی که ترسیم شده است را لحاظ کردند و رفع تمامی تحریم‌ها مشهود بود، آن موقع می‌توانند از راستی‌آزمایی صحبت کنند. تا زمانی که رفع تحریم‌ها به صورت کلی دیده نشود، نمی‌توان گفت طرف مقابل صادق و یا راستی‌آزمایی کرده است. 

captcha
شماره‌های پیشین